Ухвала суду № 41867322, 24.11.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.11.2014
Номер справи
820/4400/13-а
Номер документу
41867322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"24" листопада 2014 р. м. Київ К/800/52290/13

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Пилипчук Н.Г.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства «Завод «Південкабель»

на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2013

у справі №820/4400/13-а

за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод «Південкабель»

до 1. Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби;

2. Головного управління Державної казначейської служби України по Харківській області

про стягнення суми, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2013 позов задоволено. Стягнуто з державного бюджету на користь ПАТ «Завод «Південкабель» пеню в розмірі 9939,40 грн. за прострочку погашення заборгованості з бюджету з відшкодування ПДВ, що мала місце в сумі 311385,00 грн. за період з 14.01.2013 по 27.05.2013 за 133 дні.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2013 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2013 скасовано, прийнято нову про відмову в позові.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 ПК України.

Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Згідно з пунктом 200.11 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Згідно з пунктом 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Таким чином, разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірок, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК України строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.10.2011 по справі № 2а- 4989/11/2070, яка набрала законної сили 29.03.2012 скасовані податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Харкові щодо зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 71419,0 грн.

Згідно Постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2011 по справі № 2а- 9756/11/2070, яка набрала законної сили 30.01.2012, скасовано податкові повідомлення - рішення відповідача-1 та, відповідно, підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ в загальній сумі 19008,0 грн.

Згідно Постанови Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2011 по справі № 2а- 1188811/2070, яка набрала законної сили 14.03.2012, скасовано податкові повідомлення - рішення відповідача-1 та, відповідно, підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ в загальній сумі 209717,0 грн.

Згідно Постанови Харківського окружного адміністративного суду від 17.11.2011 по справі № 2а- 14401/11/2070, яка набрала законної сили 21.02.2012, скасовано податкові повідомлення - рішення відповідача-1 та, відповідно, підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ в загальній сумі 8323,0 грн.

Згідно Постанови Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2011 по справі № 2а- 15014/11/2070, яка набрала законної сили 30.01.2012, скасовано податкові повідомлення - рішення відповідача-1 та, відповідно, підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ в загальній сумі 3118,0 грн.

Таким чином загальна сума заборгованості за наведеними судовими рішеннями складає 311385,0 грн.

Неподання органом державної податкової служби до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Податковим кодексом України не передбачено, що стягнення пені, нарахованої на суму наявної бюджетної заборгованості з ПДВ, здійснюється лише після фактичного отримання платником податків суми такої заборгованості, що, своєю чергою, спростовує доводи СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові ДПС про те, що механізм розрахунку пені та її розмір пов'язаний із фактичним повним погашенням заборгованості.

Таке застосування норм матеріального права відповідає постанові Верховного Суду України від 03.06.2014 у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод «Південкабель» до СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові ДПС України, ГУ Державної казначейської служби України в Харківській області про стягнення суми.

З огляду на викладене висновки суду першої інстанції щодо безспірного права платника податку на отримання пені на суму бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ, зазначає, що невиконання суб'єктом владних повноважень свого обов'язку щодо подання у п'ятиденний строк після закінчення перевірки органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не може позбавити платника податку права на нарахування та стягнення пені.

Оскільки апеляційний суд під час розгляду справи неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, а суд першої інстанції вирішив спір з додержанням норм матеріального та процесуального права, то зазначена обставина відповідно до частини першої статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування ухваленої у справі постанови апеляційного суду та залишення в силі постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 222, 223, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Завод «Південкабель» задовольнити.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2013 скасувати.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2013 залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Н.Г.Пилипчук

Ю.І.Цвіркун