ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/4020/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Довгопол М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кулик -Куличок О.Л.,
представника позивача - Ікаєва Р.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання повідомлень нечинними, -
В С Т А Н О В И В:
13 жовтня 2014 року Публічне акціонерне товариство "Кременчуцький сталеливарний завод" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання нечинними повідомлень про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №8258/03-21 від 14.05.2014, №6993/03-21 від 16.04.2014 та №10192/03-21 від 11.06.2014.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що в оскаржуваних повідомленнях відсутні посилання на зміну розміру пенсії чи настання інших обставин, що впливають на суму відшкодування, а відтак повідомлення є нечинними з огляду на відсутність даних щодо правильності проведення розрахунку суми відшкодування відповідачем.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи у відсутність уповноваженого представника.
У письмових запереченнях вказував на те, що порядок відшкодування пільгових пенсій регламентується Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ПФУ, відповідно до положень яких підставою для відшкодування пенсій є пільгові довідки, видані підприємством, та факт призначення пенсії громадянину, а не повідомлення органів ПФУ про розмір відшкодування. Вважає, що повідомлення про відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, а відтак провадження у справі підлягає закриттю.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Кременчуцький сталеливарний завод" (код ЄДРПОУ 05756783) зареєстровано як юридична особа та перебуває на обліку у Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кременчуці.
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Кременчуці сформовано та направлено ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" повідомлення :
- №6993/03-21 від 16.04.2014 про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" /список № 2/, в загальному розмірі 426572 грн 87 коп, які підлягають оплаті з 01.04.2014, в тому числі, різниця за січень-березень 2014 року - 16 355,93 грн., щомісячно з квітня 2014 року - 410 236,94 грн. /а.с.31/;
- №8258/03-21 від 14.05.2014 про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" /список № 2/, в загальному розмірі 415392 грн 53 коп., які підлягають оплаті з 01.05.2014, в тому числі, різниця за 2013 рік - - 457,58 грн., різниця за січень - квітень 2014 року - 5346,69 грн, щомісячно з травня 2014 року - 410 503,42 грн. /а.с.60/;
- №10192/03-21 від 11.06.2014 про відшкодування суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" /список № 2/, в загальному розмірі 441691 грн 98 коп., які підлягають оплаті з 01.06.2014, в тому числі, різниця за січень - травень 2014 року - 26 690,47 грн, щомісячно з червня 2014 року - 415 001,51 грн. /а.с.87/.
До вказаних повідомлень Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці було додано розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, в яких визначено суми пенсій, що підлягали відшкодуванню, в розрізі кожного пенсіонера /а.с. 32 - 59, 61 - 86, 88 - 106/.
Позивач, не погоджуючись із надісланими йому повідомленнями по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, звернувся до суду з вимогою про визнання їх нечинними.
Суд відхиляє твердження відповідача про те, що повідомлення не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, а відтак провадження у справі підлягає закриттю, оскільки УПФ у м. Кременчуці у відносинах з юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є органом виконавчої влади, тому складаючи та направляючи повідомлення, діяло як суб'єкт владних повноважень на виконання управлінських функцій, а відтак, даний спір відноситься до публічно-правових спорів.
Надаючи правову оцінку спірним повідомленням, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно пункту 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 №400/97-ВР.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
В силу положень абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1, 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Постановою Кабінету Міністрів, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені у частині другій цієї статті, сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
З огляду на викладене, позивач як роботодавець має обов'язок відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду на виплату і доставку пільгових пенсій його працівникам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.
Як встановлено судом із пояснень представника позивача, підстави призначення пільгових пенсій працівникам ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" та обов'язок підприємства відшкодовувати витрати органів Пенсійного фонду на виплату і доставку цих пенсій, позивачем не заперечуються.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі Інструкція).
Згідно пункту 6.1. Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно пункту 6.5. Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
В силу вимог пункту 6.8. Інструкції (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Як вбачається із матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області було направлено позивачу повідомлення про відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій №8258/03-21 від 14.05.2014, №6993/03-21 від 16.04.2014 та №10192/03-21 від 11.06.2014 із розрахунками фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за списком №2, складених з урахуванням змін розміру пенсій громадян.
Враховуючи те, що не всі пенсії працівникам позивача призначено за місцезнаходженням підприємства, і розрахунки органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії відповідно до пункту 6.9. Інструкції направляються через Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці (за місцезнаходженням підприємства), що вимагає певного часу, відповідач після надходження розрахунків від інших управлінь Пенсійного фонду був змушений відповідно коригувати суми витрат на виплату і доставку пенсій за попередні періоди.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що повідомлення відповідача про відшкодування пільгових пенсій складено на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначених чинним законодавством. Обґрунтованість зазначених у повідомленнях сум підтверджена розрахунками, надісланими позивачу, а також розрахунком заборгованості позивача із врахуванням різниць за попередні періоди /а.с. 108-110, 114 - 116/.
Доводи позивача про те, що відповідачем не зазначено в спірних повідомленнях підстав зміни розміру пенсії або настання інших обставин, що впливають на суму відшкодування, суд відхиляє, оскільки положеннями Інструкції не передбачено, що такі відомості повинні міститися саме у повідомленні про розмір витрат на виплату і доставку пільгових пенсій. Крім того, суд враховує, що до спірних повідомлень відповідачем додано розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, складених з урахуванням зміни розміру пенсій або інших обставин, що впливають на суму відшкодування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що підстави для визнання нечинними повідомлень Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці відсутні, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання повідомлень нечинними відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 10 грудня 2014 року.
Суддя М.В. Довгопол