Ухвала суду № 41870761, 03.12.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2014
Номер справи
815/3890/14
Номер документу
41870761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/3890/14

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Глуханчук О. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого - судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,

представника позивача Копиченка К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Райз ОД» до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дій,-

В С Т А Н О В И В:

03 липня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Райз ОД» (далі - ТОВ «Райз ОД») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про вилучення з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі акту від 19 травня 2014 року №1037/22-02/38787122 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Райз ОД», код за ЄДРПОУ 38787122 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період: березень 2014 року»; визнання протиправними дії відповідача щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на підставі акту від 19 травня 2014 року №1037/22-02/38787122 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Райз ОД», код за ЄДРПОУ 38787122 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період: березень 2014 року»; зобов'язання відповідача вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі акту від 19 травня 2014 року №1037/22-02/38787122 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Райз ОД», код за ЄДРПОУ 38787122 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період: березень 2014 року».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2014 року адміністративний позов ТОВ «Райз ОД» задоволений. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту в АІС «Податковий блок» на підставі акту №1037/22-02/38787122 від 19 травня 2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Райз ОД», код за ЄДРПОУ 38787122 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період за березень 2014 року». Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області (код ЄДРПОУ 38723430) вилучити з АІС «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі акту №1037/22-02/38787122 від 19 травня 2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Райз ОД», код за ЄДРПОУ 38787122 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період за березень 2014 року».

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Державна податкова інспекція у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову ТОВ «Райз ОД» відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї представника позивача Копиченка К.В., вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на підставі п. 73.5 ст. 73 ПК України посадовими особами Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Райз ОД» з питань господарських відносин із платниками податків за період березень 2014 року, за результатами яких складено Акт від 19 травня 2014 року №1037/22-02/38787122 «Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «Райз ОД», код за ЄДРПОУ 38787122 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період за березень 2014 року» (а.с. 15-27).

У вказаному акті перевірки зазначається, що зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку із тим, що ТОВ «Райз ОД» відповідно до ІС Податковий блок має стан 9 - «направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням».

Водночас, в акті податковий орган також зазначає, що звірку проведено за даними, наявними в базах даних ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області та Міністерства доходів і зборів України та проведеною звіркою встановлено: завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядках 1-9 Декларацій з податку на додану вартість у сумі 6 125 834, 00 грн., які підлягають зменшенню до 0, 00 грн.; завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядках 10-17 Декларацій з податку на додану вартість у сумі 6 003 432, 00 грн., які підлягають зменшенню до 0, 00 грн.

На підставі вказаних висновків податковим органом здійснено коригування задекларованих позивачем податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

Задовольняючи адміністративний позов ТОВ «Райз ОД» суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо коригування даних про задекларовані ТОВ «Райз ОД» суми податкових зобов'язань за березень 2014 року в АІС «Податковий блок» на підставі акта про неможливість проведення зустрічної звірки є протиправними, з чим погоджується апеляційний суд.

Так, у відповідності до вимог п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок. Пунктами 4-7 вказаного Порядку передбачено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Відповідно до п.4.4. Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації), затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 №236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - акт), реєструє його у журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - журнал реєстрації довідок/актів) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.

У відповідності з п. 7.1 Методичних рекомендацій, результати проведеної зустрічної звірки суб'єкта господарювання підлягають врахуванню в результатах перевірки платника податків органом ДПС - ініціатором та долучаються до матеріалів такої перевірки.

При цьому, в зразку «акт про неможливість проведення зустрічної звірки», який є додатком 3 до Методичних рекомендацій, не передбачено зазначення інформації про реальність господарських операцій та чинність укладених правочинів суб'єкта господарювання, щодо якого виявилось неможливим провести зустрічну звірку.

Разом із тим, в акті від 19 травня 2014 року №1037/22-02/38787122 контролюючим органом зазначено, що операції купівлі продажу ТОВ «Райз ОД» не спричиняють реального настання правових наслідків та у зв'язку з ненаданням первинних документів за період березень 2014 року, відсутністю складських приміщень, транспортних засобів, основних засобів, у тому числі устаткування, які необхідні для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства, належної чисельності співробітників для ведення господарських операцій з відповідної кваліфікацією та отриманими матеріалами від ГОВ ДПІ у Приморському районі м. Одеси, встановлено завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у Деклараціях з податку на додану вартість за березень 2014 року.

Як вірно зазначив суд першої інстанції, в даному випадку вищенаведені висновки та інформацію може містити лише акт, складений за наслідками проведення документальної перевірки. В свою чергу, проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка. При цьому заходи, спрямовані на проведення зустрічної звірки, тобто, спрямовані на вчинення дій щодо співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, однак без фактичного здійснення таких дій, не можуть вважатись діями по проведенню зустрічної звірки.

Так, судами обох інстанції встановлено, що у межах спірних правовідносин ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача не здійснювалось, відповідна довідка не складалась, про що свідчить й сам Акт про неможливість проведення зустрічної звірки.

При цьому, відповідно до акту від 19 травня 2014 року №1037/22-02/38787122 та на підставі викладених у ньому висновків щодо завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядках 1-9 Декларацій з податку на додану вартість у сумі 6 125 834, 00 грн., які підлягають зменшенню до 0, 00 грн. та завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядках 10-17 Декларацій з податку на додану вартість у сумі 6 003 432, 00 грн., які підлягають зменшенню до 0, 00 грн., ДПІ у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області здійснено відповідне коригування в АІС «Податковий блок».

З такими діями податкового органу погодитися не можна.

Так, статтею 74 ПК України встановлено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.

Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Підсумки перевірок ДПІ відображаються в описовій частині акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з контрагентами.

По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та прийнято повідомлення-рішення.

Приписами статті 54 ПК України встановлено порядок визначення сум податкових та грошових зобов'язань.

Так, згідно з п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

При цьому, пунктом 54.3 статті 54 ПК України встановлено випадки визначення сум грошових зобов'язань контролюючим органом. Така сума грошового зобов'язання вважатиметься узгодженою, якщо відповідно до статті 57 ПК України протягом 10 календарних днів платник податків не здійснить одну з двох дій, або сплатить суму, визначену у податковому повідомленні-рішенні, або розпочне процедуру його оскарження.

Таким чином, податкові зобов'язання платника податків формуються на підставі поданої ним звітності та узгоджених податкових повідомлень-рішень.

Отже, висновок щодо правильності чи недостовірності задекларованих платником даних податкового обліку, як підстави для внесення змін до бази даних, може бути зроблений податковим органом лише після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Натомість, як встановлено судом першої інстанції, податкові повідомлення-рішення за наслідками складання Акту від 19 травня 2014 року №1037/22-02/38787122 не приймались, відповідно, податкові зобов'язання не узгоджувались. Однак, задекларовані позивачем показники податкових зобов'язань з податку на додану вартість за березень 2014 року відповідачем безпідставно змінені відповідно до висновків акту про неможливість проведення зустрічної звірки.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправність дій відповідача щодо коригування даних про задекларовані ТОВ «Райз ОД» суми податкових зобов'язань за березень 2014 року в АІС «Податковий блок» на підставі акта про неможливість проведення зустрічної звірки.

З урахуванням того, що висновки Акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути підставою для внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість, та, оскільки в АІС «Податковий блок» підлягають відображенню виключно задекларовані платником податку у податкових деклараціях показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, колегія суддів погоджується з тим, що відповідач зобов'язаний вилучити з АІС «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі Акта про неможливість проведення зустрічної звірки від 19 травня 2014 року №1037/22-02/38787122 та відновити інформацію про задекларовані ТОВ «Райз ОД» показники у податкових деклараціях з податку на додану вартість за березень 2014 року.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову ТОВ «Райз ОД».

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію не довів та не обґрунтував. В свою чергу позивач довів протиправність дій відповідача.

Колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції правильним і таким, що відповідає вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність рішення суду не спростовують.

Відтак, апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2014 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали апеляційного суду в повному обсязі.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.С.Золотніков

Суддя Ю.В.Осіпов