Постанова № 41900562, 11.11.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2014
Номер справи
п/811/3603/14
Номер документу
41900562
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2014 року Справа № П/811/3603/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Новоукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області

до відповідача - Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" ДАК "Автомобільні дороги України"

про стягнення податкового боргу.

До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулася Новоукраїнська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" ДАК "Автомобільні дороги України" (далі - відповідач) про стягнення коштів за податковим боргом з податку на прибуток приватних підприємств та єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в загальному розмірі 26 625,07 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем рахується податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств та єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який ДП "Кіровоградський облавтодор" добровільно не сплачує.

В судове засідання представники сторін не прибули, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином.

Відповідач своїм правом на надання письмових заперечень проти позову не скористався.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути дану справу у письмовому провадженні за наявними у справі доказами.

Розглянувши вказану адміністративну справу у порядку письмового провадження, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи, суд

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до частини першої статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Дочірнє підприємство "Кіровоградський облавтодор" ДАК "Автомобільні дороги України" 23 травня 2002 року зареєстроване реєстраційною палатою виконавчого комітету Кіровоградської міської ради як юридична особа.

Податковим кодексом України встановлено вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Зокрема, статтею 16 Податкового кодексу України визначені обов'язки платника податків, згідно положень якої платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1), сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1).

У пункті 49.2 статті 49 Податкового кодексу України також міститься застереження, за яким платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Позивач стверджує про наявність у відповідача податкового боргу з податку на прибуток на суму 1102,78 грн, що утворився внаслідок невиконання ДП „Кіровоградський облавтодор" самостійно визначених податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Згідно абзацу одинадцятого пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

Так, згідно поданого відповідачем розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств, авансовий внесок, що підлягає сплаті щомісяця у березні-грудні 2014 року, складає 492,00 грн (а.с. 45).

Однак, відповідач у строк, встановлений законом, не виконав у повному обсязі відповідні податкові зобов'язання за липень-вересень 2014 року, сплативши натомість 300 грн 30 вересня 2014 року.

Відтак, з урахуванням переплати в сумі 73,22 грн, заборгованість відповідача становить 1102,78 грн (а.с.44-45, 53-54).

Позаяк пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань, суд дійшов висновку, що 1102,78 грн несплачених відповідачем авансових платежів набули наразі статусу податкового боргу ДП "Кіровоградський облавтодор".

Крім того, позивач наголошує про наявність у Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" ДАК "Автомобільні дороги України" податкового боргу з єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 25522,29 грн.

Процедура нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску та розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначена статтями 7, 8, 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон), та Розділом 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року № 994/18289 (далі - Інструкція).

Відповідно до частини першої статті 7 Закону базою для нарахування єдиного внеску є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача.

Єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Згідно із частиною другою статті 25 Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частина восьма статті 9 Закону зобов'язує платників єдиного внеску сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до абзацу третього частини четвертої статті 25 Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Частиною дванадцятою статті 9 Закону визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-VІІ внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за яким, зокрема, з 01 жовтня 2013 року адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється органами доходів і зборів України.

Відповідно до абзацу першого частини четвертої статті 25 Закону, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Так, пунктом 3 частини першої статті 14 Закону передбачено, що органи доходів і зборів зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.

Право органів доходів і зборів стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску передбачене пунктом 7 частини першої статті 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 2 частини одинадцятої вказаної статті Закону, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до пунктів 6.2-6.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів та зборів від 09 вересня 2013 року № 455, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки.

Вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників.

Протягом десяти календарних днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів, шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Про оскарження вимоги до органів доходів і зборів вищого рівня або суду платник зобов'язаний письмово повідомити протягом десяти календарних днів орган доходів і зборів, який направив вимогу.

Відповідно до приписів абзацу 10 частини четвертої статті 25 Закону, у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки, а також має право звернутись до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Так, за червень, липень 2014 року у відповідача утворилася заборгованість по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно поданих відповідачем звітів за червень, липень 2014 року (за червень 2014 року - 30018,25 грн.; за липень 2014 року - 26033,49 грн.) (а.с.24-31).

При цьому, за несвоєчасну сплату єдиного внеску контролюючим органом було винесено рішення від 17 червня 2014 року №0002781700, яким нараховано штрафні санкції у розмірі 4999,87 грн. та пеню у розмірі 2095,20 грн.; від 04 вересня 2014 року №1415/02-36 за яким нараховано відповідачеві штрафні санкції у розмірі - 3001,83 грн. та пеню - 48,99 грн.; від 12 вересня 2014 року №0003721700, яким нараховано штрафні санкції у розмірі 3001, 83 грн. та пеню - 1051,31 грн.(а.с.42,34,32).

Зі зворотного боку облікової картки платника податків вбачається, що відповідачем частково погашено заборгованість; наразі залишок узгодженого податкового боргу за даним видом платежу становить 25522,29 грн. (а.с.49-52)

Як наслідок, позивачем було сформовано вимогу від 04 вересня 2014 року Ю-46-18 та направлено її відповідачеві (а.с.43)

Матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем вищезазначеної вимоги про сплату недоїмки в судовому, а тому суд вважає таку суму заборгованості узгодженою.

Таким чином, податковий борг відповідача - тобто сума грошового зобов'язання, самостійно узгодженого платником податків, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, - становить наразі 26 625,07 грн.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

На виконання вказаних законодавчих приписів підпунктами 20.1.18, 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; стягувати до бюджетів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

В свою чергу, згідно пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. При цьому, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (пункт 59.5. статті 59 Податкового кодексу України).

Виходячи з викладеного, а також враховуючи, що відповідачем не надано доказів сплати податкової заборгованості на загальну суму 26 625,07 грн., суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам та матеріалам справи, підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" ДАК "Автомобільні дороги України" (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 32039992) податковий борг у розмірі 26 625,07 грн. (двадцять шість тисяч шістсот двадцять п'ять гривень, сім копійок) з рахунків у банках, що обслуговують такого платника, на користь Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції..

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.В. Кравчук