Постанова № 41906955, 15.12.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.12.2014
Номер справи
826/17728/14
Номер документу
41906955
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 грудня 2014 року 14:35 № 826/17728/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» доСумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 04.08.2014р. №0000011500, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 04.08.2014р. №0000011500.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення прийнято протиправно, а тому підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач проти позовних вимог заперечив з тих підставі, що оскаржуване рішення прийнято правомірно.

В судовому засіданні 09.12.2014р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

У зв'язку з тим, що відповідачем не надано суду заперечень з доказами правомірності прийняття оскаржуваних рішень, суд розглядає справу на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідачем 21.07.2014р. складено акт №267/15/30019775 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати за користування надрами для видобування нафти (далі по тесту - Акт перевірки).

Вказаним Актом перевірки встановлено, що позивачем у порушення норм п.п. 263.12.1 статті 263 ПК України несвоєчасно сплачено податок за користування надрами для видобування нафти за період - лютий 2014 року, а саме: платіжним дорученням №557, №556 від 04.04.2014р. на суму 710371,30грн. сплачено 04.04.2014р. з граничним терміном сплати до 30.03.2014р., що становить 5 днів затримки; платіжним дорученням №999 від 20.05.2014р. на підставі рішення Міністерства доходів і зборів України від 14.04.2014р. №26 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) на суму 2 678 087,53грн., сплачено 20.05.2014р. з граничним терміном сплати - 30.03.2014р., що становить 15 днів затримки та платіжним дорученням №2233 від 19.06.2014р. на підставі рішення Міністерства доходів і зборів України від 14.04.2014р. №26 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) на суму 2 678 087,53грн., сплачено 19.06.2014р. з граничним терміном сплати - 30.03.2014р., що становить 15 днів затримки.

На підставі встановленого порушення відповідачем 04.08.2014р. прийнято податкове повідомлення - рішення №0000011500, яким за порушення п.п. 263.12.1 статті 263 ПК України за затримку на 15 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 6 066 546,4грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10%.

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням позивач зазначає, що 28.03.2014р. отримав від Лебединського відділення Сумської ОДПІ рішення №24 про розстрочення податкових зобов'язань за лютий 2014 року з плати за користування надрами для видобування нафти в розмірі 6 066 546,36грн., яке не було підписано, оскільки знаходилось на підписі у Міністерства доходів і зборів України. 04.04.2014р. платіжним дорученням №556 та №557 позивач сплатив першу частку розстрочених податкових зобов'язань по рішенню №24 у розмірі 700 000грн. та відсотки за користування в розмірі 10 371,30грн.

7 квітня 2014 року, як зазначає представник позивача, зателефонували з Міністерства доходів і зборів України і повідомили, що Лебединське відділення Сумської ОДПІ своїм листом на Міністерство доходів і зборів України відізвала рішення про розстрочення №24 без пояснення причин. В результаті рішення залишилось не підписаним, а у позивача виник податковий борг. В зв'язку з появою податкового боргу, Сумська ОДПІ, провела опис майна ПАТ «Укргазвидобування» у податкову заставу Актом опису №3 від 09.04.2014 року на загальну суму 6 800 722,70 грн. На підставі заяви позивача, Міністерство доходів і зборів України 14 квітня 2014 року прийнято рішення №26, щодо розстрочення податкового боргу з плати за користування надрами для видобування нафти по Лебединському відділенню Сумської ОДПІ на суму 5 356 782,29 грн. до 23.06.2014 року.

На підставі рішення №26 від 14.04.2014 року позивач підписав договір про розстрочення податкового боргу з Сумською ОДПІ №6 від 05.05.2014 року.

На виконання умов договору №6 від 05.05.2014 року позивачем проведено оплати податкового боргу за користування надрами для видобування нафти по Лебединському відділенню:

платіжним дорученням №1479 від 20.05.2014 року в розмірі 2 678 391,14грн. (сплата розстроченого податкового боргу);

платіжним дорученням №1480 від 20.05.2014 року в розмірі 65 242,61грн. (плата відсотків за користування розстрочкою);

платіжним дорученням №65 від 20.05.2014 року в розмірі 11 446,07грн. (погашення податкового боргу);

платіжним дорученням №2233 від 19.06.2014 року в розмірі 2 678 391,15грн. (сплата розстроченого податкового боргу);

платіжним дорученням №2234 від 19.06.2014 року в розмірі 25 093,31грн. (плата відсотків за користування розстрочкою).

Відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що рішення №24 про розстрочення податкових зобов'язань за лютий 2014 року з плати за користування надрами для видобування нафти в розмірі 6 066 546,36грн. не було підписано податковим органом, а тому оскаржуване рішення прийнято правомірно.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до пункту 14.1 статті 14 ПК України у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні, зокрема:

грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання таабо штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39);

погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом (підпункт 14.1.152);

податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175).

Пунктом 36.1 статті 36 ПК України встановлено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункт 36.3 статті 36 ПК України).

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Порядок справляння плати за користування надрами встановлений розділом XI ПК України.

Згідно з пунктом 263.11.1 пункту 263.11 статті 263 ПК України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом 11 цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу, зокрема, за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпунктом 49.18.1 пунктом 49.18 статті 49 ПК України).

Відповідно до підпункту 263.12.1 пункту 263.12 статті 263 ПК України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними контролюючому органу, зокрема, за місцезнаходженням ділянки надр. з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України.

У відповідності до пункту 100.1 статті 100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.

Пунктом 100.13 статті 100 ПК України встановлено, що порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України 10 жовтня 2013 року .№574 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за №1853/24385 (далі - Порядок №574).

Згідно з пунктом 1.4 Порядку №574 розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення - органу доходів і зборів та укладено договір про розстрочення (відстрочення).

Строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття органом доходів і зборів рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу (пункт 1.9 Порядку №574).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку №574 розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) можуть надавати в межах повноважень за кожним окремим випадком, зокрема. Міністерство доходів і зборів України - без обмежень сум.

Строк дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) починається з дати його підписання (пункт 3.5 Порядку №574).

У відповідності до пункту 3.8 Порядку №574 якщо договір про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) укладається пізніше дня прийняття рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), то таке рішення є підставою для не нарахування:

пені, нарахованої за несвоєчасну сплату угодженого грошового зобов'язання, сума якого підлягає розстроченню (відстроченню), за період з початку дії розстрочення (відстрочення) до дати підписання договору:

штрафу, нарахованого за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання. самостійно визначеного платником податків, за період з початку дії розстрочення (відстрочення) до дати підписання договору.

У пункті 3.9 Порядку №574 зазначено, що на розстрочені і відстрочені грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення і (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).

Згідно з пунктом 126.1 статті 126 ПК України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання. - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Судом встановлено, що по особовому рахунку ПАТ «Укргазвидобування» по платі за користування надрами для видобування нафти на підставі податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин по строку сплати 30 березня 2014 року було проведено зарахування податкового зобов'язання в сумі 6 066 546,36гривень. Частина податкового зобов'язання у розмірі 710 371,3 грн. була сплачена 4 квітня 2014 року.

Міністерством доходів і зборів України 14 квітня 2014 року прийнято рішення №26 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) з плати за користування надрами для видобування нафти на залишок несплаченої суми податкового боргу за основним платежем в розмірі 5 356 175,06грн. та пені в розмірі 607,23грн. по строках сплати: 23 травня 2014року - 2 678 381,14грн., 25 червня 2014року - 2 678 381,15 гривень.

Відповідно до даного рішення Міністерства доходів і зборів України Сумською ОДПІ з ПАТ «Укргазвидобування» укладено договір від 5 травня 2014 року №6 про розстрочення податкового боргу, до якого додатковими угодами від 21 травня 2014 року №1 та від 20 червня 2014 року №2 вносились зміни щодо перенесення строків сплати розстроченого податкового боргу з плати за користування надрами для видобування нафти у загальній сумі 5 356 782,29грн., де основний платіж - 5 356 175,06 грн., пеня - 607,23 грн.., а саме, кінцеві строки сплати були визначені: 20 травня 2014 року - 2 678 391,14грн., 19 червня 2014 року - 2 678 391,15гривень. Відповідно до картки особового рахунку сплата розстрочених сум податкового боргу ПАТ «Укргазвидобування» проведена 20 травня 2014 року в сумі 2 678 391.14 грн. та 19 червня 2014 року в сумі 2 678 391,15 гривень.

Отже, суд погоджується з позицією податкового органу, що грошові зобов'язання позивач повинен був погасити 30.03.2014р., а рішення Міністерством доходів і зборів України було прийнято 14.04.2014р. на розстрочення податкового боргу.

Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 04.08.2014р. №0000011500 прийнято відповідачем правомірно, а тому позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В.В. Амельохін