Ухвала суду № 41869557, 09.12.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2014
Номер справи
286/4554/14-а
Номер документу
41869557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Смиковська Л.О.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"09" грудня 2014 р. Справа № 286/4554/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "01" жовтня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира Територіальне управління Державаної судової адмінстрації України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2014 року позивач звернувся до Овруцького районного суду Житомирської області з позовом, в якому просила визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир, у прийнятті розрахункових документів від ТУ ДСА України у Житомирській області по нарахованих їй коштах за ст.39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир прийняти зазначені розрахункові документи від ТУ ДСА України у Житомирській області, з відповідними нарахуваннями та платежами, в сумі 26888,72 грн. та провести виплату вказаних коштів, мотивуючи тим, що відповідач відмовою у прийнятті розрахункових документів порушив її права.

Постановою Овруцького районного суду від 01 жовтня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою, позивач подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази та проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач працює в Овруцькому районному суді на посаді секретаря суду, віднесений до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на отримання доплати до заробітної плати, відповідно до ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до копії постанови по справі №2а-13473/11 від 08.09.2011 року, Овруцьким районним судом зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести донарахування ОСОБА_3 доплати, як громадянці, яка працює на території радіоактивного забруднення, у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розрахунку двох мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік», пропорційно відпрацьованому часу за період з 01.03.2011 року по 30.06.2011 року, щомісячно, і подати розрахункові документи до управління праці і соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир.

На виконання зазначеної постанови територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області управлінню праці і соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир подано розрахункові документи для проведення виплати позивачці доплати до заробітної плати у відповідності із ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Управління праці, з підстав що на сьогоднішній день є чинним Порядок використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов"язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №936 від 20.09.05 року, який передбачає проведення нарахувань компенсаційних виплат у розмірах, затверджених постановою КМ України №836 від 26.07.1996 року, відмовило в їх прийнятті. Факт відмови та повернення документів підтверджено копією листа управління №2412/09 від 06.06.2013 року.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог дійшов висновку що правовідносини виникли між Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області та Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир, а тому з відповідною вимогою щодо прийняття розрахункових документів має звертатися саме Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області, а не Позивач у справі.

Колегія суддів вважає, що такий висновок не грунтується на матеріалах справи та не відповідає вимогам чинного законодавства.

Як встановлено, ОСОБА_3, звернувшись до суду з позовом до територіального управління Державної судової адміністрації в Житомирській області про зобов"язання нарахувати кошти, належні згідно ст.39 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тим самим, в зазначеній частині, отримала судовий захист.

Постановою Овруцького районного суду від 08.09.2011 року позов ОСОБА_3 було задоволено. Зобов"язано територіальне управління Державної судової адміністрації в Житомирській області провести нарахування їй доплати до заробітної плати, відповідно до ст.39 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Судом встановлено, що рішення суду виконано, нарахування виплат територіальним управлінням проведено і документи на виплату були подані до УПСЗН Богунської районної ради м.Житомир.

Проте, як вбачається з листа УПСЗН Богунської районної ради м.Житомир №2412/09 від 06.06.2013 року, документи на ОСОБА_3 для проведення зазначених їй виплат прийняті не були, а були повернуті з посиланням на Порядок використання коштів Державного бюджету (а.с.11-12).

Колегія суддів вважає, що вирішення в судовому порядку питання щодо нарахування відповідних коштів, без їх подальшої виплати, є по суті частковим відновленням порушеного права Позивача.

Звернення ОСОБА_3 з зазначеним позовом до УПСЗН є правомірним.

Правовідносини які виникли між суб"єктами (Територіальним управлінням Державаної судової адміністрації України в Житомирській області та Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир), безпосередньо зачіпають інтереси ОСОБА_3, а тому, у даному випадку, її право на позов до Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир є обґрунтованим.

Щодо заявлених позовних вимог то колегія суддів вважає, що вимоги підлягають до задоволення виходячи з такого.

Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах.

За змістом ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, : їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

На час виникнення правовідносин та у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення - зоні гарантованого відселення, провадиться доплата - 2 мінімальні заробітні плати.

Не зважаючи на вказану норму, позивач усупереч Закону №796-ХП, отримував передбачені кошти в розмірі, який є значно меншим, а тому колегія суддів вважає, що права позивачки порушені та підлягають відновленню.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого - надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів погоджується з тим, що при визначенні розміру виплат у визначеному періоді застосуванню підлягає саме ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Статтею 62 Закону України № 796-ХП визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 р. №987 та п.2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. №936, розпорядниками коштів нижчого рівня визначено управління праці та соціального захисту населення, тобто управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомир, тому виплата нарахованої доплати за ст.39 Закону підлягає саме цим відповідачем.

Доводи Відповідача, щодо правомірності їх дій у зв'язку з відсутністю джерел фінансування на вказані виплати та необхідність їх встановлення бюджетним законодавством, є безпідставними, оскільки реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "01" жовтня 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир у прийнятті розрахункових документів від ТУ ДСА в Житомирській області по нарахуванню ОСОБА_3 коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов"язати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир прийняти розрахункові документи від ТУ ДСА в Житомирській області по нарахуваних ОСОБА_3 коштах за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з відповідними нарахуваннями та платежами, в сумі 26888,72 грн. та провести виплату вказанихз коштів.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

З оригіналом згідно: суддя _______ М.М. Капустинський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира вул.Перемоги,55,м.Житомир,10014

4-третій особі: Територіальне управління Державаної судової адмінстрації України в Житомирській області - майдан Соборний,1,м.Житомир,10000,