ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2014 року справа № 823/3458/14
м. Черкаси
14 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гараня С.М.,
при секретарі Рахліній В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
встановив:
Корсунь-Шевченківська ОДПІ ГУ Міндоходів у Черкаській області звернулась до суду з адміністративним позовом про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованість по єдиному податку в розмірі 2 164,43грн. та по єдиному соціальному внеску в розмірі 6 205,16грн., на загальну суму 8 369,59грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач, як фізична особа-підприємець відповідно норм до Податкового кодексу України зобов'язаний вчасно та в повному обсязі сплачувати податки та збори, зокрема, єдиний податок та єдиний соціальний внесок, платником яких він є. Відповідач свій обов'язок не виконував належним чином, внаслідок чого за ним рахується податковий борг зі сплати єдиного податку та єдиного соціального внеску на загальну суму 8 369,59грн.
Сторони, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились.
Від позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника Корсунь-Шевченківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Черкаській області.
Відповідач у судове засідання не з'явився, свого представника не направив, причини повторної неявки суду не повідомив. В підтвердження того, що відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в матеріалах справи містяться супровідні листи, з яких вбачається, що відповідачеві направлялася ухвала про відкриття провадження у справі та призначення судового засідання на 27.11.2014р. та про відкладення розгляду справи на 08.12.2014р. (а.с.24, 28).
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Частиною 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 зареєстрований, як фізична особа-підприємець суб'єктом господарювання 09.11.2012р., за реєстраційним номером облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів - НОМЕР_1, що підтверджується копією виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.4-5) та перебуває на обліку в Корсунь-Шевченківській ОДПІ ГУ Міндоходів у Черкаській області, як платник податків і зборів з 13.11.2012р. за № 4638, що підтверджується довідкою від 07.11.2014р. № 1423141400067 (а.с.6).
13.11.2012р. ОСОБА_1 подав до податкового органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності, згідно з якою було обрано ставку єдиного податку 20% до розміру мінімальної заробітної плати та ІІ групу платників єдиного податку (а.с.13-14).
З вищевказаної заяви вбачається, що відповідач обрав наступний вид підприємницької діяльності: надання послуг таксі (КВЕД 49.32).
14.11.2012р. відповідачу було видано свідоцтво серії НОМЕР_2 згідно якого він є платником єдиного податку (а.с.15).
Так, рішенням Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області від 11.07.2013р. № 45-11 встановлено ставки єдиного податку на 2014 рік для першої та другої групи суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування обліку та звітності. Відповідно до цього рішення, фізичні особи-підприємці, які відносяться до ІІ групи платників єдиного податку сплачують фіксовану ставку єдиного податку, що становить 20% розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня податкового (звітного) періоду (а.с.16-17).
Тобто, ФОП ОСОБА_1 повинен був сплачувати до місцевого бюджету щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця 243,60грн. єдиного податку у 2014 році (1218,00грн. (мінімальний розмір заробітної плати станом на 01.01.2014р.) х 20% = 243,60грн.)
З матеріалів справи суд встановив, що податковий борг ФОП ОСОБА_1 по єдиному податку виник за період з 01.01.2014р. по 30.09.2014р., а отже становить 1 994,43грн. (243,60грн. х 9 місяців - 197,97грн. (переплата) = 1 994,43грн.).
Також, 08.04.2014р. уповноваженою особою Корсунь-Шевченківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Черкаській області проведено камеральну перевірку податкової декларації ФОП ОСОБА_1, за наслідками якої складено акт № 593/1700 (а.с.18). Висновками акту встановлено порушення останнім вимог п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, зокрема несвоєчасне подання податкової декларації по єдиному податку, по терміну подання до 03.03.2014р. На підставі п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України відповідачу визначено суму грошового зобов'язання з єдиного податку в розмірі 170,00грн., оформленого податковим повідомленням-рішенням № 0001761700 від 08.04.2014р. (отримане відповідачем 04.07.2014р.).
Таким чином, загальну сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 по єдиному податку станом на час подання відповідного позову до суду становить 2 164,43грн. (1 994,43грн. + 170,00грн).
У зв'язку з несплатою податкового зобов'язання, Корсунь-Шевченківською ОДПІ було сформовано та направлено на адресу ФОП ОСОБА_1 податкову вимогу форми «Ф» від 21.07.2014р. № 69-11 на суму 532,83грн. (а.с.21). Зазначена вимога була отримана відповідачем особисто 21.07.2014р.
Судом встановлено, що за ФОП ОСОБА_1 рахується також недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 6 205,16грн., яка виникла за період з грудня 2013р. по жовтень 2014р., що підтверджується відповідним розрахунком (а.с.10).
30.10.2014р. Корсунь-Шевченківською ОДПІ була направлена на адресу відповідача вимога № Ф-113-17 про сплату єдиного соціального на загальну суму 6 205,16грн. (а.с.20). Вказана вимога була отримана ФОП ОСОБА_1 особисто 30.10.2014р.
Оскільки, у визначені законом терміни заборгованість по вищевказаним вимогам погашена не була, а самі вимоги відповідачем не оскаржувались, це спонукало Корсунь-Шевченківську ОДПІ звернутись до суду для стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованість по єдиному податку в розмірі 2 164,43грн. та по єдиному соціальному внеску в розмірі 6 205,16грн., на загальну суму 8 369,59грн. в судовому порядку.
Частиною 1 ст.67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010р. №2755-IV (надалі - ПК України).
У відповідності до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно норм ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.4 ПК України податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 10.1.2 п.10.1 ст. 10 ПК України передбачено, що до місцевих податків належить єдиний податок.
Відповідно до п. 291.3 ст. 291 ПК України, юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Суб'єкту господарювання, який подав до органу державної податкової служби заяву щодо обрання або переходу на спрощену систему оподаткування видається свідоцтво платника єдиного податку.
Пунктом 291.4. ст. 291 ПК України зазначено, що суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на шість груп платників єдиного податку, зокрема, до другої групи відносяться фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: - не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; - обсяг доходу не перевищує 1000000 гривень.
Пунктом 293.1 ст. 293 ПК України визначено, що ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки). Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць, зокрема, для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, що передбачено п. 293.2 зазначеної статті.
У відповідності до п. 294.1 ст. 294 ПК України, податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої та другої груп є календарний рік.
Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року (п.295.1 ст. 295 ПК України).
Пунктом 300.1 ст. 300 ПК України передбачено, що платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Суд також зазначає, що у відповідності до п.191.1.2 ст.191 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України в зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013р. № 404-VII, в редакції від 11.08.2013р., функції з контролю за своєчасністю подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів віднесено до компетенції контролюючих органів (органів доходів і зборів).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010р. (далі по тексту - Закон № 2464), що набрав чинності з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З урахуванням приписів ст.4 Закону № 2464 суд дійшов висновку, що ФОП ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Періодом, за який ФОП ОСОБА_1 зобов'язаний подавати єдиний внесок, є календарний місяць (абзац 3 ч.8 ст.9 Закону № 2464).
Частиною 12 ст. 9 Закону № 2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 статті 9 Закону № 2464).
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, визнається недоїмкою (п.6 ч.1 ст.1 Закону № 2464).
Згідно ч. 4 ст.25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги, що відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив заборгованість по єдиному податку в розмірі 2 164,43грн. та по єдиному соціальному внеску в розмірі 6 205,16грн., на загальну суму 8 369,59грн., суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь державного бюджету України через Корсунь-Шевченківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області (ідентифікаційний код - 38743847) заборгованість по єдиному податку та по єдиному соціальному внеску на загальну суму 8 369 (всім тисяч триста шістдесят дев'ять) грн. 59 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя С.М. Гарань
постанова складена в повному обсязі 12.12.2014р.