УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2014 р.Справа № 592/2857/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.09.2014р. по справі № 592/2857/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області третя особа Сумський обласний військовий комісаріат
про зобов'язання до проведення перерахунку пенсії з врахуванням 15% доплати за проходження служби у віддаленій місцевості,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (далі за текстом-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі за текстом-відповідач), третя особа Сумський обласний військовий комісаріат, в якому з урахуванням уточнюючих позовних вимог просив суд:
- провести перерахунок пенсії з врахуванням 15% доплати від посадового окладу за проходження служби у віддаленій місцевості;
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.09.2014 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.09.2014 року по справі № 592/2857/13-а та прийняти нову постанову, якою задовольнити вимоги щодо перерахунку пенсії з врахуванням 15% доплати від посадового окладу за проходження служби у віддаленій місцевості, а також виплатити заборгованість в перерахунку пенсії з часу звернення до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 31.01.2013 року без посилання та обмеження дії перерахунку в часі.
Колегія суддів заслухавши доповідь обставин справи, позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звільнений у відставку наказом Головнокомандуючого Сухопутних Військ СРСР від 12.06.1991 р. за № 0581 за станом здоров'я та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2264-Х11 від 09.04.1992 р. Після прийняття Закону України № 3591 від 04.04.2006 р. "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військослужбовців" та з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 р. "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з проханням перерахування пенсії з врахуванням 15% доплати за проходження служби у віддаленій місцевості.
Пенсію позивачеві було призначено з 18.09.1991 р. Військовим комісаріатом Таджицької РСР і відповідно до даних розрахункової книжки на день звільнення з військової служби позивачеві виплачувалась, в тому числі, й надбавка за проходження служби у віддаленій місцевості у розмірі 15% від посадового окладу.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з відсутності законних підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача до проведення перерахунку пенсії з врахуванням 15% надбавки до посадового окладу за службу у віддаленій місцевості.
Колегія судді погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).
Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Отже, діючим законодавством передбачено, що надбавка за службу у віддаленій місцевості не враховується у складі грошового забезпечення при перерахунку пенсії.
З 1 січня 2008 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», відповідно до якої відбулися зміни розміру та введені нові види грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Додаткові види грошового забезпечення визначені у додатку 25 до вищевказаної постанови, яким не передбачено підвищення посадового окладу військовослужбовцям за службу у віддалених місцевостях.
Станом на сьогодні змін в діючому законодавстві з вказаного питання не відбулось. Законодавством України не передбачено підвищення до посадового окладу військовослужбовцям за службу у віддалених місцевостях.
Відповідно до абз. 7 п. 5 вказаного Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що у відповідача відсутні підстави для врахування надбавки за службу у віддаленій місцевості при обчисленні пенсії та проведення перерахунку пенсії.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.09.2014р. по справі № 592/2857/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Макаренко Я.М.Судді Шевцова Н.В. Мінаєва О.М. Повний текст ухвали виготовлений 24.11.2014 р.