Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 грудня 2014 р. №820/18311/14
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Лисичанського міського центру зайнятості Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості ,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Лисичанський міський центр зайнятості Луганської області , з адміністративним позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд, стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Лисичанського міського центру зайнятості Луганської області незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 567,06 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Лисичанського міського центру зайнятості Луганської області де був зареєстрований з відкриттям персональної картки. Центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_1, в результаті якої комісією виявлений факт працевлаштування в ПАТ КБ «Приватбанк» безробітною особою ОСОБА_1 в період перебування на обліку в Лисичанському міському центрі зайнятості. Таким чином, в період перебування на обліку в Лисичанському МЦЗ ОСОБА_1 з 01.03.2013р. по 01.04.2013р. відносився до зайнятого населення та не мав права на отримання допомоги по безробіттю. У відповідності до вищезазначеного, директором Лисичанського міського центру зайнятості Луганської області прийнятий наказ №252 від 27.12.2013 р. про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 Наказ разом з листом-претензією від 03.01.2014 р. року №8/08-3800 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу направлено відповідачу, та отримано ним 06.01.2014 р. ОСОБА_1 власноруч написано заяву про надання розстрочки на сплату боргу у сумі 1317,06 грн. у період з 16.01.2014р. по 16.04.2014р. Станом на 16.05.2014р. боржником сплачено 750 грн., залишок боргу складає 567,06 грн., який до теперішнього часу відповідачем не сплачений.
Представник позивача в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечень та клопотань не надав.
Розглянувши відомості про належне повідомлення сторін про час, дату та місце розгляду справи, заяву позивача про розгляд справи без його участі, враховуючи повторну неявку відповідача та положення ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін за наявними в ній матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 20.12.2012 року звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Лисичанського міського центру зайнятості Луганської області, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки та 27.12.2012 року подав заяву про надання статусу безробітного, з виплатою допомоги по безробіттю.
Наказом від 27.12.2012 №НТ121227 ОСОБА_1 наданий статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю, як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п.1,3,4 ст. 22, і ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з 27.12.2012 року по 21.12.2013 р.
Наказом від 27.12.2012 року №НТ121227 розпочато (поновлено) виплату з 27.12.2012 року.
Наказом від 01.04.2013 року №НТ130401 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг ДСЗ відповідно до пп."10" п.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 01.04.2013 року. Знято з обліку відповідно до п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг ДСЗ відповідно до абз. 9. пп.1 п. 20 Порядку з 01.04.2013 року ( наказ від 01.04.2013 №НТ130401)
Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.
Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.
Як вбачається з акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 27.12.2013 р. за №581 за результатами обміну даними з Пенсійним фондом України встановлено, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку в Лисичанському міському центрі зайнятості працював в ПАТ КБ «Приватбанк» по договору цивільно-правового характеру №15013689 від 19.03.2013р. в строк з 01.03.2013р. по 01.04.2013р. та №15015278 від 29.03.2013 р. в строк з 01.04.2013р. по 21.06.2013 р.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012, № 5067-VI до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітний з 01.03.2013р. по 01.04.2013р. належав до категорії зайнятого населення.
Згідно довідки №8/06-3788 від 30.12.2013р. з 01.03.2013р. по 01.04.2013 р. ОСОБА_1 отримав допомогу по безробіттю в сумі 1317,06 грн.
Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6 Порядку від 13.02.2009 р. № 60/62, передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку (абз. 3 п. 6 Порядку).
Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п. 7 Порядку).
Директором Лисичанського міського центру зайнятості Луганської області 27.12.2013 року прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю за № 252, який був направлений відповідачу з листом - претензією від 31.12.2013 року №8/08-3800 про необхідність повернення коштів за період з 01.03.2013 року по 01.04.2013 року у сумі 1317,06 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії.
Лист з зазначеним наказом та листом - претензією було направлено відповідачу та отримано ним, згідно поштового повідомлення про вручення поштового відправлення 06.01.2014 року.
З матеріалів справи вбачається що 16.01.2014 р. ОСОБА_1 написано заяву на ім'я директора Лисичанського МЦЗ про надання розстрочки на сплату боргу у сумі 1317,06 грн. у період з 16.01.2014р. по 16.04.2014 р. та сплачено суму боргу у загальному розмірі 750 грн., згідно виписок по рахунках (а.с. 11)
Враховуючи вказану заяву та часткову сплату заборгованості, суд приходить до висновку, що відповідач погодився з виявленим Лисичанським МЦЗ порушенням законодавства про зайнятість та соціальне страхування на випадок безробіття та як наслідок повернення суми незаконно отриманого матеріального забезпечення.
Проте, сума заборгованості відповідачем не сплачена у повному обсязі.
Згідно довідки Лисичанського міського центру зайнятості від 21.11.2014 року №8/04-1871 несплачена сума заборгованості складає 567,06 грн.
Відповідно до п. 8 Порядку від 13.02.2009 р. № 60/62 у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Доказів сплати боргу відповідачем до суду не надано.
Наявність заборгованості у сумі 567,06 грн. підтверджується приєднаною до справи довідкою Лисичанського міського центру зайнятості.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог Лисичанського міського центру зайнятості Луганської області щодо стягнення з ОСОБА_1 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 567,06 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лисичанського міського центру зайнятості Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (93118, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Лисичанського міського центру зайнятості (93113, Луганська область, м. Лисичанськ, пр. Леніна, 177, код ЄДРПОУ 13391634) незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 567.06 грн. ( п'ятсот шістдесят сім грн. 06 коп.).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волошин Д.А.