Справа № 2а-14775/09/1270
Категорія № 2.19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«08» липня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Смішливої Т.В.
Суддів Ковальової Т.І., Матвєєвої В.В.
при секретарі: Попові М.Г.,
за участю сторін:
позивача: ОСОБА_1 - дов. № 20/5 від 18.06.2009 року.
представник відповідачів: ОСОБА_2, дов. № 810/09 від 21.01.2009 року;
№ 1893/09-10 від 03.02.2009 року; б/н від 15.06.2009 року
№ 411/06-36/09 від 28.04.2009 року;
№ 1766/08-42 від 25.02.2009 року;
№ 6274/09-10 від 20.10.2008 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства Науково-виробнича фірма «Луганські акумулятори» до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, Управління Пенсійного фонду України у Марківському районі Луганської області, Управління Пенсійного фонду України в м. Алчеську Луганської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Управління Пенсійного фонду України Крижопільського району Вінницької області та Пенсійного фонду України про визнання недійсним повідомлення (розрахунки) фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
У березні 2006 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом з вимогами визнати недійсними повідомлення (розрахунки) фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності з частиною 2 „Прикінцевих положень" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р..№1058 (далі - Закон № 1058) Управління Пенсійного фонду України у Марківському районі Луганської області на суму 814 грн. 23 коп.; Управління Пенсійного фонду України Крижопільського району Вінницької області на суму 159 грн. 15 коп.; Управління Пенсійного фонду України в м. Алчеську Луганської області на суму 1762 грн. 12 коп., які направлені листом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська від 19.09.05 № 6000/06 та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська від 17.10.05 № 6173/06, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14.10.05 № 4638/04-10 і Пенсійного фонду України від 26.01.06 № 919/07-10.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що листом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська від 19.09.05 № 6000/06 на його адресу надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених у відповідності з частиною 2 „Прикінцевих -оложень" Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у частині пенсій, призначених у відповідності з п. п. "б"-"з" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", на суми 814 грн. 23 коп., 159 грн. 15 коп., 1762 грн. 12 коп. щомісячно протягом року. Зазначені повідомлення (розрахунки) оскаржувались позивачем в адміністративному порядку, однак, рішенням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська від 17.10.2005 року № 6713/06 скарга позивача залишена без задоволення. Позивач вважає, шо оскаржувані повідомлення (розрахунки) направлені органом Пенсіиного фонду України з порушенням строків, встановлених Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, а також оскаржувані повідомлення не відповідають вимогам п. 6.1 от. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон № 2181).
Позивач просив суд визнати недійсними повідомлення (розрахунки) фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, Управління Пенсійного фонду України у Марківському районі Луганської області на суму 814 грн. 23 коп.; Управління Пенсійного фонду України Крижопільського району Вінницької області на суму 159 грн. 15 коп.; Управління Пенсійного фонду України в м. Алчеську Луганської області на суму 1762 грн. 12 коп., направлені листом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська від 19.09.05 № 6000/06 , скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська від 17.10.05 № 6173/06, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14.10.05 № 4638/04-10 і Пенсійного фонду України від 26.01.06 № 919/07-10.
Раніше прийняті у даній справі рішення у подальшому скасовано ухвалою Вищого адміністративного суду України з направленням справи на новий судовий розгляд.
У судовому засіданні представник позивача підтримав раніше заявлені позовні вимоги повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідачів Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, Управління Пенсійного фонду України у Марківському районі Луганської області, Управління Пенсійного фонду України в м. Алчеську Луганської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Управління Пенсійного фонду України Крижопільського району Вінницької області та Пенсійного фонду України позов не визнав, пояснив, що повідомлення (розрахунки) про витрати на виплату та доставку пільгових пенсій не відповідають вимогам п. 6.1 от. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» так як вказаний Закон не розповсюджується на дані правовідносини. Вказані правовідносини врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058 (далі - Закон № 1058). Надіслання повідомлень відповідачу здійснено у відповідності до п. 6.10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління ПФУ від 19.12.03 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 № 64/8663 (далі - Інструкція), якою строки надіслання таких повідомлень не передбачені. В іншій частині підтримав заперечення, надані відповідачами під час першого розгляду справи по першій інстанції господарським судом Луганської області. Просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та додані сторонами докази, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини суд приходить до наступного.
Відкрите акціонерне товариство Науково-виробнича фірма «Луганські акумулятори» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 21.04.1998 року за № 13821200000002723, код ЄДРПОУ 05758948. (а.с. 19-23 Т.І).
Як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська 23.02.1999 року за номером 12.04.05-0418, відповідно до законодавства відшкодовує Пенсійному фонду України витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених колишнім робітникам підприємства.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове сержавне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), який встановлює пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими умовами праці за списком № 2.
До набрання чинності Закону України від 17.02.2000 року № 1461-ІІІ (внесення змін до п. 1 :т. 2, абз. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № -30) діяли норми абз. З ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788, яким -передбачалось, що підприємства та організації з грошових коштів, які призначені на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б"-"з" ст. 13 Закону № 1788, до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 цього ж Закону у розмірі 100% з 1996 року, що в подальшому було відображено у п. п. 6.2 п. 6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 1 9 .12.2003 року № 21-1, а саме: "якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених ст. ст. 13, 14 та ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених п. 2 „Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до Закону № 1058 та п. 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 р. № 121, правління Пенсійного фонду України постановою від 19.12.2003 року № 21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за номером 64/8663) затвердило Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та визнало такою, що втратила чинність Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001 р. за № 16-6, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 29.11.2001 року за номером 598 /6189.
Зобов'язання по відшкодуванню витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій виникають не на підставі загального податку (або збору), недотримання форми та строку пред'явлення якого тягнуть його скасування, а пов'язане з покриттям не передбачених ст. 9 Закону № 1058 видів пенсійних виплат і соціальних послуг Пенсійного фонду України , пов'язаних з виплатою та доставкою пільгових пенсій до досягнення пенсіонером пенсійного віку. Тому, пунктом 2 „Прикінцевих положень" Закону № 1058-ІУ зазначено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.
Відповідно до нової редакції п.п 6.9 п. 6 Інструкції, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 29.07.2004 року № 9-4, несплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому п. 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій зідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами (№ 2181-ІІІ). Тобто мова йде про примусове стягнення добровільно несплачених сум платником, а не про пред'явлення розрахунків до сплати підприємствами. В даному випадку примусове стягнення не застосовувалося. Положення Закону № 2181-ІІІ застосовуються відносно стягнення узгоджених зобов'язань, а суми відшкодування пільгових пенсій не узгоджуються. Також положення Закону № 2181-ІІІ не регулюють порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, визначеного Законом № 1058.
Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими вссбами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663, розроблена відповідно до вимог Закону України "Про зльнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (порядок та форми призначення), передбачені п. 6 зазначеної Інструкції.
Пунктом 6 Інструкції від 19.12.03 № 21-1 не передбачено надіслання повідомлень про розрахунок сум по пільгових пенсіях листом з повідомленням про вручення або передача посадовій особі юридичної особи.
Відповідно до положень підпунктів п. 6 Інструкції сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, не підлягає узгодженню та не зобов'язує платника протягом десяти днів від дня отримання повідомлення сплатити зазначену суму, як було передбачено Інструкцією від 29.10.01 № 16-6, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 29.11.2001 р. за номером 998/6189.
Згідно зі ст. 5 Закону № 1058-І\/ цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших -зрмативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, -еоедбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Тому, посилання позивача на те, що суд не приймає до уваги порушення діючого законодавства (недотримання вимог п. 5.2.1 ст. 5, п. 6.1, п. п. 6.2.4 ст. 6 Закону № 2181-ІІІ) не заслуговує на увагу, оскільки розрахунки надсилаються до платника -за формою та у порядку, встановленому п. 6 Інструкції № 21-1, розроблений на підставі та -а виконання вимог Закону № 1058-ІУ і є нормативно-правовим актом.
Згідно з п. 1.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління (відповідач по справі) у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонд України, постановами правління, наказами фонду. Як -територіальний орган центральної виконавчої влади управління підвідомче Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області і тому діє у порядку, межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Відповідно до п. 6.10 Інструкції у разі призначення пенсії на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції, для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцем знаходження цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
При надісланні позивачу повідомлень (розрахунків) сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, перший відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська діяв у порядку, межах та спосіб, передбачений чинним законодавством.
У відповідності з п. 6.4 Інструкції розмір сум відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду щорічно в повідомленнях (розрахунках) сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. 2 „Прикінцевих положень" Закону № 1058-ІУ, які «лсилаються підприємству до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні (розрахунку) місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування встановлений Законом України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 400. Підстави для складання домлень, форма повідомлень про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (згідно з додатками 6 та 7) встановлені п. п. 6.4, 6.5 Інструкції.
В підтвердження того, що „повідомлення" (розрахунки) не мають ніякого відношення до порядку їх пред'явлення відповідно до Закону № 2181-ІІІ, Постановою Правління Пенсійного фонду України від 15.05.2006 року № 6-1 у п. 6.5 визначення „повідомлення" замінено на визначення „розрахунки".
Пунктом 6 Інструкції від 19.12.2003 року № 21-1 не передбачено надіслання повідомлень про розрахунок сум по пільгових пенсіях листом з повідомленням про вручення, або теседача посадовій особі юридичної особи.
Стосовно суперечності рішень Пенсійного фонду України від 06.10.2005 року та від 15.01.2006 року, суд не зв'язаний доводами рішення Пенсійного фонду України з підстав того, що скарга була подана заявником на конкретний розрахунок, тому рішення Пенсійного фонду України приймалося та стосувалося зазначеного у скарзі розрахунку і не мало загального характеру, як це вважає подавач скарги. З таких підстав різне прийняття рішення Пенсійним фондом України по різним розрахункам судова колегія залишає поза увагою.
Відповідно до абз. 5 п. 2 „Прикінцевих положень" Закону № 1058-ІУ підприємства та організації вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. У зв'язку з цим, такий платіж не підпадає під термін "внески" або "збір" на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розумінні Закону № 400 "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (посилання на відповідний порядок, який діяв раніше, стосується ставки слати при визначенні його суми), оскільки згідно з п. 15 „Прикінцевих положень" Закону № 1058-ІУ до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить йьому Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства Науково-виробнича фірма «Луганські акумулятори» документально та нормативно не обґрунтовані та є такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а у випадку часткового задоволення позову - відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 71, 72, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства Науково-виробнича фірма «Луганські акумулятори» до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, Управління Пенсійного фонду України у Марківському районі Луганської області, Управління Пенсійного фонду України в м. Алчеську Луганської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Управління Пенсійного фонду України Крижопільського району Вінницької області та Пенсійного фонду України про визнання недійсним повідомлення (розрахунки) фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, скасування рішень. відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено 10 липня 2009 року.
ГОЛОВУЮЧИЙ СУДДЯ: (підпис) Т.В.Смішлива
СУДДІ: (підпис) Т.І.Ковальова
(підпис) В.В.Матвєєва
З оригіналом згідно:
Суддя:
Секретар с/з: