ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2014 р.м.ОдесаСправа № 522/10456/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Івченко В.Б.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченко К.В
Крусян А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 14 липня 2014р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
У квітні 2014р. ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", та Наказу Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008р., збільшено посадовий оклад відповідної категорії військовослужбовців науково-педагогічного складу, що потягло за собою збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, однак, відповідач відмовляє в здійсненні відповідного перерахунку та виплаті пенсії у належному розмірі, внаслідок чого утворилась заборгованість перед позивачем. Тому, посилаючись на зазначені обставини позивач просить позов задовольнити.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 14 липня 2014р. позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду Украйни в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, яка видана у травні 2012р. на запит Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказів Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р. та №355 від 25.06.2011р., які видані у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 з 24 жовтня 2012р., відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, яка видана у травні 2012р. на запит Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказів Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р. та №355 від 25.06.2011р., які видані у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", з урахуванням зміни посадового окладу та премії у складі загального грошового забезпечення відповідної ОСОБА_2 категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язано виплатити ОСОБА_2 заборговану частину пенсії за цей період з урахуванням компенсації витрати частини доходів громадян.
Допущено негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.
Зобов'язано відповідача у місячний строк з моменту набрання постановою суду першої інстанції законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення.
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позову, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.197КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.
За правилами ст.200КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Наказ Міністра Оборони України №377 від 28 липня 2008р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій та є обов'язковим до виконання нормативним актом для Пенсійного фонду України.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 є військовий пенсіонер. З 30.10.1991р. він звільнений з посади у запас із Збройних Сил за станом здоров'я (а.с.12) та перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір пенсії станом на квітень 2009р. становить 2238,63грн. (а.с.13) з соціальними надбавками, при тому, що в складі грошового забезпечення, з якого нарахована пенсія, розмір щомісячної пенсії складає 10% від посадового окладу.
Враховуючи, що відбулося фактичне збільшення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що тягне за собою перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням встановленої наказом Міністра Оборони України від 25.06.2011р. №355 премії у розмірі 90% посадового окладу, ОСОБА_2 у квітні 2013р., звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Між тим, ГУ ПФУ в Одеській області такого перерахунку не призвело.
Вирішуючи питання щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі, призначені за цим Законом пенсії, підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону (ч.3 ст. 63).
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з 1 січня 2008р. було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 3 цієї Постанови були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією Постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008р. №45.
На підставі п.1 названого Порядку - перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України, відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", Міністром оборони України видано Наказ №377 від 28 липня 2008р. "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".
Даним Наказом Міністр оборони України реалізував надане йому право установлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені цією Постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
Враховуючи, що названим вище Наказом Міністра оборони України встановлено нові посадові оклади для певної категорії військовослужбовців, в тому числі новий посадовий оклад за посадою, з якої позивача звільнено з військової служби в запас з призначенням пенсії військовослужбовця, колегія суддів апеляційного суду на підставі наведених вище положень ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доходить висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 1 вересня 2008р., виходячи з розміру посадового окладу, обчисленого відповідно до Наказу Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008р.
При цьому, як прямо зазначено в Преамбулі названого Наказу, цей Наказ видано відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", що згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008р. №45, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Аналізуючи наведені норми закону, судова колегія вважає, що відповідач був зобов'язаний зробити перерахунок пенсії позивачу у зв'язку зі збільшенням його посадового окладу, але проявив бездіяльність, яка є протиправною.
Разом з тим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно застосував ч.1 ст. 100КАС України та залишив без розгляду позовні вимоги, заявлені з пропущенням 6-ти місячного строку звернення до суду.
За таких обставин, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного та обґрунтованого висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду постановлена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 14 липня 2014р.- залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: К.В. Кравченко
А.В. Крусян