Справа № 687/1913/14-а
2-а/687/74/2014
Категорія 87
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2014 року
Чемеровецький районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді - Назарчука Р.В.,
з участю секретаря - Мельник Т.Є.,
з участю позивача -ОСОБА_1,
представника відповідача -Іванова О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати неправомірними дії УПФУ в Чемеровецькому районі щодо відмови у проведенні перерахунку його пенсії та зобов"язати УПФУ в Чемеровецькому районі провести перерахунок пенсії із заробітної плати (доходу), зазначених в довідках за №5 від 04.09.2014 року та від 18.08.2014 року, вказуючи, що відповідачем з 21.09.2010 року йому призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», однак як пізніше виявилось в довідку Пуклякської сільської ради, згідно якої проведено нарахування пенсії, не повністю було включено його заробіток, а тому розмір його пенсії був занижений, у зв»язку з чим 10.09.2014 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду у Чемеровецькому районі з заявою про перерахунок пенсії та надав уточнені довідки Пуклякської сільської ради, однак відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що він подав довідку невстановленого зразка. Згодом ним було подано відповідачу дві довідки встановленого зразка та довідку довільної форми, де були вказані всі виплати, однак у перерахунку пенсії йому було відмовлено у зв»язку з тим, що у довідці №5 від 04.09.2014 року в графі «інші виплати» на думку відповідача безпідставно включені «відпускні», та у випадку подання ним довідки відповідно до встановленого зразка, включити «лікарняні, оздоровчі» та суми індексації у розрахунок заробітку для обчислення пенсії не має підстав. Вважає рішення відповідача необґрунтованим та протиправним.
Позивач в судове засідання з»явився та уточнив позовні вимоги, просив зобов"язати УПФУ в Чемеровецькому районі провести перерахунок пенсії з 21.09.2010 року із заробітної плати (доходу), зазначених в довідках за №5 від 04.09.2014 року та від 18.08.2014 року, де в «інші виплати» включено відпускні.
Представник відповідача в судове засідання з»явився, позовні вимоги не визнав та пояснив, що ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв»язку з тим, що позивачем надана довідка №5 від 04.09.2014 року, де в графі «інші виплати» безпідставно включені «відпускні», оскільки вони вже враховані при призначенні пенсії, оскільки включають в себе суми складових заробітної плати, а також постановою КМУ №112 від 25.03.2014 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», яка набрала чинності 24.04.2014 року, внесено зміни в Постанову КМУ №865 від 31.05.2000 року, зокрема встановлено, що заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором заявника за будь-які 60 календарних місяців роботи. Тобто, починаючи з 24.04.2014 року відсутня норма, яка надавала право вибору між 24 та 60 місяцями роботи для визначення заробітної плати, тому надана довідка №5 від 04.09.2014 року не відповідає вимогам чинного законодавства, та у випадку надання довідки відповідно до встановленого зразка, включити лікарняні, оздоровчі та суми індексації у розрахунок заробітку для обчислення пенсії не має підстав, тому, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не є надбавкою чи премією та не передбачені Постановою КМУ №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», тому цей вид допомоги не включається при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу».
Свідок ОСОБА_3 пояснила, що працює головним бухгалтером Пуклякської сільської ради та вказала, що сільською радою неодноразово видавались ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для перерахунку його пенсії, однак дані довідки не були оформлені за зразком, які просить надати управління Пенсійного фонду України. Сьогодні вона на вимогу суду надала довідку про заробітну плату позивача, яка відповідає вимогам чинного законодавства, де відповідно по періодах зазначені посадовий оклад, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, інші виплати, зокрема: індексація, оздоровчі, лікарняні. Вважає, що не слід в інші виплати включати відпускні, оскільки як їй відомо Пенсійний фонд України при призначенні пенсії керується спеціальним порядком обрахунку та виплати пенсії.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснив, що працює начальником відділу пенсійного забезпечення УПФУ в Чемеровецькому районі та зазначив, що пенсія державного службовця призначається, виходячи з розміру його заробітної плати, при цьому ст.33 Закону України «Про державну службу» визначено, що складові заробітної плати державного службовця це - посадові оклади, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Постановою КМУ №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» затверджено порядок розрахунку заробітної плати для призначення пенсії. Відповідно до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії подаються довідки встановленого зразка. Зразок довідки, зокрема її форма та зміст затверджений Постановами правління Пенсійного фонду України №15-11 від 14.02.2011 року та №15-1 від 04.09.2013 року, згідно яких у довідці зазначаються посадовий оклад, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, інші надбавки, премії, є графа, де зазначаються інші виплати, зокрема індексація, оздоровчі, лікарняні. Інші виплати Пенсійний фонд України не бере до уваги при обрахунку пенсії державного службовця, оскільки вони є одноразовими виплатами, а не складовими частинами заробітної плати, і не зазначені в переліку складових заробітної плати, зазначених у ст.33 Закону України «Про державну службу». Вважає, що, оскільки при розрахунку відпускних враховується вся заробітна плата за попередні 12 місяців роботи, яка і включає в себе такі виплати як посадовий оклад, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, інші надбавки, тому не доцільно ще раз зазначати у довідці.
Вислухавши пояснення учасників сторін, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом об'єктивно встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За змістом вищевказаної статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, судом встановлено, що Управлінням пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі необхідно було при здійсненні призначення позивачу пенсії як посадовій особі місцевого самоврядування, керуватися ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії, якому було передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у томі числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються в розмірах 80 відсотків від суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок передбачених цим Законом. Пенсія державному службовцю виплачується від його заробітку одержаного після виходу на пенсію. Крім того, отримані особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії. Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України у справі № 21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх судів. З довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяців роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсію), виданої Пуклякською сільською радою Чемеровецького району Хмельницької області № 6 від 10.12.2014 року, вбачається, що ОСОБА_1 виплачувались інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, індексація, лікарняні.
Аналізуючи положення статті 37 Закону України "Про державну службу", статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд дійшов до висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про здійснення перерахунку його пенсії із заробітної плати (доходу), зазначених в довідках за №5 від 04.09.2014 року та від 18.08.2014 року, де в інші виплати включено відпускні, суд відмовляє в їх задоволенні, оскільки при розрахунку відпускних враховується вся заробітна плата за попередні 12 місяців роботи, яка і включає в себе суми складових заробітної плати: посадовий оклад, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, інші надбавки, які вже враховані при призначенні пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищевикладену норму суд вважає за необхідне зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 15.04.2014 року.
Згідно ст.5 ч.1 п. 9 Закону України "Про судовий збір" - від сплати судового збору звільняються інваліди І та ІІ груп, отже на підставі наданих пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 та довідки МСЕ №186216 від 09.03.2010 року ОСОБА_1, який є інвалідом ІІ групи, підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", ст. ст.33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 94, 99, 122, 159-163, 167, 183-2 КАС України, ст.5 ч.1 п. 9 Закону України "Про судовий збір», суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Чемеровецькому районі щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 15.04.2014 року із заробітної плати (доходу), зазначеної в довідці за №6 від 10.12.2014 року.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чемеровецький районний суд Хмельницької області, з одночасним надісланням апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя підпис Назарчук Р.В.
З оригіналом згідно
Суддя Назарчук Р.В.