ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" листопада 2014 р. м. Київ К/800/22258/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.А.,
розглянула в порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_3 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2014 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Хорольської міської ради про скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Хорольської міської ради, в якому просив визнати незаконними та скасувати п.п. 6-8 рішення Хорольської міської ради № 523 від 27.12.2012 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Хорол".
Постановою Хорольського районного суду Полтавської області від 15.01.2014 року позов задоволено. Визнано незаконними та скасовано п.п. 6-8 рішення Хорольської міської ради № 523 від 27.12.2012 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Хорол".
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2014 року скасовано Хорольського районного суду Полтавської області від 15.01.2014 року та прийнято нове рішення, яким у позові відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_3 подав до Вищого адміністративного суду України касаційні скарги у яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 27.12.2012 року на 36 сесії Хорольської міської ради прийнято рішення №523 ""Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Хорол".
Пунктами 6, 7, 8 рішення №523 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Хорол" вказана нормативна грошова оцінка земель введена в дію з 01.01.2013 року. Рекомендовано Хорольській МДПІ з 01.01.2013 року проводити нарахування земельного податку суб'єктам господарювання та громадянам відповідно до затвердженої нормативно грошової оцінки земель відповідного цільового призначення. Рекомендовано Хорольській МДПІ з 01.01.2013 року приймати розрахунки плати за землю в м. Хорол згідно з введеною її нормативно грошовою оцінкою.
Відповідно до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до п.34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, у відповідності із ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Згідно із ст. 23 зазначеного закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Крім того, порядок формування доходної частини бюджетів, визначено у частині 3 статті 27 Бюджетного кодексу України, а саме: Закони України, які впливають на показники бюджету і приймаються після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
Статтею 4 Бюджетного кодексу України визначено, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Отже правила, які визначено податковим та бюджетним законодавством, про прийняття місцевими радами рішень, щодо зміни розмірів податків, які справляються до бюджетів, та формують їх доходну частину, є однакові.
Відповідно до приписів податкового та бюджетного законодавства, строк введення в дію нової нормативної грошової оцінки землі, повинен був бути визначений з 01.01.2014 року.
Таким чином, оскільки грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, який вноситься до держбюджету та формує його доходну частину, введення в дію нормативної грошової оцінки землі з 01.01.2013 року рішенням ради від 27.12.2012 року є порушенням податкового та бюджетного законодавства України.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, оскільки рішення суду апеляційної інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана не вірно.
Відповідно до ст. 226 КАС України, суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись ст. 220, 222, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2014 року у цій справі скасувати.
Постанову Хорольського районного суду від 15.01.2014 року залишити в силі.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: