ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Болотвіна Л.О.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"10" грудня 2014 р. Справа № 572/2718/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги ОСОБА_3, Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "01" серпня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправними дії та проведення перерахунку і виплати пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 01 серпня 2014 року визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі щодо відмови ОСОБА_3 нарахувати та виплатити пенсію державного службовця відповідно до вимог постанови Сарненського районного суду від 23.12.2013 року.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі нарахувати та виплатити ОСОБА_3 пенсію державного службовця за період з 24.12.2013 року по 01.08.2014 року відповідно до постанови Сарненського районного суду від 23.12.2013 року з врахуванням виплачених коштів.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанцій та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
ОСОБА_3 в апеляційній скарзі посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині визначення періоду перерахунку та виплати пенсії із ухваленням нової про задоволення позову в повному обсязі.
Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ст. 197 КАС України.
Апеляційна скарга управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області задоволенню не підлягає.
Апеляційна скарга ОСОБА_3 підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Також судом встановлено, що постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 23 грудня 2013 року у справі №572/3909/13-а визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_3 включити до складу заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" індексацію та матеріальну допомогу на оздоровлення відповідно до поданих ним довідок.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області включити до складу заробітної плати ОСОБА_3, як державного службовця, для визначення пенсії державному службовцю інші виплати, до яких належать індексація та матеріальна допомога на оздоровлення відповідно до довідки № 05-15-857 від 03.07.2013 року, виданої управлінням Держземагенства у Сарненському районі на підставі постанови правління ПФ України від 14.02.2011 року № 5-1.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 пенсію з включенням до складу заробітної плати для її нарахування вказаних доплат за період з 03.07.2013 року по 23.12.2013 року з врахуванням виплачених коштів.
У червні 2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області з заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки Управління Держземагенства у Сарненському районі від 03.07.2013 року за № 05-15-857 та вищевказаного рішення суду.
Листом від 11 червня 2014 року управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області повідомило, що відповідно до постанови Сарненського районного суду Рівненської області від 23.12.2013 року зобов'язано останнього здійснити перерахунок та виплату пенсії за період 03.07.2013 року по 23.12.2013 року, а тому в подальшому немає підстав для виплати пенсії з урахуванням довідки Управління Держземагенства у Сарненському районі від 03.07.2013 року за № 05-15-857.
Статтею 37 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Статтею 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» (далі - Закон № 432-ІV).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Стаття 33 Закону № 3723-ХІІ визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Задовольняючи позов в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачеві пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації та інших виплат, суд першої інстанцій обґрунтовано виходив з наступного.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За визначенням, наведеним в абзаці дев'ятому статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Таким чином, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що вказаний перерахунок здійснюється один раз та щомісячно проводяться пенсійні виплати з урахуванням вказаного перерахунку.
Отже, постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "01" серпня 2014 р. скасувати в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі нарахувати та виплатити ОСОБА_3 пенсію державного службовця за період з 24.12.2013 року по 01.08.2014 року відповідно до постанови Сарненського районного суду від 23.12.2013 року з врахуванням виплачених коштів та ухвалити в цій частині нову постанову.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки № 05-15-857 від 03.07.2013 року, виданої управлінням Держземагенства у Сарненському районі Рівненської області починаючи з 24.12.2013 року, з урахуванням виплачених коштів.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис) Є.В.Одемчук
судді: (підпис) А.Ю.Бучик
(підпис) Г.І. Майор
З оригіналом згідно: суддя _______ Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області вул. Суворова, 8,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500
4-третій особі: - ,