Справа № 610/4730/14-а
2-а/610/189/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.12.2014 року Балаклійський районний суд Харківської області під головуванням судді Усенко С.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Балаклійському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
26.11.2014 року позивачка, звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області (далі УПФ), в якому просила: визнати дії відповідача незаконними; зобов'язати УПФ здійснити перерахунок та виплату державної пенсії по втраті годувальника, який являвся учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи, в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної компенсації в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 26.05.2014 року.
В обґрунтування позову зазначила, що вона отримує в УПФ пенсію, по втраті годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені статтями 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ (далі Закон № 796). Розміри призначених і виплачуваних їй пенсії і щомісячної компенсації не відповідають розмірам, встановленими цим Законом, а відповідач відмовляється здійснити перерахунок пенсій відповідно до зазначеного Закону № 796.
Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області надіслало заперечення проти позову в якому просило відмовити позивачу у задоволенні його вимог посилаючись на те, що підстав для здійснення перерахунку пенсії немає та пенсія виплачується позивачу в порядку і розмірі, передбаченому діючими нормативно-правовими актами України.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка перебуває на обліку в УПФ і отримує державну пенсію по втраті годувальника, який являвся учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи, а також щомісячну компенсацію.
Відповідач на звернення ОСОБА_1 відмовив їй у виплаті державної пенсії та щомісячної компенсації у розмірах встановлених Законом № 796.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Статтями 49, 52 Закону № 796 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, а також призначається щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За приписами статей 52, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір державної пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком, а щомісячна компенсація по втраті годувальника - 50 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно до п. 28 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 52 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у такій редакції: щомісячна компенсація в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, в розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до п. 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у такій редакції: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими зокрема по 3 групі інвалідності - 145 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесено зміни до ст.ст. 52, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" встановлено, що у 2012 році норми і положення статті 52, 54 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
На виконання вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 01.01.2012 року, згідно вимог якої мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" становить - 3 групи інвалідності - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, у розмірі 284,70 гривні.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема статей 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Тобто визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно ст.3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Тобто положення п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не встановлено обмеження щодо виплат державної пенсії, та щомісячної компенсації за втрату годувальника, не внесено змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому з 01.01.2014 року діють положення ст.ст. 52, 54
Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 3 мінімальних пенсій за віком, а особам, які втратила годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається щомісячна компенсація, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
З матеріалів справи вбачається, що позивачці державна пенсія та щомісячна ком пенсація з 01.01.2014 року в розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Частиною 1 статті 8 Конституції передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч.3 ст.22 Конституції України).
За таких обставин правовідносини щодо виплати пенсії особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому застосування до таких правовідносин підзаконного акту - постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, яка суперечить Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є помилковим.
Крім того, необхідно зазначити, що до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були внесені зміни Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» № 1622-VII від 31.07.2014 року, зокрема: доповнено прикінцеві положення п. 67, відповідно до яких установлено, що у 2014 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", статей 14, 22, 37 та 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту "ж" частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статті 43 Гірничого закону України, статей 6-1, 6-2, 6-3 та 6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Зазначені зміни набрали законної сили з 03.08.2014 року.
Таким чином, суд зазначає, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» з 3 серпня 2014 року було надано повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір державної та пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щомісячну компенсацію по втраті годувальника виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджетів на 2014 рік.
Тому кінцева дату здійснення перерахунку обмежується попереднім днем.
Керуючись наведеним ст.ст.9,11, 71, 159,161-163, 256, 267 КАС України суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті державної пенсії, та щомісячної компенсації по втраті годувальника, який являвся учасником ліквідації наслідків аварії внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, 3 групи інвалідності.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі здійснити перерахунок ОСОБА_1 щомісячної основної державної пенсії з 26.05.2014 року по 02.08.2014 року в розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням вимог ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум та в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 52, ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням вимог ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області протягом 10 днів, який обчислюється з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ