Рішення № 41889141, 09.12.2014, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
09.12.2014
Номер справи
927/1533/14
Номер документу
41889141
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

Іменем України

РІШЕННЯ

"09" грудня 2014 р. Справа № 927/1533/14

Заступник прокурора міста Чернігова (вул. Шевченка, 1, м. Чернігів) в інтересах держави

В особі: Чернігівської міської ради, вул. Магістратська 7, м. Чернігів, 14000

Відповідач 1: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1,

АДРЕСА_1

Відповідач 2: Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, АДРЕСА_2

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління Держземагенства у Чернігівському районі Чернігівської області, юридична адреса: проспект Миру, 14, м. Чернігів, 14000,

фактична адреса: вул. Войкова, 5 м. Чернігів, 14000.

Предмет спору: про внесення змін до договору оренди

Суддя Бобров Ю.М.

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

від позивача: Муляренко К.О. - головний спеціаліст, юрисконсульт управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, довіреність № 3-24/1659 від 11.12.2013р.

від відповідача 1: участі не взяв.

від відповідача 2: не з`явився.

від третьої особи: участі не взяв.

в судовому засіданні взяв участь: Шпак М.В. - старший прокурор відділу прокуратури м. Чернігова, посвідчення № 018694 від 22.07.2013р.

СУТЬ СПОРУ:

Заступником прокурора міста Чернігова подано позов в інтересах держави в особі Чернігівської міської ради до 1. Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та 2. Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Розгляд справи відкладався, строк розгляду спору продовжувався.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, заступник прокурора у позовній заяві посилається, зокрема на те, що між Чернігівською міською радою (Орендодавцем) та приватними підприємцями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (Орендарем) у 2003 році укладено нотаріально посвідчений договір оренди земельної ділянки.

29.07.2011р. міськрадою прийнято рішення «Про затвердження ставок земельного податку та встановлення розміру орендної плати в місті Чернігові», яким встановлено розмір орендної плати за користування землями промисловості на рівні 3-кратного розміру земельного податку; вирішено обчислення розміру орендної плати за землю проводити з урахуванням коефіцієнтів індексації грошової оцінки земель м. Чернігова.

Згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.09.2014р., наданого управлінням Держземагенства у Чернігівському районі Чернігівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться в користуванні відповідачів, змінилась та становить 5253989,40 грн.

Отже, зазначає у позові заступник прокурора, наявні підстави для внесення змін до укладеного сторонами договору оренди земельної ділянки та розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру річної орендної плати, яка визначена з урахуванням чинного законодавства та рішення органу місцевого самоврядування.

З метою досудового врегулювання спору, Чернігівська міська рада зверталася до відповідачів з пропозицією щодо укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки. Однак, пропозиція позивача щодо укладення додаткової угоди залишена відповідачами без розгляду.

Заступник прокурора зазначає, що бездіяльність відповідачів щодо підписання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки призводить до недотримання місцевим бюджетом значних коштів, що завдає істотної шкоди інтересам територіальної громади м. Чернігова.

Заступник прокурора просить суд внести зміни до абзацу 2 п. 1.1 договору оренди земельної ділянки від 29.08.2003р., укладеною між Чернігівською міською радою та ФОП ОСОБА_1 і ФОП ОСОБА_2, виклавши його в наступній редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5253989,40 грн. (411,40 грн. за 1 кв.м.). Внести зміни до п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 29.08.2003р., укладеною між Чернігівською міською радою та ФОП ОСОБА_1 і ФОП ОСОБА_2, виклавши його в наступній редакції: орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 3,0 відсотка від нормативної грошової оцінки землі, що становить 157619,68 грн. (12,3420 грн. за 1 кв. м.).

Присутні в судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги.

Відповідачі відзивів на позов та витребуваних документів суду не надали.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні 19.11.2014р. надав усні пояснення, в яких звернув увагу на те, що орендована відповідачами земельна ділянка загальною площею 1,2771 га складається із частин, які використовуються під спорудами промисловості, під зеленими насадженнями та під благоустроєм. Фактично відповідачами використовується лише частина земельної ділянки під спорудами промисловості (споруда складу). Зміна нормативної грошової оцінки всієї земельної ділянки, зазначає представник, призведе до значного збільшення розміру орендної плати.

Відповідачем 1 заявлено письмове клопотання від 08.12.2014р. (а.с. 94), в якому він просить суд розглянути справу без його участі.

Відповідач 2 - ФОП ОСОБА_2 у судові засідання не з'явився, повноважного представника не направив. Заяв та клопотань від відповідача до суду не надходило. Про дату, час і місце судового розгляду відповідача було повідомлено належним чином.

Ухвалою суду від 23.10.2014р. (а.с. 46) залучено до участі у справі на стороні позивача третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Держземагенства у Чернігівському районі Чернігівської області.

Третя особа надала відзив по справі (а.с. 82), в якому вважає, що позов підлягає задоволенню як обґрунтований та законний.

У відзиві по справі представником третьої особи надано правове обґрунтування та наведено розрахунок нормативної грошової оцінки орендованої відповідачами земельної ділянки.

В судовому засіданні 19.11.2014р. представник третьої особи підтримав позовні вимоги з мотивів, викладених у відзиві по справі.

Від представника третьої особи факсом надійшла заява (а.с. 93), в якій він просить суд провести судове засідання 09.12.2014р. без його участі.

Розглянувши надані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши у судовому засіданні пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

Як свідчать матеріали справи, між Чернігівською міською радою (Орендодавець) та приватними підприємцями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (Орендарі) 29 серпня 2003 року було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) (а.с. 12).

Відповідно до п. 1.1 Договору Орендодавець, у рівних частках кожному, передає, а Орендарі беруть, у рівних частках кожний, у довгострокову оренду земельну ділянку, згідно рішення сесії Чернігівської міської ради від 16.05.2002р., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, площею 1,2771 га (у тому числі 0,8120 га під спорудами промисловості, 0,3243 га - під зеленими насадженнями, 0,1408 га - під благоустроєм), за цільовим призначенням - для обслуговування складу.

Грошова оцінка земельної ділянки - 1923440,31 грн. (довідка Чернігівського міського управління земельних ресурсів від 21.08.2003р.).

Договір укладається строком на 50 років (п. 2.2. Договору).

Відповідно до п. 3.1 Договору за оренду земельної ділянки орендарями вноситься орендна плата на рівні земельного податку до 10 числа місяця наступного за звітним на рахунок, визначений податковою інспекцією у м. Чернігові;

Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадку і з моменту, зокрема, збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України (п. 3.2 Договору).

Згідно п. 4 Договору Орендодавець має право вимагати від Орендарів, зокрема, збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених у пункті 3 цього Договору.

Орендарі зобов'язалися виконувати встановлені щодо оренди земельної ділянки зобов'язання, додержуватися вимог пункту 3.2. цього Договору та виконувати обов'язки відповідно до умов Договору.

Сторони домовилися (п. 5 Договору), що зміна умов Договору можлива за взаємною згодою сторін. У разі відсутності взаємної згоди сторін зміни щодо умов цього Договору вирішуються у судовому порядку.

Договір набирає чинності після його підписання сторонами, нотаріального посвідчення та державної реєстрації в Чернігівській міській раді.

Договір був посвідчений приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_7 29 серпня 2003 року, зареєстрованому в реєстрі за № 2718, зареєстрований у Чернігівській міській раді (Управління земельних ресурсів), про що у книзі державної реєстрації договорів оренди вчинено запис 02 вересня 2003 року № 1691.

Договір був нотаріально посвідчений відповідно до вимог ч. 3 ст. 13 Закону України «Про оренду землі» в редакції (з 01.01.2003р. по 05.11.2003р.), яка була чинною на момент укладення Договору.

Фактично земельну ділянку було передано Орендарям (відповідачам) за Актом прийому-передачі від 02 вересня 2003 року (а.с. 13).

Як вбачається із матеріалів справи, Чернігівською міською радою (7 сесія 6 скликання) прийнято рішення від 31.03.2011р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернігова за станом на 01.01.2010р.» (а.с. 16), у п. 3 якого встановлено, що розрахунок розміру податку за землю та орендної плати проводиться відповідно до грошової оцінки земель різного функціонального призначення у розмірі економіко-планувальних зон. Рішення набрало чинності з 06.04.2011р. - з моменту його оприлюднення в газеті «Чернігівські Відомості».

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.06.2013р. № 05-06/4918 (а.с. 19), яка орендується відповідачами, Управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради, згідно повноважень, наданих Положенням про Управління (а.с. 78), було направлено відповідачам листа від 25.07.2014р. № 3580 (а.с. 21), яким пропонувалося підписати Додаткову угоду про внесення змін до п.1.1 та п. 3.1 Договору.

Проте, відповідачі на цю пропозицію відповіді позивачу не надали, що стало підставою для подання заступником прокурора цього позову.

Згідно ст. 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. № 161-XIV оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відносини, пов'язані з орендною землі, регулюються земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно ст. 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, згідно ч. 1 ст. 15 цього Закону є, зокрема: орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ч. 1 та ч.2 ст. 21 цього Закону).

Згідно пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (орендна плата). А згідно пп. 14.1.147 п. 14.1. ст. 14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності

Отже, системний аналіз цих норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває у комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком.

Зокрема, відповідно до ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником ) і орендарем.

Відповідно до п. 291.1. ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Використання нормативної грошової оцінки земельних ділянок для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності передбачено також ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003р. № 1378-IV.

Згідно ч. 1 ст.20 цього Закону за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч. 2 ст. 20 цього Закону).

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч. 1 ст. 23 цього Закону).

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст. 23 цього Закону).

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Чернігова за станом на 01.01.2010 року, затверджена рішенням Чернігівської міської ради (7 сесія 6 скликання) від 31.03.2011р. (а.с. 16).

Пунктом 3 цього рішення міськради встановлено, що розрахунок розміру податку за землю та орендної плати необхідно проводити відповідно до грошової оцінки земель різного функціонального призначення у розмірі економіко-планувальних зон.

На день прийняття судом рішення по цій справі, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачами земельної ділянки не змінилася, що підтверджується Витягом від 08.09.2014р. № 3263 (а.с. 27).

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перерахунку орендної плати (постанова ВСУ від 06.12.2010р. № 3-50гс10 та інші).

Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно приписів ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов'язання змінюються з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.

За своєю правовою природою укладений сторонами договір є двостороннім правочином, оскільки сукупність осіб на стороні Орендаря виступає як єдине ціле, як одна сторона (ст.ст. 510, 626 ЦУК України). Тому судовий збір покладається на відповідачів порівну.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до абзацу 2 п. 1.1 та п. 3.1 Договору оренди земельної ділянки, укладеного 29 серпня 2003 року між Чернігівською міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_1 і приватним підприємцем ОСОБА_2, посвідченим приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Чернігівської області ОСОБА_7 29 серпня 2003 року, зареєстрованому в реєстрі за № 2718, зареєстрованому у Чернігівській міській раді (Управління земельних ресурсів), про що у книзі державної реєстрації договорів оренди вчинено запис 02 вересня 2003 року № 1691, виклавши їх в наступній редакції:

- абзац 2 п.1.1 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5253989,40 грн. (411,40 грн. за 1 кв.м.);

- п. 3.1 Орендна плата вноситься Орендарями у грошовій формі в розмірі 3,0 відсотка від нормативної грошової оцінки землі, що становить 157619,68 грн. (12,3420 грн. за 1 кв.м).

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14014, р/р НОМЕР_3 в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до державного бюджету (рахунок 31217206783002, отримувач - УК у м. Чернігові/ м. Чернігів/ 22030001, код ЄДРПОУ - 38054398, банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО - 853592) 609,00 грн. судового збору.

4. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, 14017, р/р НОМЕР_4 в АТ «УкрСиббанк», МФО 351005, код ЄДРПОУ НОМЕР_2) до державного бюджету (рахунок 31217206783002, отримувач - УК у м. Чернігові/ м. Чернігів/ 22030001, код ЄДРПОУ - 38054398, банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО - 853592) 609,00 грн. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 09.12.2014р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.

Повне рішення складено 15.12.2014р.

Суддя Ю.М. Бобров

.