Рішення № 41923930, 08.12.2014, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
08.12.2014
Номер справи
909/1221/14
Номер документу
41923930
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2014 р. Справа № 909/1221/14

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Деделюка Б.В.,

при секретарі судового засідання Попович Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: прокурора Рожнятівського району, вул. Шкільна, 22А, смт. Рожнятів, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77600, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, вул. Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76019,

до відповідача: Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", вул. Сагайдачного, 142, смт. Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662,

про стягнення 74785 грн. 45 коп. збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев,

за участю представників сторін:

від прокуратури: Аверкова Н.О. - прокурор, посвідчення № 015218 від 23.02.2013 року,

від позивача: Голубчак Н.В. - представники, доручення № 02-11/127 від 31.01.2014 року,

від відповідача: Малішевський Р.І. - представники, довіреність № 878 від 18.11.2014 року,

встановив:

прокурор Рожнятівського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області звернувся в господарський суд Івано-Франківської області із позовною заявою до Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство" про стягнення 74785 грн. 45 коп. збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев, шляхом перерахування 37392 грн. 73 коп (50 відсотків) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Красненської сільської ради, 11687 грн. 32 коп. (20 відсотків) до спеціального фонду Івано-Франківського обласного бюджету, 22458 грн. 09 коп. (30 відсотків) до спеціального фонду Державного бюджету України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно акту Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 13.03.2013 року перевіркою виявлено незаконну рубку 63 дерев різних порід та діаметрів, загальним об'ємом 21,55 м3, на території кварталу 12 дільниці № 1 Краснянського лісництва Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", чим спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 74785 грн. 45 коп.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 03.11.2014 року прийнято позовну заяву і порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 19.11.2014 року.

В судовому засіданні 19.11.2014 року оголошено перерву до 28.11.2014 року.

Ухвалою суду від 28.11.2014 року залишено без розгляду позовну вимогу про накладення арешту та відкладено розгляд справи на 08.12.2014 року.

Прокурор та представник Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, в судовому засіданні 08.12.2014 року, позовні вимоги підтвердили в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та уточненнях до позовної заяви. Обґрунтовуючи позовні вимоги посилаються на те, що згідно з актом Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області від 13.03.2013 року перевіркою виявлено незаконну рубку 63 дерев різних порід та діаметрів, загальним об'ємом 21,55 м3, на території кварталу 12 дільниці № 1 Краснянського лісництва Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", чим спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 74785 грн. 45 коп. Вказують, що ухвалою Рожнятівського районного суду від 08.04.2013 року Зварича П.Б. звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення злочину передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України в зв"язку із передачею його на поруки тудового колективу Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", судом встановлено, що вказаний громадянин, працюючи на посаді майстра лісу Краснянського лісництва Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", допустив службову недбалість, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам. Позовні вимоги обґрунтовують положеннями ст.ст. 1, 3, 17, 19, 86, 107 Лісового кодексу України, ст.ст. 47, 68, 69 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 29, 69 Бюджетного кодекс України. Просять стягнути з відповідача 74785 грн. 45 коп. збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев, шляхом перерахування 37392 грн. 73 коп (50 відсотків) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Красненської сільської ради, 11687 грн. 32 коп. (20 відсотків) до спеціального фонду Івано-Франківського обласного бюджету, 22458 грн. 09 коп. (30 відсотків) до спеціального фонду Державного бюджету України та покласти на відповідача судові витрати в розмірі 1827 грн. судового збору.

Представник відповідача, в судовому засіданні 08.12.2014 року, проти позову заперечує, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Обгрунтовуючи свої заперечення посилається на те, що незаконну порубку 63 дерев вчинено невстановленими особами, які на думку відповідача, повинні нести матеріальну відповідальність за шкоду спричинено навколишньому природному середовищу. Просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, із врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Статтею 68 цього Закону зобов'язано підприємства, установи, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно акту Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 13.03.2013 року перевіркою виявлено незаконну рубку 63 дерев різних порід та діаметрів, загальним об'ємом 21,55 м3, на території кварталу 12 дільниці № 1 Краснянського лісництва Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство".

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року, акт перевірки - це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначені акти слід розцінювати як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

За змістом ст. 17 Лісового кодексу України постійним лісокористувачем зазначеної ділянки лісу є Державне підприємство "Осмолодське лісове господарство" і саме це підприємство не забезпечило охорону і збереження закріплених лісів, допустило їх самовільну порубку, яку своєчасно не було виявлено, тобто в результаті господарської діяльності зазначеного підприємства порушено вимоги ст. 19 Лісового кодексу України, якою постійних лісокористувачів зобов'язано забезпечувати охорону лісових насаджень, вести лісове господарство, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Порушення вимог лісового законодавства призвело до незаконної порубки лісу на території Краснянського лісництва Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство".

Згідно зі статтею 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Ухвалою Рожнятівського районного суду від 08.04.2013 року Зварича П.Б. звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення злочину передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України в зв"язку із передачею його на поруки тудового колективу Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", судом встановлено, що вказаний громадянин, працюючи на посаді майстра лісу Краснянського лісництва Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", допустив службову недбалість, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам.

Згідно розрахунку, проведеного Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 року № 541, розмір шкоди, завданої незаконною рубкою дерев лісового фонду Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", а саме на території кварталу 12 дільниці № 1 Краснянського лісництва Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", внаслідок чого державі завдано шкоди на суму 74785 грн. 45 коп.

В силу положень ст.ст. 86, 88, 89, 90 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.

Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.

Статтею 40 наведеного Закону передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

У статті 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" закріплені економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачено відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 вказаного Закону підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ч. 1 ст. 69 наведеного вище Закону).

Згідно ч. 1 ст. 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Лісового кодексу України у комунальній власності перебувають ліси в межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній або приватній власності.

Згідно з ч. 3 ст. 17 цього Кодексу у постійне користування ліси на землях комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень (ч. 4 ст. 17 Кодексу).

Статтею 19 Кодексу визначені права і обов'язки постійних лісокористувачів, зокрема обов'язок забезпечувати охорону лісових насаджень. У правах та обов'язках постійних лісокористувачів вбачається мета, специфіка та межі здійснення господарської діяльності постійних лісокористувачів.

З огляду на те, що територіальна громада, як власник, передала у постійне користування відповідачу ліси, а останній їх прийняв із обов'язком, зокрема їх охороняти, зазначені правовідносини можна розцінювати як договірні, що характеризуються наявністю між кредитором і боржником правовідношення до моменту вчинення правопорушення, а також на момент його вчинення.

Таким чином збитки заявлені у межах договірних правовідносин та до належного відповідача, а тому підлягають до стягнення відповідно до ст.ст. 22, 623 ЦК України. При цьому, розмір відповідних збитків встановлений законодавством - постановою КМУ від 23.07.2008 року № 665, яка поширює свою дію на відповідача, як на особу, що порушила свій обов'язок щодо охорони лісу.

Факт незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеним за наслідками перевірки актом від 13.03.2013 року, який підписаний представником відповідача без жодних зауважень та є чинним станом на час вирішення спору.

При стягненні шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, слід врахувати приписи ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та вимоги п. 7 ч. 3 ст. 29, п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, які визначають, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

За наведених обставин, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 74785 грн. 45 коп. збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев, шляхом перерахування 37392 грн. 73 коп (50 відсотків) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Красненської сільської ради, 11687 грн. 32 коп. (20 відсотків) до спеціального фонду Івано-Франківського обласного бюджету, 22458 грн. 09 коп. (30 відсотків) до спеціального фонду Державного бюджету України, є обгрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст. 49 ГПК України, слід покласти витрати понесені позивачем в зв"язку з розглядом справи, а саме: 1827 грн. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 5, 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 29 Бюджетного кодексу, ст.ст. 22, 623 Цивільного кодексу України, ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов прокурора Рожнятівського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство" про стягнення 74785 грн. 45 коп. збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев, задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", вул. Сагайдачного, 142, смт. Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662, (ідентифікаційний код 22191070), на користь Красненської сільської ради, вул. Незалежності, 13, с. Красне, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77660, (ідентифікаційний код 37795394), 74785 (сімдесят чотири тисячі сімсот вісімдесят п"ять) грн. 45 коп. збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев, шляхом перерахування 37392 (тридцять сім тисяч триста дев"яносто дві) грн. 73 коп. на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Красненської сільської ради, 11687 (одинадцять тисяч шістсот вісімдесят сім) грн. 32 коп. до спеціального фонду Івано-Франківського обласного бюджету, 22458 (двадцять дві тисячі чотириста п"ятдесят вісім) грн. 09 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України.

Стягнути з Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", вул. Сагайдачного, 142, смт. Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662, (ідентифікаційний код 22191070), в дохід Державного бюджету (номер рахунку 31219206783002, одержувач УДКСУ в м. Івано-Франківську, МФО 836014, ЄДРПОУ одержувача 37952250, код класифікації доходів 22030001, назва коду класифікації доходів судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), назва суду господарський суд Івано-Франківської області), 1827 (тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 12.12.14

Суддя Деделюк Б.В.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

______ Козло П. М. 12.12.14