ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/2792/14-a
08 грудня 2014 року
м.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Бережанської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про визнання вимог усунення порушень такими, що не відповідають дійсності виявлених порушень,
ВСТАНОВИВ:
Бережанська міжрайонна державна лабораторія ветеринарної медицини звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області, у якому просила визнати вимоги усунення порушень окремих питань фінансово-господарської діяльності Бережанської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини за період з 01.01.2011 року по 10.05.2014 року такими, що не відповідають дійсності виявлених порушень та чинному законодавству України.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), та містить такі недоліки.
Згідно із пунктом 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини четвертої статті 105 КАС України позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача – суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача – суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача – суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача – суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Зміст позовних вимог – це вимоги позивача (предмет позову), під якими розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
У поданій до суду позовній заяві зміст позовних вимог не відповідає вимогам частини четвертої статті 105 КАС України. В даному випадку некоректність та нечіткість формулювання змісту позовних вимог свідчить про недоліки позовної заяви, які мають бути усунуті до вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру – 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат; немайнового характеру – 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VIІ з 01 січня 2014 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1218 грн. 00 коп.
З 01 січня 2014 року ставки судового збору за подання до адміністративного суду позовних заяв немайнового характеру становлять 73 грн. 08 коп., за подання позовних заяв майнового характеру – 2 відсотки розміру позовних вимог, але не менше 1827 грн. 00 коп. та не більше 4872 грн. 00 коп.
Позивачем не подано доказів сплати судового збору за подання позовної заяви до суду.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу «Судовий збір, за позовом _____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35157712».
В позовній заяві позивач зазначає, що звільнений від сплати судового збору з посиланням на пункт 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір». Проте така позиція позивача є хибною з огляд на таке.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі – за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.
Захист у судах прав та інтересів інших осіб є однією з гарантій реалізації конституційного права кожного на судовий захист і полягає у зверненні до суду державних органів, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб, яким законом надано право звертатися із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, зокрема, в порядку статті 60 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду докази, які підтверджують наявність поважних причин, що унеможливлюють самостійне звернення цих осіб до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.
В даному випадку позивач не є державним органом, підприємством, установою, організацією чи громадською організацією в розумінні статті 60 КАС України, який звернувся до суду з позовом про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, позивач не представляє інтереси інших осіб, а безпосередньо є стороною спірних правовідносин, а відтак, не є суб'єктом звільненим від сплати судового збору відповідно до пункту 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір». Також позивач не підпадає у спірному випадку під категорію споживача, права якого порушені. Інших підстав та обставин для звільнення від сплати судового збору, передбачених Законом України «Про судовий збір», позивач не навів, а тому має сплатити судовий збір у розмірі, встановленому Законом.
Згідно з частиною третьою статті 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
В порушення вимог частини третьої статті 106 КАС України позивачем, який звернувся з позовом до суб'єкта владних повноважень, не додано копії позовної заяви та всіх документів, що приєднані до неї, для вручення їх відповідачу.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків. Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду належним чином оформленої позовної заяви з дотриманням вимог статті 106 КАС України, зокрема, сформулювати позовні вимоги відповідно до частини четвертої статті 105 КАС України, сплатити судовий збір і подати суду належні докази такої сплати, а також подати до суду копії позовної заяви та всіх документів, що приєднуються до неї, для вручення відповідачу.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Бережанської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини до Державної фінансової інспекції в Тернопільської області про визнання вимог усунення порушень такими, що не відповідають дійсності виявлених порушень, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 18 грудня 2014 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чепенюк О.В.
Копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.