Постанова № 41923492, 02.12.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2014
Номер справи
818/2961/14
Номер документу
41923492
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2014 р. Справа №818/2961/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

суддів: Бондаря С.О., Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника позивача - Кондюкова Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2961/14 за позовом Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" до Державної екологічної інспекції України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Шосткинське лісове господарство" (далі по тексту - позивач, ДП "Шосткинське лісове господарство") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції України (далі по тексту - відповідач, Держекоінспекції України), в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо ухилення від прийняття рішення та зобов'язання прийняти рішення щодо відновлення користування державним мисливським фондом ДП "Шосткинське лісове господарство" у межах мисливських угідь наданих в користування. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач ухиляється від прийняття рішення про відновлення користування державним мисливським фондом у межах мисливських угідь наданих в користування, оскільки Держекоінспекції України повідомила ДП "Шосткинське лісове господарство" листом від 22.10.2014, що для надання дозволу на відновлення користування державним мисливським фондом ДП "Шосткинське лісове господарство" у межах мисливських угідь наданих в користування, необхідно звернутись до суду, зазначивши про неможливість вирішення зазначеного питання у позасудовому порядку. При цьому, ухиляючись від вчинення відповідних дій, відповідач посилається на пункт 2 прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" від 09.04.2014 за № 1193-VII, якою визнано такою, що втратила чинність постанова Верховної ради України від 29.10.1992 за № 2751-XII, що затверджувала Порядок обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища та правом звернення до суду за захистом своїх прав.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.26), про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень не надав.

Суд, заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що 27 червня 2013 року головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища було прийнято Рішення № 2 про тимчасову заборону (зупинення) використання державного мисливського фонду державним підприємством "Шосткинське лісове господарство" в межах угідь наданих в користування (надалі-Рішення) (а.с.8-9).

Рішення, на час його прийняття, було обумовлене наступним.

ДП "Шосткинське лісове господарство" здійснює використання державного мисливського фонду у межах мисливських угідь наданих рішенням Сумської обласної ради від 15.05.2009 загальною площею 9862 га з порушенням вимог чинного природоохоронного законодавства:

- порушений порядок встановлення лімітів використання диких тварин, віднесених до природних ресурсів загальнодержавного значення, а саме: відсутній науковий аналіз лімітів за попередні роки, відсутні динаміка чисельності, біологічні та інші показники, що визначають відтворювальний потенціал конкретних популяцій тварин, що є порушенням вимог п.2.2 Інструкції щодо застосування порядку встановлення лімітів використання диких тварин, віднесених до природних ресурсів загальнодержавного значення, затверджено наказом Мінекобезпеки від 26.05.1999 за № 116, зареєстрованого в Мін'юсті 30.07.1999 за № 518/3811.

12 вересня 2014 року та 15 жовтня 2014 року, після усунення вказаних у Рішенні порушень, ДП "Шосткинське лісове господарство", звернулось з заявою до Держекоінспекції України про проведення позапланової перевірки підприємства та прийняття за її результатами рішення про відновлення користування державним мисливським фондом в межах мисливських угідь наданих в користування.

У термін з 09 по 10 жовтня 2014 року спеціалістами Держекоінспекції України спільно із державними екологічними інспекціями у Сумській та Чернігівській областях було проведено перевірку ДП "Шосткинське лісове господарство" в частині виконання ним вимог рішення головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища від 27.06.2013 за № 2 "Про тимчасову заборону (зупинення) використання державного мисливського фонду ДП "Шосткинське лісове господарство" в межах мисливських угідь наданих в користування", за результатами якої складено Акт (а.с.10-16).

В ході проведеної перевірки було встановлено, що порушення, які слугували підставою для прийняття Рішення, усунуті у повному обсязі.

Держекоінспекція України листом №2/3-11/Б467/Д64 від 22.10.2014 повідомила позивача, що для надання дозволу на відновлення користування державним мисливським фондом ДП "Шосткинське лісове господарство" у межах мисливських угідь наданих в користування, необхідно звернутись до суду, зазначивши про неможливість вирішення зазначеного питання у позасудовому порядку.

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 за №1264-ХІІ завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

Статтею 2 зазначеного Закону визначено, що відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами. Також, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 за №454/2011, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.п. 17 п. 6 вказаного Положення, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право приймати рішення (дозволи) про відновлення діяльності підприємств, установ і організацій та експлуатацію об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності, після усунення всіх виявлених порушень.

Держекоінспекцію України очолює Голова, якого призначає на посаду за поданням Прем'єр-міністра України, внесеним на підставі пропозицій Міністра, та звільняє з посади Президент України.

Голова Держекоінспекції України за посадою є Головним державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища.

Позаплановою перевіркою, що проводилася Держекоінспекцією України з 09.10.2014 по 10.10.2014 було встановлено, що ДП "Шосткинське лісове господарство" було виконано у повному обсязі вимоги, зазначені у Рішенні № 2 від 27.06.2013.

Зміни, внесені до чинного законодавства України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру", якою визнано такою, що втратила чинність постанова Верховної ради України від 29.10.1992 за № 2751-ХІІ, що затверджувала Порядок обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не стосуються та не охоплюють рішень, прийнятих відповідачем у позасудовому порядку раніше, до набрання чинності цих змін.

На момент виникнення спірних правовідносин між сторонами у справі процедура застосування заходів реагування суб'єктом владних повноважень та порядок скасування таких заходів були регламентовані Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 за №2751-ХІІ "Про затвердження порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення Діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 вказаного Порядку, діяльність підприємств, чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів.

Згідно п. 3 Порядку, рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.

Згідно п. 10 Порядку, відновлення діяльності підприємств здійснюється з письмового дозволу органу, який прийняв рішення про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, або його вищого органу.

Як було зазначено вище, Держекоінспекцією України були застосовані заходи реагування до ДП "Шосткинське лісове господарство" у позасудовому порядку. Таким чином, в даному випадку, скасування застосованих заходів реагування має бути здійснено саме Держекоінспекцією України.

При цьому, варто зауважити, що за умови втрати чинності постановою Верховної ради України від 29.10.1992 за № 2751-ХІІ, якою регламентувався порядок скасування застосованих заходів реагування, у суду відсутні підстави для визнання неправомірними дій відповідача щодо ухилення від прийняття рішення щодо відновлення користування державним мисливським фондом ДП "Шосткинське лісове господарство" у межах мисливських угідь наданих в користування.

Відтак, належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання Державної екологічної інспекції України прийняти рішення щодо відновлення користування державним мисливським фондом ДП "Шосткинське лісове господарство" у межах мисливських угідь, наданих в користування.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Відтак, з Державного бюджету України на користь ДП "Шосткинське лісове господарство" підлягають відшкодуванню витрати зі сплати судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам, в сумі 36,54 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" до Державної екологічної інспекції України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Державну екологічну інспекцію України прийняти рішення щодо відновлення користування державним мисливським фондом Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" у межах мисливських угідь наданих в користування.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00992987) витрати зі сплати судового збору в сумі 36,54 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя (підпис) В.М. Соколов

Судді (підпис) С.О. Бондар

(підпис) Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складено 08.12.2014 року.

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Соколов