ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.12.14 Справа № 904/8344/14
За позовом Прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Приватного підприємства "НОВА", м. Дніпропетровськ
про зміну договору оренди земельної ділянки
Суддя Ярошенко В.І.
Представники:
від прокуратури: Булавка Л.С. - посвідчення № 024839 від 11.03.2014
від позивача: Лазуренко К.О. - представник за дов. № 4/10-637 від 18.12.2013
від відповідача: Сивун Т.С. - представник за дов.б/н від 13.11.2014
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного підприємства "Нова" про зміну договору оренди земельної ділянки від 14.11.2001, в якій просить:
- внести зміни до п. 1.3 договору оренди земельної ділянки від 14.11.2001, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Приватним підприємством "Нова", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б. та зареєстрованого в реєстрі за № 1670, державна реєстрація якого відбулась 14.11.2001 за № 1376, виклавши його у наступній редакції: "п. 1.3 нормативно грошова оцінка земельної ділянки станом на 14.10.2014 становить 2585579, 42 грн."
- пункт 3.1 договору оренди земельної ділянки - виключити.
- внести зміни до п. 3.2 договору, виклавши його в наступній редакції: "п. 3.2 річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 77567, 38 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом."
Позовні вимоги мотивовані законодавчою зміною розміру орендної плати та тим, що відповідач у двотижневий термін з дня публікації відкритого листа Дніпропетровської міської ради про необхідність приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог податкового кодексу України, не звернувся до позивача для внесення змін до договору оренди.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 27.10.2014 порушено провадження у справі та її розгляд призначено на 17.11.2014.
17.11.2014 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому просить в позовних вимогах відмовити в повному обсязі посилаючись на те, що він добросовісно виконує умови договору оренди, вчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату. Також, відповідач зазначає, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, відповідно до ст. 58 Конституції України закони не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ст. 23 Закону України "Про оренду землі" не передбачає такої підстави для перегляду орендної плати, як зміна граничних розмірів орендної плати.
14.11.2014 від відповідача надійшло клопотання про забезпечення доказів, в якому він просить суд зобов'язати відповідача провести звірку платежів по орендній платі за договором оренди земельної ділянки.
З огляду на предмет позовних вимог та докази, якими сторони обґрунтовують свої правові позиції, суд відмовляє у задоволенні вищезазначеної заяви відповідача у справі через її необґрунтованість.
Ухвалою суду від 17.11.2014 розгляд справи відкладено на 08.12.2014.
08.12.2014 через канцелярію Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшла заява про перенесення судового засідання, у зв'язку з тим, що відповідач 28.11.2014 звернувся із заявою до Головного правління Держземагенства у Дніпропетровській області задля отримання інформації про нормативно грошову оцінку земельних ділянок у м. Дніпропетровську для розрахунку плати за землю 2009 року по 2014 рік включно.
08.12.2014 від прокурора надійшли письмові пояснення, в яких він зазначає, що у зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011, Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно з ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 регулюється виключно Податковим кодексом України.
Оскільки договором та законом передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Також, прокурор зазначає, що надсилання пропозиції відповідачу про внесення змін до спірного договору оренди є виключним правом, а не обов'язком позивача.
Ухвалою від 08.12.2014 розгляд справи було відкладено на 16.12.2014.
У судовому засіданні 16.12.2014 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
14.11.2001 між Дніпропетровською міською радою (далі - позивач, орендодавець) та Приватним підприємством "Нова" (далі - відповідач, орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір), який посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за № 1670, в Книзі записів держаної реєстрації договорів оренди землі за № 1376 від 14.11.2001 (арк. с. 10-12).
Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0, 1552 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АНД район, пр. Воронцова, 2 для фактичного розміщення комплексу сервісного обслуговування, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 63798026 згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 20.09.2001 № 2146 (п. 1.2 договору).
Пунктом 1.3 договору передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладання цього договору 1021008, 08 грн.
Земельна ділянка надається до 20.09.2016 (п. 2.1 договору).
Відповідно до п. 3.1 договору сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 153151, 20 грн.
Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року (п. 3.2 договору).
Згідно п. 3.3 договору розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміні ставок земельного податку.
З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір річної орендної плати встановлюється у договорі, але річна сума платежу для інших категорій земель (крім земель сільськогосподарського призначення) не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковий кодексом України. (ст. 288.5 Податкового кодексу України).
Прокурор вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до п. 4.1. спірного договору оренди. Окрім того, прокурор зазначає, що в зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є предметом спірного договору, є необхідність зміни п. 2.3. договору, що і стало причиною спору.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
На виконання вимог Податкового кодексу України, 02.02.2011 Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства". Згідно п. 1 резолютивної частини зазначеного рішення визначено, що до моменту прийняття міською радою рішень про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання, розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками, встановлюється у мінімальному її розмірі, визначеному Податковим кодексом України (арк. с. 18).
Пропозиція міського голови щодо привести договорів оренди землі у відповідність до вимог Податкового кодексу України та Рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 №216/8 була опублікована в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради (газета "Наше Місто від 29.05.2014 № 26 (3756) в офіційному повідомленні. Відповідно до повідомлення відповідачу необхідно було у двотижневий строк, з моменту опублікування повідомлення (до 08.03.2011р.) звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладання додаткового договору (арк. с. 19).
Проте у строк, визначений повідомленням, відповідач відповіді на вказану вимогу не надав, додатковий договір не підписав.
На час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди земельної ділянки до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України сторонами суду не надано.
Згідно доданого прокурором до позову витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянка, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є предметом спірного договору, станом на 14.10.2014 становить 2585579, 42 грн. (арк. с. 17).
Відповідно до частин 4 та 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно з законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно частини 2 статті 12 цього Закону нормативно-правові акти з проведення оцінки земель які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок в силу положень статті 13 названого Закону приводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормами статі 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Відповідно до положень статей 20 та 23 цього Закону за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки землі урегульований "Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженим спільним наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Українською академією аграрних наук від 27.01.2006 за №18/15/21/11.
Пунктом 1.3 Порядку передбачено, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Стаття 33 Господарського кодексу України зобов'язує кожну сторону довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. В даному випадку вимоги прокурора про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зокрема до нормативної грошової оцінки можуть бути задоволені тільки на підставі виданого у відповідності з вимогами вищезазначеного Порядку витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Отже, наданий міською радою витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним доказом в розумінні ст. 34 ГПК України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Вищевикладені обставини спростовують заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов, та підтверджують обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність вимогам чинного законодавства.
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволення у повному обсязі.
Згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" від 06.12.2012 № 5515-VI з грудня 2013 року встановлена мінімальна заробітна плата у розмірі 1218 грн.
Відповідно до п.п. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України у розмірі, визначеному згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня того календарного року, в якому відповідна заява або скарга подавалася до суду (п. 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013 № 7).
Враховуючи вищенаведені норми, судовий збір, відповідно до ст. 49 ГПК України, стягуються з відповідача в дохід Державного бюджету України у розмірі 1218 грн.
Керуючись ст. 22, 44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до п. 1.3 договору оренди земельної ділянки від 14.11.2001, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Приватним підприємством "Нова", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б. та зареєстрованого в реєстрі за № 1670, державна реєстрація якого відбулась 14.11.2001 за № 1376, виклавши його у наступній редакції:
"п. 1.3 нормативно грошова оцінка земельної ділянки станом на 14.10.2014 становить 2585579, 42 грн."
Виключити пункт 3.1 договору оренди земельної ділянки від 14.11.2001, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Приватним підприємством "Нова", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б. та зареєстрованого в реєстрі за № 1670, державна реєстрація якого відбулась 14.11.2001 за № 1376".
Внести зміни до п. 3.2 договору від 14.11.2001, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Приватним підприємством "Нова", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б. та зареєстрованого в реєстрі за № 1670, державна реєстрація якого відбулась 14.11.2001 за № 1376, виклавши його в наступній редакції:
"п. 3.2 річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 77567, 38 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом".
Стягнути з Приватного підприємства "Нова" (49023, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 75, ідентифікаційний код 20272290) в дохід Державного бюджету України судовий збір (одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 37989269, рахунок № 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Дніпропетровської області 03499891) судовий збір у розмірі 1218 грн., про що видати наказ.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 17.12.2014
Суддя В.І. Ярошенко