Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
"25" листопада 2014 р. Справа № 820/17173/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Чиркіної А.А.,
за участю представника позивача Батюка А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, у якому просить суд стягнути з ОСОБА_2 (ідент. номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 8514,18грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач повідомив, що ОСОБА_2 13.09.2013 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де і був зареєстрований як такий, який шукає роботу, з відкриттям персональної картки; за заявою відповідача наказом директора Харківського міського центру зайнятості від 30.09.2013 ОСОБА_2 була призначена допомога по безробіттю.
Відповідач після реєстрації приховав від державної служби зайнятості дані про те, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості з 13.09.2013 по 26.06.2014 перебував у трудових відносинах з ООО «ОК «Картос» на підставі наказу №360/ОК від 04.10.2013 та звільнений з 02.12.2013 згідно з наказом №420/ОК від 02.12.2013 та отримував дохід, а отже відносився до категорії зайнятого населення та не мав права перебувати на обліку як безробітний та отримувати матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Загальна сума нарахованої і виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю за період з 04.10.2013 по 24.06.2014 становила 8514,18грн.
Після виявлення вказаного факту Харківським міським центром зайнятості було направлено відповідачеві лист-претензію від 06.08.2014 та запропоновано повернути незаконно виплачену допомогу по безробіттю за вищевказаний період в добровільному порядку протягом п'ятнадцяти днів.
Таким чином, протиправними діями відповідача були заподіяні збитки Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості в сумі 8514,18грн, які не були відшкодовані добровільно.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, за адресою, повідомленою на запит суду адресно-довідковим підрозділом ГУДМС України в Харківській області, проте до суду повернувся конверт із судовими документами з поміткою "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи зазначене, суд розглянув справу за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.
23.09.2013 відповідач - ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до центру зайнятості.
У заяві про надання статусу безробітного від 23.09.2013 (а.с.11) відповідач зазначив, що у зв'язку з відсутністю роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, не є суб'єктом підприємницької діяльності, що підтверджується його підписом.
Відповідно до витягу із наказів ПК№203913091300021 (а.с.4-5), наказом від 24.09.2013 №НТ130924 ОСОБА_2 надано статус безробітного, а також призначено допомогу по безробіттю та призначено її виплату.
Згідно з наказом від 04.08.2014 припинено виплату допомоги по безробіттю.
26.06.2014 Харківським міським центром зайнятості складено акт №1043-МД розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Закону України "Про зайнятість населення" (а.с.8), відповідно до якого розслідуванням встановлено: ОСОБА_2 перебуває на обліку в Харківському міському центрі зайнятості з 13.09.2013. ОСОБА_2 був прийнятий на посаду «співробітника служби безпеки» ТОВ «ОК «Кратос» з 04.10.2013 (згідно з наказом №360/ОК від 04.10.2013) та звільнений з 02.12.2013 за власним бажанням згідно ст.38 КЗпПУ (згідно з наказом №420/ОК від 02.12.2013).
05.08.2014 директором Харківського міського центру зайнятості прийнято наказ №1200 (а.с.7) про повернення ОСОБА_2 коштів, виплачених як допомога по безробіттю за період з 04.10.2013 по 24.06.2014 в сумі 8514,18грн.
Листом-претензією від 06.08.2014 (а.с.6) відповідачу повідомлялось про необхідність повернення коштів у вказаній сумі.
За визначенням статті 1 Закону України "Про зайнятість населення"
безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи;
зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Виходячи з встановлених обставин справи, ОСОБА_2 відносився до зайнятого населення та не мав підстав для набуття статусу безробітного.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013р. N198, встановлено, що центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації; встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно із статтею 4 Закону України "Про зайнятість населення".
Згідно з п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009р. N60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009р. N7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009р. за N232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Згідно з п.8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги про стягнення з відповідача отриманої допомоги по безробіттю в сумі 8514,18грн.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідент. номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (вул.Шевченка, буд.137-А, м.Харків, 61013, р/р37177300802007, в ГУ ДКСУ у Харківській області, код 36224721, МФО 851011) допомогу по безробіттю в сумі 8514,18грн (вісім тисяч п"ятсот чотирнадцять грн вісімнадцять коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 01.12.2014.
Суддя Р.В. Мельников