Постанова № 41848020, 10.12.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2014
Номер справи
2а-928/10/0870
Номер документу
41848020
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2014 року 14 год. 30 хв. Справа № 2а-928/10/0870 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Рибакової М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про: стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Енергодар Запорізькій області звернулась із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач або ФОП ОСОБА_1.) про стягнення заборгованості за штрафними санкціями за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 4035 грн. 35 коп.

При судовому розгляді представником позивача подано заяву про здійснення процесуального правонаступництва та уточнення позовних вимог, відповідно до якої судом проведено заміну Державної податкової інспекції у м. Енергодар Запорізької області на її правонаступника - Енергодарську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - позивач або Енергодарська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області) та судом прийнято уточнений адміністративний позов та справу розглянуто за уточненими позовними вимогами про стягнення заборгованості за штрафними санкціями за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 525 грн. 75 коп.

Представник позивача у судове засідання не прибув, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив позов задовольнити та зазначив, що сума заборгованості не змінилася.

Відповідач у судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи відповідно до приписів частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається такою, що повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила, заперечень чи будь-яких заяв до суду не надіслала, у зв'язку з чим суд визнав причину неявки відповідача неповажною.

Враховуючи подану заяву представником позивача, відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа-підприємець 23.01.2006, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія НОМЕР_2 яке міститься в матеріалах справи.

Згідно наданої довідки про стан заборгованості ФОП ОСОБА_1 за відповідачем рахується заборгованість зі штрафних санкцій на загальну суму 525 грн. 75 коп.

Зазначена заборгованість виникла на підставі наступного.

Відповідно до пункту 2 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», який діяв на час виникнення спірних правовідносин, органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Судом встановлено, що 04.08.2009 співробітниками Державної податкової інспекції у м. Енергодар Запорізької області відповідно до наказу на перевірку від 04.08.2009 № 479 та направлень від 04.08.2009 № 187 і № 188 була проведена перевірка господарської одиниці - кіоску, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 район магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», який належить ФОП ОСОБА_1

Як встановлено матеріалами перевірки та підтверджується наявними матеріалами справи перевірка проводилась в присутності продавця - ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_1

Також як було встановлено матеріалами перевірки на господарську одиницю - кіоск за адресою: АДРЕСА_1 (район магазинку «ІНФОРМАЦІЯ_1») зареєстрована книга обліку розрахункових операцій на господарську одиницю № 0823000273/1 від 20.03.2008 та розрахункова книжка № 0823000273/17 від 18.06.2009, розрахункові квитанції використані з №АСГП 603401 по №АСГП 603422, невикористані з №АСГП 603423 по №АСГП 603500. ФОП ОСОБА_1 є платником єдиного податку, свідоцтво про сплату єдиного податку фізичною особою НОМЕР_3 від 01.01.2009 видане Державною податковою інспекцією у м. Енергодар Запорізької області.

Під час проведення перевірки співробітниками ДПІ у м. Енергодарі Запорізької області були встановлені порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями):

- при продажу товарів на суму 52 грн. розрахункова операція з використанням розрахункової книжки не проводилась та розрахунковий документ не видавався, що є порушенням пункту 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

- сума готівки готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 235 грн. 15 коп. (з урахуванням суми закупки), сума готівкових коштів, яка зазначена в розрахунковій квитанції від 04.08.2009 на суму 130 грн. (в розрахунковій книзі зроблено запис «проревізовано», невідповідність суми коштів на місці проведення розрахунків готівкових коштів, яка зазначена в розрахункових квитанціях склала 53 грн. 15 коп., що є порушенням є пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

- в акті перевірки також зазначено про реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому законом порядку на загальну суму 1582 грн. 30 коп., а саме фактичні залишки товару у кількості 264 одиниць, що є порушенням пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За результатами проведення перевірки був складений Акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 04.08.2009 №0096/08/23/23/НОМЕР_1 яким, були встановлені порушення пунктів 1, 2, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 із змінами та доповненнями, а саме: встановлено порушення не проведення розрахунків з використанням РК на суму 52 грн., не видача чека, невідповідність готівки в касі на суму 53 грн. 15 коп., не ведення обліку товарних запасів на складі.

Крім того, як встановлено матеріалами перевірки продавець ОСОБА_2 власноруч склала опис наявності готівкових коштів на місці проведення розрахунків, але від пояснень стосовно виявлених порушень відмовилась та після ознайомлення з матеріалами перевірки підписала акт перевірки без зауважень. Приватний підприємець ОСОБА_1 також ознайомилась з актом перевірки та підписала його без зауважень та отримала другий примірник акту перевірки від 04.08.2009 №0096/08/23/23/НОМЕР_1.

Згідно пунктів 1, 2, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

За невиконання вимог статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів господарювання застосовуються штрафні санкції.

Стаття 238 Господарського кодексу України, передбачає застосування до суб'єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Згідно з пунктами 1, 2 статті 241 Господарського кодексу України, адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

За вищезазначені порушення передбачена відповідальність пунктом 1, пунктом 6 статті 17, статтею 21 та статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У відповідності до вимог статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Відповідно до статті 25 вищевказаного Закону, суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

На підставі акту перевірки від 04.08.2009 №0096/08/23/23/НОМЕР_1 ДПІ у м. Енергодарі Запорізької області було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.08.2009 №0001062380/0 на загальну суму 3 690 грн. 35 коп.

Дане рішення було отримане відповідачем 12.08.2009 згідно корінця рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» №0001062380/0 від 12.08.2009, яке міститься в матеріалах справи.

Вказане рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій було оскаржене відповідачем в адміністративному порядку, однак Рішенням Державної податкової адміністрації у Запорізькій області від 13.10.2009 № 520/14/25020 рішення ДПІ у м. Енергодарі Запорізької області від 12.08.2009 №0001062380 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у сумі 3 690,35 грн. залишено без змін та 19.10.2009 Державною податковою інспекцією у м. Енергодар Запорізької області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001172380/0, яким збільшено на 340 грн. розмір штрафної (фінансової) санкції застосованої з посиланням на пункт 3 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Пунктом 3 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Не погодившись з рішеннями Державної податкової інспекції у м. Енергодар Запорізької області № 0001062380/0 від 12.08.2009 та № 0001172380/0 від 19.10.2009, відповідач оскаржив їх в судовому порядку.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.03.2010 в задоволені позовних вимог приватного підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Енергодар Запорізької області про скасування рішень Державної податкової інспекції у м. Енергодар Запорізької області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.08.2009 № 0001062380/0 про сплату штрафних санкцій в сумі 3690,35 грн. та від 19.10.2009 № 0001172380/0 про сплату штрафних санкцій в сумі 340 грн. відмовлено (справа № 2а-302/10/0870).

23.01.2013 постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_1 задоволено та постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02.03.2010 у справі № 2а-302/10/0870) скасовано.

15.10.2014 Вищим адміністративним судом України винесено ухвалу, відповідно до якої касаційну скаргу Енергодарської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області задоволено частково та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2013 у справі № 2а-302/10/0870 в частині задоволення позовних вимог про скасування рішення № 0001062380/0 від 12.08.2009 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 525 грн. 75 коп. скасовано, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02.03.2010 у вказаній справі в частині відмови в задоволенні позовних вимог про скасування рішення № 0001062380/0 від 12.08.2009 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 525 грн. 75 коп. залишено в силі. В іншій частині постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2013 у справі № 2а-302/10/0870 залишено без змін.

Таким чином, з урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що заборгованість в сумі 525 грн. 75 коп. за рішенням № 0001062380/0 від 12.08.2009 є узгодженою з 15.10.2014 та в установлений законом термін в добровільному порядку не сплачена.

Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 7-12, 94, 158, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету м. Енергодар (на р/р № 31111104700015, ГУДКСУ у Запорізькій області, код бюджетної класифікації №21080900, МФО 813015, код ОКПО 37942215) заборгованість по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 525 (п'ятсот двадцять п'ять) грн. 75 коп

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М Каракуша