Ухвала суду № 41870266, 09.12.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2014
Номер справи
817/2364/14
Номер документу
41870266
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"09" грудня 2014 р. Справа № 817/2364/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Охрімчук І.Г.,

при секретарі Зеліковій О.В. ,

за участю :

представника позивача Марчук Н.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "30" вересня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальність " Західенергоресурс " до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови ,

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2014 року ТОВ "Західенергоресурс" звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України "Про захист прав споживачів", № 120 від 24 липня 2014 року на суму 54252,58 грн., винесену Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Волинській області. Позов обґрунтовано тим, що споживачам надається необхідна, доступна, достовірна та своєчасна інформація про дизельне паливо, зокрема, про марку та вид дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки, тому відсутні підстави для накладення стягнення.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 30.09.2014 року позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України "Про захист прав споживачів", № 120 від 24 липня 2014 року.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про вміст масової частки сірки у дизельному паливі на інформаційному табло, яке встановлено на в'їзді АЗС та біля оператора, інспекцією винесена постанова про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України "Про захист прав споживачів" у розмірі 30% вартості одержаної для реалізації партії дизельного палива.

Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував. Просив відмовити в задоволенні. Вважає рішення суду законним та обґрунтованим.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце повідомлені вчасно та належним чином.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Суд встановив, що 17.07.2014 уповноваженою особою Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області на підставі направлення від 17.07.2014 (а.с.45) в присутності представника суб'єкта господарювання (директор АЗС № 9 Калиновський Я.С.) проведено планову перевірку дотримання законодавства про захист прав споживачів на АЗС № 9 (смт. Іваничі, вул. Залізнична,6) Товариства з обмеженою відповідальністю "Західенергоресурс". Результати перевірки оформлені актом № 001529 від 17.07.2014, який підписаний представником суб'єкта господарювання без зауважень та заперечень (а.с.8-10).

Перевіркою встановлено наступні порушення:

1) відсутня табличка з зазначенням прізвища, імені та по-батькові чергового оператора, що відпускає нафтопродукти;

2) на інформаційних табло на в'їзді та біля оператора АЗС відсутня необхідна та своєчасна інформація про марку та вид дизельного палива залежно від місту масової частки сірки, що продається на АЗС;

3) АЗС не укомплектована зразковими мірниками місткістю 20 і 50 літрів,

чим порушено п.7, п.8, п.20 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 № 1442.

24.07.2014 Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Волинській області винесено постанову № 120 про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України "Про захист прав споживачів" за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію застосовано до ТОВ "Західенергоресурс" штраф у розмірі 30%, або 54252,58 грн. (а.с.12).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.4 Закону України "Про захист прав споживачів" N 1023-XII від 12.05.1991, зі змінами та доповненнями (далі Закон N 1023-XII) споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право, зокрема, на необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця).

Відповідно до ст.15 Закону N 1023-XII споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

Інформація доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.

Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку (частина 2).

Порядок приймання, зберігання і роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), вимоги у дотриманні прав споживачів щодо належної якості цих нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торгівельного обслуговування регламентовані Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України N 1442 від 20.12.1997, зі змінами та доповненнями (далі Правила).

Відповідно до пункту 8 Правил відомості про роздрібні ціни, марки та види нафтопродуктів (у тому числі дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки), що продаються на АЗС, повинні бути зазначені на інформаційному табло, яке встановлюється на в'їзді та біля оператора АЗС.

Пунктом 9 Правил встановлено, що суб'єкт господарювання, що здійснює продаж нафтопродуктів, зобов'язаний своєчасно подати споживачеві необхідну, доступну та достовірну інформацію про нафтопродукти, а також копії паспортів якості, в яких зазначені нормативні документи, вимогам яких відповідають нафтопродукти, та копії сертифікатів відповідності або свідоцтв про визнання відповідності (якщо нафтопродукт підлягає обов'язковій сертифікації в Україні).

В інформації про нафтопродукти зазначаються: їх назва; дані про їх основні властивості; відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами; ціна та умови їх придбання; відомості про умови їх зберігання; правила та умови їх ефективного і безпечного використання; строк їх придатності, обов'язкові дії споживача після його закінчення, а також можливі наслідки в разі невчинення цих дій; найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача.

Вид дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки визначається на підставі паспорта якості, виданого випробувальною лабораторією підприємства-виробника дизельного палива на кожну партію відвантаженої готової продукції, або паспорта якості дизельного палива, що ввозиться на митну територію України, який може бути виданий іншою акредитованою лабораторією на кожну партію відвантаженої готової продукції. Відомості, що містяться у паспорті якості, підтверджуються сертифікатом відповідності, виданим в установленому порядку уповноваженим органом із сертифікації, визначеним відповідно до законодавства.

Масова частка сірки в цифровому виразі в залежності від виду дизельного палива визначається на підставі ДСТУ 4840:2007 "Паливо дизельне підвищеної якості", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 03.10.2007 № 244.

Згідно п. 7 ч.1 ст.23 Закону N 1023-XII у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, у тому числі ресторанного господарства, несуть відповідальність за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію - у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З акту перевірки вбачається, що відповідно до сертифіката відповідності на паливо дизельне серії ВГ, зареєстрований в Реєстрі за № UA1.173.0024779-14, дійсний з 28.04.2014 до 21.04.2015, та паспорта якості № 796, паливо дизельне ДТ-Л-К4 сорт С (вміст сірки в паливі - до 50 мг/кг), що відповідає вимогам ДСТУ 4840:2007 "Паливо дизельне підвищеної якості" (Євро) марка С вид І. Позивачем забезпечено надання споживачам належної інформації щодо ціни дизельного палива, що підтверджене фототаблицями. Також підтверджено наявність необхідної інформації в куточку споживача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем на АЗС № 9 споживачам надавалась необхідна, доступна, достовірна та своєчасна інформація про дизельне паливо, зокрема і про марку та вид дизельного палива залежно від вмісту сірки.

Крім того колегія суддів зазначає, що в розрахунку фінансових санкцій відображені відомості щодо реалізації нафтопродуктів (бензин) без порушення вимог законодавства про захист прав споживачів та відсутні відомості щодо реалізації нафтопродуктів з порушенням установленого порядку, а, зокрема, дизельного палива.

Розраховуючи фінансову санкцію відповідач виходив з того, що залишок товару - дизельного палива становить 10548 л за ціною 14,55 грн.

Проте вказаний розрахунок не відповідає дійсності, входячи з наступного.

Суд встановив, що 24.06.2014 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 (Поклажодавець) та ТОВ "Західенергоресурс" (Зберігач) укладено договір зберігання, відповідно до умов якого Зберігач зобов'язується надавати Поклажодавцеві послуги по зливу, наливу та зберіганню палива дизельного (товару) протягом строку дії цього договору, а також повернути зі зберігання товар, який переданий Поклажодавцем. Відповідно до п.1.3 договору зберігання товару здійснюється на АЗС Зберігача, що знаходиться за адресою: вул.Залізнична, 6, смт. Іваничі, Волинської області (а.с.61).

На дату проведення перевірки 17.07.2014 на АЗС позивача перебувало дизельне паливо на зберіганні у кількості 10077 л та дизельне паливо, прийняте для реалізації відповідно до товарно-транспортної накладної №НБ-14000506 від 14.07.2014, що підтверджується також змінними звітами АЗС та X-звітами РРО за період з 14.07.2014 по 17.07.2014 (а.с.89-94).

Кількість дизельного палива Поклажодавця, що перебувало на АЗС Позивача на зберіганні, підтверджується актами звірки станом на 30.06.2014, 31.07.2014, 31.08.2014 (а.с. 64, 95, 96).

Власником дизельного палива у кількості 10077,00 л, переданого позивачу на зберігання за договором зберігання від 24.06.2014, є ФОП ОСОБА_5 Пітвердженням виконання сторонами договору зберігання від 24.06.2014 є платіжне доручення №3290 від 09.09.2014 про оплату Поклажедавцем послуг зберігання згідно з актами наданих послуг за червень-серпень 2014 та відповідні акти наданих послуг, підписані сторонами (а.с.97,99-101).

Отже колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції. що вказаний відповідачем залишок товару в кількості 10548 л включає в себе 10077 л дизельного палива, прийнятого позивачем на зберігання, а також 471 л дизельного палива, одержаного для реалізації.

Крім того не підтверджено вартість 1 л дизельного палива в розмірі 14,55 грн.

Дослідивши залізничні накладні, видаткові накладні, акти прийому-передачі кількість дизельного палива ДТ-Л-К4, сорт С, що надійшло від постачальника на адресу позивача відповідно становить 60,838 т загальною вартістю 964 586,49 грн. з ПДВ.

Обрахувавши об'єм отриманого дизельного палива за формулою встановленою Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої Міністерством палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008. №281/171/578/155, він становить 72860 л дизельного палива.

Відтак, вартість 1 л дизельного палива, отриманого позивачем на підставі зазначеної видаткової накладної, визначається як частка 964 586,49 та 72 860 і становить 13,24 грн.

Згідно зі ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції. що відповідачем не підтверджено правомірність оскаржуваної постанови. Крім того відповідачем допущено ряд помилок при визначенні та застосуванні штрафних санкцій, а відтак постанова суду першої інстанції слід залишити без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "30" вересня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "11" грудня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальність " Західенергоресурс " вул.Макарова 44 а, м.Рівне, 33000

3- відповідачу/відповідачам: Інспекція з питань захисту прав споживачів у Волинській області вул. Ковельська ,8, м.Луцьк, Волинська область, 43016

- ,