ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Чішман Л.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"10" грудня 2014 р. Справа № 295/8207/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю представника позивача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "04" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 04 листопада 2014 року позов ОСОБА_5 задоволено.
Визнано неправомірними дії та бездіяльність Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату щодо не включення до списків Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_5 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірі визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов'язано Житомирський об'єднаний міськовий військовий комісаріат включити до списків осіб на виплату щорічної разової допомоги до 5 травня 2014 року ОСОБА_5.
Зобов'язано Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації здійснити нарахування, а Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести виплату ОСОБА_5 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись з зазначеною постановою, відповідач - Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю. Зазначає, що ОСОБА_5 було виключено із списків на виплату щорічної разової грошової допомоги на підставі листа військового комісара Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату, що є поважною причиною.
Інші сторони по справі апеляційні скарги на судове рішення не подавали.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 15 вересня 2011 року.
В травні 2014 року позивач звертався до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації зі зверненням щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня.
Листом від 22 травня 2014 року № 02/492 Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації було повідомлено, що разова грошова допомога у 2014 році виплачувалася у розмірах та у прядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України " Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбачено Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 16 березня 2014 року № 102. Разом з тим повідомлено, що ОСОБА_5 виключено із списків на підставі листа Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату.
Позивач, вважаючи дії відповідача, щодо виключення його зі списків на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня протиправними, звернувся до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що дії та бездіяльність відповідачів Житомирського об'єднаного військового комісаріату щодо не включення до списків осіб на виплату щорічної разової допомоги до 5 травня, Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації та Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо не нарахування та виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірі визначеному ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є неправомірними.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Коло осіб, яким має бути виплачена щорічна разова грошова допомога визначається на підставі подання Міністерством оборони до органів соціального захисту населення переліку осіб, які мають право на одержання грошової допомоги. На підставі листа військового комісара ОСОБА_5 було виключено зі списків, оскільки останній не зареєстрований за адресою наданою його довіреною особою.
Однак, в матеріалах справи міститься копія паспорта ОСОБА_5, відповідь управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, довідка центру професійно-технічної освіти з яких вбачається, що ОСОБА_5 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Підпунктом "б" підпункту 3 пункту 20 розділу IІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" була змінена ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме зазначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення п. 20 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" стосовно виплати щорічної разової допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У 2014 році зміни до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" станом на час виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня не вносилося.
Таким чином, відповідач у 2014 році повинен застосовувати законодавство, яке діяло на час проведення відповідних щорічних виплати грошової допомоги до 5 травня, а саме, ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції від 09 липня 2007 року, зокрема, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Право на встановлення у 2014 році розміру разової грошової допомоги до 5 травня надано Кабінету Міністрів України законодавцем не було. А тому при виплаті позивачу даної допомоги, відповідач повинен керуватися положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_5.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що Богунський районний суд м. Житомира правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2014 року Житомирському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі. Отже, відповідно до ч.1 ст. 88 КАС України є підстави для стягнення судового збору в сумі 36,54 грн.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "04" листопада 2014 р. без змін.
Стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат судовий збір в сумі 36,54 грн. (номер рахунку 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу - судовий збір; код 37446362 -ЖААС,050; п.3 ст.4).
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "11" грудня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_1,10020
3- відповідачу/відповідачам: Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського,105,м.Житомир,10005
4- Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат вул.Черняховського,105,м.Житомир,10005
5-Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат вул.Маршала Рибалка, 21,м.Житомир,10031
- ,