УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2014 р. Справа № 6807/14/876
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
Головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу державної служби України з надзвичайних ситуацій на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.06.2014р. у справі №813/3532/14 за позовом ОСОБА_2 до державної служби України з надзвичайних ситуацій про зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою до державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якій просить визнати дії неправомірними та зобов'язати нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 48 місячного грошового забезпечення, виходячи із окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення) посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що у 2010 році на підставі свідоцтва про хворобу від 09.12.2010р. №3458 наказом від 30.12.2010 року №225 був звільнений у відставку за станом здоров»я із зняттям з військового обліку. Через 4 місяці після звільнення позивача Львівською обласною МСЕК було визнано інвалідом ІІІ групи, внаслідок захворювання пов"язаного з виконанням обов"язків військової служби до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 27.10.2011 року комісією МНС України 27.12.2011 року було прийнято рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги по інвалідності у відповідності до вимог п.2 ст.56 Закону України "Про правові засади цивільного захисту" в Порядку і на умовах, затверджених постановою КМ України №908 в розмірі 69600 грн., виходячи із розрахунку 48 посадових окладів за остатньою штатною посадою на день звільнення. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що при нарахуванні одноразової допомоги у розмірі 48-місячного грошового забезпечення, відповідачем для обрахунку було взято лише розмір посадового окладу у 1450 грн., а не розмір грошового забезпечення, як передбачено законом.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.06.2014р. позов задоволено. Визнано протиправними дії державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного обрахування та виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи. Зобов'язано державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 48-місячного грошового забезпечення, виходячи із окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, її в апеляційному порядку оскаржив відповідач - державна служба України з надзвичайних ситуацій, просить її скасувати та залишити позовну заяву без розгляду.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено те, що наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 30.12.2010 року № 225 по особовому складу, ОСОБА_2 звільнено із служби у відставку з виключенням з військового обліку за п. 98, п. 99 п.п. 3 Положення про порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою КМ України від 11.07.2007 року № 908 (за станом здоров'я).
Позивача звільнено у зв'язку з визнанням його Центральною лікарсько-експертною комісією МНС України непридатним за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку. Підставою звільнення є рапорт ОСОБА_2, подання начальника ГУ МНС в Львівській області та свідоцтво про хворобу ЦЛЕК МНС України від 09.12.2010 року № 3458.
Законом, що визначає правові та організаційні засади у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру, повноваження органів виконавчої влади та інших органів управління, порядок створення і застосування сил, їх комплектування, проходження служби, а також гарантії соціального і правового захисту особового складу органів та підрозділів цивільного захисту є Закон України "Про правові засади цивільного захисту" від 24.06.2004 року №1859-IV, чинний на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон №1859-IV).
Частиною 2 ст.56 Закону №1859-IV визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту в період проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст.56 Закону №1859-IV постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту (далі - Порядок №908).
Згідно з п.2 Порядку №908, одноразова грошова допомога виплачується: особам рядового і начальницького складу та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності внаслідок виконання службових обов'язків у розмірі:
60-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи;
54-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи;
48-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Пунктом 3 Порядку №908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення (посадового окладу, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007р. № 1294 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 86, ст.3148) за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день втрати працездатності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Відповідно до п. 1 Постанови №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Дані норми кореспондуються з ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ, якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла до висновку про наявність протиправних дій відповідача при нарахуванні і виплаті ОСОБА_2 одноразової допомоги з урахуванням лише посадового окладу в розмірі 1450 грн. без врахування грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, а саме: окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, яке визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 року №1294.
Відтак, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції, що відповідачем порушені права позивача при нарахуванні і виплаті йому одноразової допомоги з урахуванням лише посадового окладу в розмірі 1450 грн. без врахування грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, а саме: окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, яке визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Отже, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.160, ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу державної служби України з надзвичайних ситуацій залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.06.2014р. у справі №813/3532/14- без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуюча суддя Р.Б. Хобор
Судді Я.С. Попко
Р.П. Сеник