ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.12.2014 Справа № 920/1612/14
За позовом: В.о. прокурора м. Суми в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Сумській області, м. Суми
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Суми
про стягнення 25 222 грн. 46 коп.
Суддя В.Л.Котельницька
Представники сторін:
від позивача - О.М.Семенова (довіреність № 09/08 від 08.01.2014)
від відповідача - не прибув
прокурор - Л.С.Кулинич
За участю секретаря судового засідання - І.М.Петрович
Суть спору: прокурор звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі позивача з позовною заявою, відповідно до якої просить суд стягнути з відповідача 25222 грн. 46 коп. збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не подав, в судове засідання його повноважний представник не прибув, судові ухвали про порушення провадження у даній справі та про відкладення її розгляду, повернуті до суду відділенням поштового зв'язку з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд встановив:
В період з 07.07.2014 по 08.07.2014 Держаною екологічною інспекцією у Сумській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2.
В результаті проведеної перевірки встановлено факт порушення діяльності підприємства, а саме: у процесі діяльності крематора «Вurn Міzer 7230» у наднормативному режимі у ФОП ОСОБА_1 відсутні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з 01.01.2012 по 26.06.2014, чим порушено приписи ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
За наслідками перевірки державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Сумській області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 07.07.2014-08.07.2014 року, протокол про адміністративне правопорушення стосовно ФОП ОСОБА_1 №006339 від 14.07.2014 та винесено постанову №006339 від 14.07.2014 про накладення на нього адміністративного стягнення.
У відповідності до положень «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», зареєстрованої 21.01.2009 в Міністерстві юстиції України за №48/16064, затвердженої наказом Мінприроди №639 від 10.12.2008, державним інспектором Державної екологічної інспекції у Сумській області здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті несанкціонованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Згідно розрахунку завдана відповідачем шкода становить 25222 грн. 46 коп.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення
газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.
Згідно з положенням статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання.
Відповідно до п.2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 13.03.2002, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Як вбачається з матеріалів справи на момент перевірки інвентаризація викидів забруднюючих речовин не здійснювалась, документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не розроблялись; дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від крематора відсутній, що є порушенням ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та спричинило шкоду навколишньому природному середовищу.
Дане порушення зафіксоване в акті перевірки дотримання ФОП ОСОБА_1 вимог природоохоронного законодавства.
Положеннями статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України.
Згідно з п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Відповідно до пункту п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Враховуючи наведені положення законодавства, господарський суд дійшов висновку про стягнення з відповідача шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, шляхом її стягнення до місцевого бюджету Сумської міської ради для подальшого перерозподілу між бюджетами відповідних рівнів.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Позивачем та прокурором надані необхідні документи в обґрунтування позовних вимог, зокрема щодо наявності факту спричинення шкоди навколишньому природному середовищу, правомірності та обґрунтованості розрахованої суми нанесеної неправомірними діями відповідача збитків.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог прокурора та позивача та про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1) завдану шкоду за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в доход місцевого бюджету Сумської міської ради (код бюджетного призначення платежу 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства), р/р 33119331700002, код ЄДРПОУ 37970593, МФО 837013, в ГУДКСУ у Сумській області) в сумі 25222 грн. 46 коп., для подальшого перерозподілу між бюджетами відповідних рівнів з врахуванням вимог ст.ст. 10, 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та п. 7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, а саме: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати до Державного бюджету України та 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати в доход місцевого бюджету.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1) в доход Державного бюджету (р/р 31218206783002, отримувач УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593) 1827 грн. 00 коп. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 09.12.2014.
Суддя В.Л.Котельницька