МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
03 листопада 2014 року Справа № 814/2954/14
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Марича Є.В. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Приватного підприємства фірми "Юнікс Трейд Ко",
вул. Потьомкінська, 81-А,Миколаїв,54001
до
Миколаївської митниці Міністерства доходів і зборів України, вул. Московська, 57-А,Миколаїв,54017
про
визнання протиправною та скасування відмови від 21.8.2014р. № 3812/14-70-10, зобов’язання вчинити пенві дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Юнікс Трейд Ко" (далі-позивач, ППФ) звернулось до суду з позовом до Миколаївської Митниці Міністерства доходів і зборів України (далі-відповідач, Миколаївська митниця) з вимогами:
- визнати протиправною та скасувати відмову Миколаївської митниці Міністерства доходів і зборів України, лист Вих. № 3812/14-70-10 від 21.08.14 р., щодо відмови в поверненні надмірно сплачених митних платежів на суму 2 665,83 грн.;
- зобов'язати Миколаївську митницю Міністерства доходів і зборів України, повторно розглянути заяву приватного підприємства фірми «Юнікс Трейд Ко» щодо повернення надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 2 665,83 грн.;
- зобов'язати Миколаївську митницю Міністерства доходів і зборів України підготувати та направити висновок разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному Управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області, про повернення приватному підприємству фірмі «Юнікс Трейд Ко» з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 2 665,83 грн.
Позивач вимоги підтримав з підстав зазначених у позові та додаткових поясненнях (арк. с. 4-6, 49-58).
Відповідач позовні вимоги не визнав, зазначив, що дії відповідача щодо відмови в поверненні позивачу надмірно сплачених митних платежів вчинено у відповідності до вимог чинного митного законодавства (арк. с. 46-49).
Справу розглянуто в порядку письмового провадженя.
Суд розглянувши матеріали справи, дослідивши докази в межах позовних вимог встановив наступне.
Приватне підприємство фірма "Юнікс Трейд Ко" зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 27.12.1993 року. Основними видами діяльності позивача є оптова та роздрібна торгівля автомобільними деталями та приладдям (арк. с. 7-9).
На підставі постанови Миколаївського окружного адміністративного суду України від 28.01.2014 р, якою визнано потиправними та скасовано Рішення про коригування митної вартості товарів № 504000003/2013/000135/2 від 06.09.2013 р., Миколаївській митниці Міністерства доходів і зборів України, Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 504070000/2013/00035 від 06.09.2013 р., Миколаївській митниці Міністерства доходів і зборів України (арк .с .13-13-21) та зідно з Наказом № 618 від 20.07.2007 р., ДМСУ, “Про затвердження Порядку пвернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як предоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами”, (далі - Порядок № 618), листом Вих. № 224 від 18.06.2014 р.ППФ “Юнікс Трейд Ко” звернулося до Миколаївської митниці Міндоходів України, про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі - 2 665,83 гривень (дві тисячі, шістсот шістдесят п'ять гривень, вісімдесят три копійки), на депозитний рахунок - 37342250410026, для подальших розрахунків як предоплата або грошова застава (арк. с. 12).
21 серпня 2014 року Миколаївською митнецею було надано відповідь №3812/14-70-10, відповідно до якої відповідач не вбачає факт, що митниця зобов'язана повернути з Державного бюджету України сплачені митні, інші платежі на підставі прийнятих судових рішень, що набрали законної сили (арк. с . 26-27).
Позивач не погодився із вказаною відмовою відповідача з огляду на порушення останнім положень Митного кодексу України, яким прямо передбачено порядок та підстави повернення надмірно сплачених коштів.
Розглянув матеріали справи, з'ясував фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову з наступних підставз огляду на таке.
Відповідно до ст. 27 Митного кодексу України (від 13.03.2012 №4495-VІ, далі - МК України), встановлено, що якщо задоволення скарги на рішення, дії або бездіяльність митних органів або їх посадових осіб пов’язане з виплатою грошових сум, їх виплата здійснюється за рахунок державного бюджету органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі рішення суду, органу чи посадової особи щодо задоволення скаргргповністю або частково в порядку, визначеному законом.
Згідно з ч. 3 ст. 301 МК України, надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Відповідно до п. 1 розділу III Порядку №618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи та напрям перерахування коштів, для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.
До заяви додаються: аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних деклара-цій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів.
Пунктами 2-6 розділу III цього Порядку визначено подальші дії митного органу його посадових (службових) осіб після надходження такої заяви, а саме її реєстрація, перевірка та підготовка висновку про повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, складення необхідного пакету документів для повернення коштів та їх надіслання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.
Відповідно до п. 2 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за №1095/14362, (далі - Порядок №611), повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів здійснюється на підставі висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації. Зазначений висновок оформлюється відповідно до заяви платника, яка подається до митного органу, що здійснював оформлення митної декларації.
Пунктом 7 цього Порядку визначено, що на підставі отриманого висновку про повернення відповідний орган Державного казначейства України готує платіжні, на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок зазначений у висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.
З огляду на вищезазначені норми, судом встановлено, що позивачем до Митного органу подано заяву, яка повністю відповідає вимогам Порядку.
Крім того, судом було встановлено, що позивачем було надано митному органу всі необхідні документи на підтвердження обґрунтованості повернення надмірно сплачених митних платежів.
Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до ч.3 ст.2 КАС України.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено суду обґрунтованість та правомірність дій щодо відмови в поверненні надмірно сплачених митних платежів на суму 2 665,83 грн.
У зв’язку з цим, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати поласти на відповідача.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправною та скасувати відмову Миколаївської митниці Міністерства доходів і зборів України, лист Вих. № 3812/14-70-10 від 21.08.14 р., щодо відмови в поверненні надмірно сплачених митних платежів на суму 2 665,83 грн.;
3.Зобов'язати Миколаївську митницю Міністерства доходів і зборів України, повторно розглянути заяву приватного підприємства фірми «Юнікс Трейд Ко» щодо повернення надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 2 665,83 грн.;
4.Зобов'язати Миколаївську митницю Міністерства доходів і зборів України підготувати та направити висновок разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному Управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області, про повернення приватному підприємству фірмі «Юнікс Трейд Ко» з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 2 665,83 грн.
5.Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства фірми «Юнікс Трейд Ко» (код 20873670) сплачений згідно квитанції №2566 від 24.09.2014 року судовий збір в сумі 182,70 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Є. В. Марич