Постанова № 41858171, 24.11.2014, Золочівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
24.11.2014
Номер справи
622/936/14-а
Номер документу
41858171
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 622/936/14-а

2-а/622/22/2014

ПОСТАНОВА

іменем України

24.11.2014 смт.Золочів

Золочівський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Калайда І. С.,

при секретарі - Бойко І. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та цивільного захисту Золочівської районної державної адміністрації, третя особа Феськівська сільська рада Золочівського району Харківської області, про визнання протиправною бездіяльність та про спонукання до виконання певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

25.07.2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та цивільного захисту Золочівської районної державної адміністрації та зобов"язати узгодити проект землеустрою щодо відведення позивачеві земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва в с.Чепели Золочівського району Харківсьокї області.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що, маючи намір здійснити дачне будівництво в селі Чепели, Золочівського району, Харківської області, вона звернулася до Феськівської сільської ради із заявою про передачу безоплатно у власність земельну ділянку площею 0,10 га. 16 квітня 2014 року Феськівська сільська рада рішенням № 48 XXXVI сесії VI скликання надала ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва в селі Чепели Золочівського району за рахунок земель житлової та громадської забудови в межах населеного пункту. На підставі зазначеного рішення нею у ФОП ОСОБА_2 було замовлено виконання робіт по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва. Виконання зазначених робіт здійснювалося ФОП ОСОБА_2 на підставі укладеного договору за її власні кошти. При цьому останнім роботи виконувалися відповідно до кваліфікаційного сертифікату № 002724 від 27.02.2013 р., виданого Державним агентством земельних ресурсів України на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт. Після виготовлення проекту землеустрою його було подано на погодження до відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та цивільного захисту Золочівської РДА Харківської області. Розглянувши зазначені документи, начальник відділу Ясиньова Т.М. у погодженні проекту та у видачі письмового позитивного висновку до технічної документації відмовила, посилаючись на відсутність генерального плану населеного пункту - села Чепели Золочівського району Харківської області. При цьому, як повідомила Ясиньова Т.М., вона в своїх діях керується ст. 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Позивач подав до суду письмову заяву з клопотанням розглядати справу за його адміністративним позов в його відсутність, позов підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача - відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та цивільного захисту Золочівської РДА в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за наявними матеріалами за її відсутності.

Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

16 квітня 2014 року рішенням Феськівської сільської ради Золочівського району № 48 XXXVI сесії VI скликання надала ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва в селі Чепели Золочівського району Харківської області за рахунок земель житлової та громадської забудови в межах населеного пункту (а.с. 9)

На підставі зазначеного рішення ОСОБА_1 у ФОП ОСОБА_2, який виконує відповідні роботи на підставі кваліфікаційного сертифікату № 002724 від 27.02.2013 р. виданого Державним агентством земельних ресурсів України на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, було замовлено виконання робіт по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва (а.с. 10, 11, 12-27).

Після виготовлення проекту землеустрою його було подано на погодження до Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та цивільного захисту Золочівської РДА Харківської області.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, до яких належить відповідач, суд керується критеріями, закріпленими ч. 3 ст.2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем будь-яких доказів правомірності своїх дій не надано.

Порядок безплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлений ст.118 Земельного кодексу України (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Частиною першою зазначеної статті встановлено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

При виготовленні технічної документації із землеустрою щодо складання документації, що посвідчує право на земельну ділянку, проводиться комплекс геодезичних робіт з прив"язкою меж ділянок до єдиної геодезичної мережі та оформлення бланків державних актів. Виконання вказаних робіт проводиться за кошти громадян на підставі укладеного договору з визначенням терміну та вартості зазначених робіт.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про землеустрій» землеустрій здійснюється на підставі договорів між юридичними, фізичними особами та розробниками документації із землеустрою. Згідно з ч. 2 та ч. 3 ст. 26 вищезгаданого Закону розробниками документації із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України та договором.

Відповідно до пункту "г" ч. 1 та ч. 2 ст. 27 згаданого Закону замовники документації із землеустрою визначають за погодженням із розробником документації з землеустрою вартість робіт, термін їх виконання і порядок їх оплати. Замовники документації за рахунок власних коштів мають право на вибір розробника та укладання з ним договору, якщо інше не передбачено законодавством України.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органом, органом архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідної місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Статтею 186-1 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.

Підставою для відмови в погодженні позивачу проекту землеустрою з відводу земельної ділянки у власність для індивідуального дачного будівництва, та видачі позитивного висновку є, на думку начальника відповідача, невідповідність проекту вимогам ст. 5, п. 1 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зокрема, відсутність генерального плану с. Чепели, Золочівського району, Харківської області.

Тобто, вказаний відповідачем недолік проекту відведення - відсутність генерального плану вказаного населеного пункту не може бути усунений позивачем з об'єктивних причин, адже відповідно до положень ч. 8 ст. 19 Закону України № 3038 виготовлення та затвердження детального плану території відноситься до компетенції виконавчих органів місцевого самоврядування.

Крім того, діяльність відповідача, крім іншого, врегульована Законом України «Про архітектурну діяльність», а основним законодавчим актом у сфері містобудування є Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Так, за приписами ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.

Проте, ані нормами Закону «України» «Про ругелювання містобудівної діяльності», ані Законом України «Про архітектурну діяльність» архітектору не надано повноважень щодо прийняття рішення про встановлення будь-яких обмежень та обтяжень на земельній ділянці, а також рішень щодо приватизації земельної ділянки.

Отже, архітектор в межах свої повноважень, вирішує питання щодо погодження технічної документації, поняття якого розкрито у абз. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність», відповідно до якої погодження проекту - процедура встановлення відповідності проектних рішень вихідним даним на проектування.

Статтею 39 Земельного кодексу України визначено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Відповідно до ч. 3 ст. 83 Земельного кодексу України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, крім іншого, землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів, тощо).

Таким чином, відповідач своєю бездіяльністю, яка полягає у відмові узгодити проект землеустрою та надати відповідний позитивний висновок перешкоджає здійсненню позивачем конституційного права на приватизацію земельної ділянки.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача, та спонукання його узгодити проект землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва в селі Чепели, Золочівського району, Харківської області, та наданні позитивного висновку до зазначеного проекту.

З огляду на вищезазначене, керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, ст.ст.39, 81, 116, 118, 186 ЗК України, Законом України "Про землеустрій", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та цивільного захисту Золочівської РДА Харківської області, яка полягає у неузгодженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва в селі Чепели Золочівського району Харківської області.

Зобов'язати Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та цивільного захисту Золочівської РДА Харківської області узгодити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва в селі Чепели, Золочівського району, Харківської області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Харківського апеляційного адміністративного суду через Золочівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І. С. Калайда