РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/10448/14-ц
пр. № 2/759/4064/14
03 грудня 2014 року року Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Коваль О.А.
при секретарі Лазаренко Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло-сервіс" до ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що на підставі відповідного ордеру, квартиру АДРЕСА_1 займає ОСОБА_1 з яким 28.02.2001 року спочатку було укладено Договір найму житла в будинках державного і комунального житлового фонду, а в подальшому Договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 26.12.2011 року. Проте, внаслідок неналежного виконання своїх зобов"язань, зокрема оплату не в повному розмірі та за тарифами до 20 часла, коли фактично сплачував після 20 часла, у відповідача перед позивачем виникла заборгованість за послуги з утримання будинку і прибудинкової території (експлуатаційні витрати) та комунальні послуги за період з 01.10.2001 року по 01.07.2013 рік (без нарахування за липень 2013 рік) на загальну суму 20 315 грн. 67 коп., яка складається з послуг на утримання будинку і прибудинкової території, центрального опалення, холодного, гярячого водопостачання та водовідведення.
В процесі розгляду справи представник позивача збільшив розмір позовних вимог, зокрема просив стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за послуги утримання будинку та прибудинкової території, комунальні послуги за період з 01.10.2011 року по 30.06.2014 рік з урахуванням індексу інфляції та 3% річних у розмірі 26 727 грн. 68 коп., зазначаючи, що за наслідком перевірки показників лічильників водопостачання в квартирі відповідача також було встановлено, що останній здійснив недоплату за гаряче водопостачання в розмірі 135,2 м3, що становить 2 148 грн. 33 коп. та холодне водопостачання в розмірі 75,9 м3, що становить 265 грн. 65 коп. та відповідну плату за водовідведення на суму 205 грн. 50 коп., оскільки ОСОБА_1 здійснював оплату лише за двома лічильниками водопостачання в той час, як в його квартирі таких було встановлено чотири.
Представник позивача у судовому засіданні позов із збільшеними вимогами підтримав, просив його задовольнити у повному обсязі з підстав у ньому зазначених. Додатково суду пояснив, що ОСОБА_1 має статус ветерана війни, а тому має право користуватися пільгами, які передбачені ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в межах норм, передбачених чинним законодавством, які враховувалися позивачем при нарахуванні до сплати відповідних платежів, за виключенням оплати послуг за водопостачання, оскільки такі пільги застосовуються лише при їх своєчасній оплаті та в межах відповідних норм споживання, коли відповідач такої оплати не здійснював в повному обсязі, оскільки надавав показники та відповідно оплачував лише за двома лічильниками в межах необхідного ліміту, коли за двома іншими лічильниками такі показники не надавав та відповідно не оплачував.
Представник відповідача в останнє судове засідання не з"явивися, проте приймав участь та надавав свої запечення в минулих, згідно яких проти позову заперечував з тих підстав, що позивачем не вірно визначена заборгованість за житлово-комунальні послуги, вказуючи, що відповідач як ветеран війни має право на 75 процентну знижку плати за користування комунальними послугами, але при розрахунку заборгованості за споживання холодного та гарячого водопостачання та водовідведення, позивачем була нарахована 100% вартість даних послуг. При виготовленні розрахунку позивачем не було враховано оплату відповідачем вартості холодного та гарячого водопостачання, зокрема оплату 260 грн. за червень-серпень, жовтень 2012 року, 629 грн. за травень-липень, жовтень-грудень 2013 року, 100 грн. за квітень, травень 2014 року. На адресу відповідача від позивача 02.09.2013 року надходив лист із зазначенням заборгованості за невчасну сплату витрат по утриманню будинку і прибудинкової території, комунальних та інших витрат на суму 7 455 грн. 96 коп., а тому наданий тепер позивачем розрахунок суду не відповідіє дійсності. Зазначив, що і розрахунок інфляційних витрат і 3% річних зроблений позивчаем також невірно.
Треті особи до суду не з'явилялися, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, про причини неявки не повідомляли, а тому суд вважає за можливе слухати справу у відсутності нез'явившихся осіб.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, які той надавав в минулих засіданнях та викладав письмово, які наявні в матеріалах справи, дослідивши та оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Комунальне підприємство з експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло-сервіс" утримує та проводить обслуговування житлового будинку АДРЕСА_1 користується ОСОБА_1 на підставі відповідного ордеру, виданого розпорядженням Залізничної районної державної адміністрації від 01 вересня 2000 року № 1005, в якій також зареєстровані ОСОБА_2 (дружина), ОСОБА_3 (донька), ОСОБА_4 (донька), яких було залучено до розгляду справи у якості третіх осіб.
Житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебуванняосіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і спорудвідповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил (ст. 1 ЗУ "Про житлово-комунальніпослуги").
Відповідно до п. 2 ст. 19 Закону України "Про жилово-комунальні послуги" учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. В свою чергу відповідно до ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону, споживачем - є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 20 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.10.2010 року № 1221 та від 31.05.2011 року № 857 передбачено термін оплати до 20 числа місяця, що настає за розрахуноковим.
Як вбачається в ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до ст. 68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.Квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця.
Пунктом 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків та прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року за № 572, передбачено, що споживач зобов"язаний забезпечувати схоронність будинку, провадити за свій рахунок поточний та капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію та оплачувати послуги на утримання будинку та прибудинкової території (експлеатаційні витрати) та отримані комунальні послуги на підставі укладеного договору.
26 грудня 2011 року між позивачем та відповідачем був укладений договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, яким передбачено забезпечення Виконавцем надання послуг у утримання будинку і споруд та прибудинкових територій в будинку АДРЕСА_1 та їх своєчасну оплату Споживачем за встановленим тарифом у строки та на умовах, передбачених цим Договором.
Згідно п.2 вказаного Договору Виконавець надає послуги відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структур, періодичності та строків надання послуг, які на момент укладання цього Договору надаються відповідно до розпорядження КМДА № 1221 від 29.12.2010 року.
Згідно п. 4 даного Договору розмір щомісячної плати за надання послуг на момент його укладення, відповідно до розпорядження КМДА № 1221 від29.12.2010 року становить: - у разі внесення плати за цим договором до 20 числа, що настає за розрахунковим по тарифу 3,07/2.62(1поверх) грн./кв.м.; у разі внесення плати за цим договором після 20 числа, що настає за розрахунковим за тарифом 3,38/2.89(1поверх) грн./кв.м.
У п.5. даного Договору присутня відмітка про наявність у ОСОБА_1 пільги - учасник бойових дій.
Згідно п.6 Договору Споживач зобов"язаний у треміни до 20 числа місяця, наступного після розрахункового сплачувати квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Пунктом 9 передбачена відповідальність споживача за несвоєчасне внесення плати за цим договором у вигляді стягнення пені у розмірі 1 % за кожен місяць простроченої оплати, або іншого розміру пені передбаченого законодавством.
Згідно п. 22 вказаний Договір діє до 26.12.2014 року.
Згідно зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином та у встановлений строк. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.
Відповідно до статей 610, 611 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
Отже, з огляду на вище викладені норми, споживач житлово-комунальних послуг та послуг по утриманню будинку і прибудинкової території зобов"язаний вносити вчасно їх відповідну оплату, а саме до 20 числа місяця, що настає за розрахуноковим, у разі її внесення після 20 числа, застосовуються підвищені тарифи.
Крім того, статтею 69 ЖК України передбачено, що пільги по квартирній платі та платі за комунальні послуги встановлюються законом.
Оскільки, відповідач ОСОБА_1 має статус ветерана війни, тому він і його дружина ОСОБА_2 мають право на користування пільгами, які передбачені ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", зокрема згідно п. 5 ст. 12 вказаного Закону, 75 процентною знижкою плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством та за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) 21 кв.м загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв.м. на сім"ю.
Так, згідно Розпорядження Київської міської державної адміністрації від 15.07.2004 року № 1285 "Про затвердження норм споживання громадянами холодної та гарячої води і водовідведення, на які надаються пільги та субсидії" затвердженні норми споживання громадянами холодної та гарячої води і водовідведення, на які надаються пільги та субсидії у будинках з центральним гарячим водопостачанням: холодна вода - 5,5 куб. м; водовідведення холодної води - 5,5 куб. м; гаряча вода - 3,5 куб. м; водовідведення гарячої води - 3,5 куб. м.
У судовому засіданні з наданих доказів встановлено неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язаннь по оплаті за послуги з утримання будинку та прибудинкової території і житлово- комунальних, зокрема їх оплату після 20 числа місяця, що настає за розрахуноком, проте за тарифами до 20 числа, коли необхідно затсовувати підвищені тарифи, тобто ті які передбачені при оплаті після 20 числа, у зв"язку з чим виникла заборгованість за період з 01.10.2011 року по 30.06.2014 рік у розмірі 882 грн. 94 коп. - заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території; 1 284 грн. 78 коп. - за центральне опалення.
Слід зазначити, що нарахування вартості послуг з утримання будинку і прибудинкової території здійснювалося з урахуванням пільг відповідача, а саме 75 % за тарифами затвердженими Розпорядженням виконавчого органу КМР від 29.12.2010 року за № 1221. Нарахування вартості послуг з центрального опалення також здійснювалося з урахуванням пільг відповідача, а саме 75 % , за тарифами затвердженими Розпорядженням виконавчого органу КМР від 31.05.2011 року за № 857.
Також за наслідками перевірки представниками Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло-сервіс" показників лічильників водопостачання в квартирі відповідача було встановлено наявність двох лічильників гарячого водопостачання № 035549 і № 035628 та двох лічильників холодного водопостачання № 004035 та № 004809 по яких виявлена недоплата. Зокрема відповідач здійснив недоплату за гаряче водопостачання в розмірі 135,2 м3, що становить 2 148 грн. 33 коп. та холодне водопостачання в розмірі 75,9 м3, що становить 265 грн. 65 коп. та відповідну плату за водовідведення на суму 205 грн. 50 коп., оскільки ОСОБА_1 здійснював оплату лише за двома лічильниками водопостачання в той час, як в його квартирі таких було встановлено чотири, що підтверджується Актом від травня 2013 року і 17.07.2014 року.
Внаслідок вказаного, виникла заборгованість за вказаний вище період у розмірі 3 807 грн. 30 коп. - за холодне водопостачання; 15 178 грн. 13 коп. - за гаряче водопостпчання; 1 451 грн. 90 коп. - за водовідведення.
Слід зазначити, що в даному випадку пільги відповідача не застосовувалися, оскільки холодної та гарячої води та відповідно водовідведення було спожито більше встановлених Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 15.07.2004 року № 1285 "Про затвердження норм споживання громадянами холодної та гарячої води і водовідведення, на які надаються пільги та субсидії" норм споживання громадянами холодної та гарячої води і водовідведення.
Крім того, такі не були вчасно оплачені відповідачем, коли згідно ЗУ "Про Статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" право на пільги надаються при своєчасній оплаті щомісяця.
Посилання представника відповідача на вину в цьому позивача, який не здійснював перевірку показників лічильника відповідача, оцінюються судом кретично, з огляду на те, що відповідно до Постанови КМР від 21.07.2005 року № 630 "Про затвердження правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення ", саме на відповідача, як на споживача послуг, покладено обов'язок щомісячно знімати показники з усіх лічильників.
В нормах вищезазначеної постанови визначено, що квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Справляння плати за нормативами споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
Тоді як, ОСОБА_1, вказував показники тільки з двох лічильників, не зважаючи на те, що в його квартирі таких було встановлено чотири.
Щодо заперечень представника відповідача в частині не врахування позивачем оплачених відповідачем сум в рахунок оплати вартості холодного та гарячого водопостачання, зокрема оплату 260 грн. за червень-серпень, жовтень 2012 року, 629 грн. за травень-липень, жовтень-грудень 2013 року, 100 грн. за квітень, травень 2014 року, то вбачається, що такі суми враховані за тими показниками лічильника, які відповідач надавав позивачу, тоді як в даному випадку питання стоїть щодо оплати послуг по показниках лічильників які відповідач взагалі не зазначав та неоплачував.
Інші посилання, зроблені представником відповідача в рахунок заперечень проти позову також не знайшли свого підтвердження в належтних та допустимих доказах, тому такі не беруться судом до уваги.
Отже, встановлено, що внаслідок неналежного виконання відповідачем покладених на нього обов"язків, виникла перед позивачем заборгованість за період з 01.10.2011 року по 30.06.2014 рік на загальну суму 22 605 грн. 05 коп., яка складається з: 882 грн. 94 коп. - заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території; 1 284 грн. 78 коп. - за центральне опалення.15 178 грн. 13 коп. - за гаряче водопостпчання; 1 451 грн. 90 коп. - за водовідведення.
Згідно ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З урахуванням встановленого вище та вказаної норми, вимоги позивача в частині стягнення з відповідача інфляційних витрат та трьох процентів річних від простроченої суми є обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Суд здійснив перевірку наданому позивачем розрахунку, та встановив, що він в частині суми 3% річних складений правильно, оскільки за період з 01.10.2011 року по 30.06.2014 рік із сумою заборгованості в 22 605,05 грн. 3% річних складає 1 865 грн. 38 коп., а інфляційні витрати за вказаний період та із такою ж сумою заборгованості складають 2 757 грн. 82 коп., коли позивач просе стягнути 2 257 грн. 27 коп., яка і підлягає стягненню з урахуванням меж позовних вимог.
Отже, підсумовуючи наведеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обгрунтованими, доведеними, грунтуються на тих нормах, які підлягають застосуванню при даних правовідносина, а тому такими, що підлягають задоволенню. Таким чином, з відповідача підлягає стягненню заборгованість за послуги утримання будинку та прибудинкової території, комунальні послуги з урахуванням індексу інфляції та 3% річних у розмірі 26 727 (двадцять шість тисяч сімсот двадцять сім) грн. 68 (шістдесят вісім) коп.
Згідно із ст. 88 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню 267,28грн. судового збору.
Керуючись ст. 525, 526, 610, 611, 625 ЦК України, ст. 67,68, 69 ЖК України, Законом України "Про жилово-комунальні послуги", Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Правилами користування приміщеннями житлових будинків та прибудинковими тереторіями, затверджених Постановою КМУ від 08.10.1992 року за № 572, ст. ст. 3, 4, 5, 10, 59, 60, 88, 208, 209, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (І.н. НОМЕР_1) на користь Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло-сервіс" (р/р НОМЕР_2 в ПАТ "Полтава-банк", МФО банку 331489, код ЄДРПОУ 31025659) заборгованість за послуги утримання будинку та прибудинкової території, комунальні послуги з урахуванням індексу інфляції та 3% річних у розмірі 26 727 (двадцять шість тисяч сімсот двадцять сім) грн. 68 (шістдесят вісім) коп., судові витрати у розмірі 267 (двісті шістдесят сім) грн.28 (двадцять вісім) коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення через Святошинський районний суд м.Києва. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: