ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.12.2014 року Справа № 904/6451/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кузнецова В.О.,
суддів: Науменка І.М., Вечірка І.О.,
секретар судового засідання: Петровська А.В.,
за участю представників сторін:
ліквідатор: Зибін А.О., паспорт НОМЕР_1 від 16.05.97 р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 18.09.2014 р. по справі
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика", м.Дніпропетровськ
до товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика", м.Дніпропетровськ
про визнання банкрутом.
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 18.09.2014 р. у даній справі (суддя Примак С.А.) товариство з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 3 місяці до 18.12.2014 р.; ліквідатором банкрута призначено Зибіна Антона Олександровича; зобов'язано ліквідатора вчинити певні дії.
Згадана постанова мотивована посиланням на те, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, при цьому до звернення ліквідатора до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, було дотримано вимоги цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Не погодившись з даною ухвалою, Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення господарським судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати, провадження у справі припинити.
Скаржник вважає, що незаконне визнання боржника банкрутом унеможливлює доведення податковим органом обставин фіктивного підприємництва (недійсності установчих документів боржника, скасування державної реєстрації фіктивно створеного суб'єкта підприємницької діяльності), оскільки ліквідація банкрута є підставою для припинення будь-якого позовного провадження щодо юридичної особи банкрута в судах загальної юрисдикції та спеціалізованих судах.
У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор просить припинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою, оскільки Державна податкова інспекція в Бабушкінському районі не звернулась з грошовими вимогами до боржника, а тому не є учасником справи про банкрутство та відповідно до ст.91 ГПК України не наділена правом на оскарження постанови господарського суду Дніпропетровської області від 18.09.2014 р.
Скаржник не забезпечив в судове засідання явку повноважного представника, надав суду клопотання, в якому просить розглянути справу без участі його представника.
Колегія суддів вважає, що неявка представника скаржника не перешкоджає розгляду апеляційної скарги.
Заслухавши пояснення ліквідатора, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши відповідність оскарженого рішення нормам матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з урахуванням наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2014 р. прийнята до розгляду заява товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика" про порушення провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика".
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області порушено провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика" за процедурою встановленою ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Спрощена процедура банкрутства, яка передбачена ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
Таким чином, обов'язковою передумовою для звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку з закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Учасниками товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика" прийнято рішення, оформлене протоколом № 2 від 09.04.2014 р., про припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації та призначення ліквідатором Бєлікова Димитрія Валентиновича.
Частиною 1 ст.105 ЦК України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 21.08.2014 р. за № 19183264 містить дані про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про перебування підприємства в стані припинення за рішенням засновників боржника.
За ч.2 ст.105 ЦК України після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
У спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - Бюлетені державної реєстрації № 281 (11) від 24.04.2014 р. опубліковано повідомлення про прийняте засновником боржника рішення про припинення юридичної особи.
На виконання вимог підпункту 11.1.1. пункту 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.11р. № 1588, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.03.13р. за № 04/03-2, ліквідатором направлено на адресу Державної податкової інспекції в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП.
Згідно ст. 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка. Об'єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов'язковим згідно з законодавством.
Пунктом 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000р. №419, передбачено обов'язкове проведення інвентаризації, зокрема, у разі ліквідації підприємства.
Частиною 8 статті 111 ЦК України встановлено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
За результатами розгляду пред'явлених кредиторських вимог до боржника, проведеної інвентаризації активів і зобов'язань, ліквідатором складено проміжний ліквідаційний баланс товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика", станом на 26.08.2014 р., який був затверджений рішенням учасників товариства, оформленим протоколом № 3 від 26.08.2014 р.
Ліквідатором встановлено, що кредиторська заборгованість становить 396 579,11 грн.; дебіторська заборгованість, товарно - матеріальні цінності та грошові кошти - відсутні, основні засоби - 3 300 грн., нематеріальні цінності у розмірі 6 400,00 грн.
Згідно ч. 2 ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Колегія суддів вважає, що місцевим господарським судом на підставі доказів у справі були належним чином перевірені та встановлені обставини щодо наявності правових підстав для порушення справи про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика" за особливостями, передбаченими нормами ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також для визнання його банкрутом в порядку норм вказаної статті.
Призначаючи ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика" Зибіна А.О. суд першої інстанції врахував, що Зибін А.О. не є зацікавленою особою та є фахівцем права по банкрутству та дійшов правомірного висновку про можливість призначення зазначеної особи ліквідатором у даній справі.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи ліквідатора щодо припинення провадження за апеляційною скаргою, оскільки листом від 12.11.2014 р. ліквідатор повідомив Державну податкову інспекцію в Бабушкінському районі про визнання вимог податкового органу у розмірі 120 378,16 грн. та включення цих вимог до третьої черги реєстру вимог кредиторів товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергоремонтавтоматика".
Враховуючи викладене, доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та не визнаються судом такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваної постанови.
Керуючись ст.ст. 99, 101-103, 105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 18.09.2014 р. по справі № 904/6451/14 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом 20 днів.
Постанова складена в повному обсязі 11.12.2014 р.
Головуючий суддя В.О.Кузнецов
Судді І.М.Науменко
І.О.Вечірко