Ухвала суду № 41844282, 04.12.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.12.2014
Номер справи
2а-9972/10/0870
Номер документу
41844282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2014 року м. Київ К/800/34909/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

при секретарі Антипенку В.В.,

за участю представника Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області - Білоконя О.М., представника ОСОБА_3 - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд» на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 року у справі за позовом Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області до Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд», за участю: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_3, про визнання незаконними дій, недійсною реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва,

в с т а н о в и л а:

У лютому 2009 року Бердянська об'єднана державна податкова інспекція Запорізької області звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд», за участю: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_3, про визнання незаконними дій, недійсною реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.02.2011 року у задоволенні позовних вимог Бердянській об'єднаній державній податковій інспекції Запорізької області було відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 року апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області було задоволено. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01.02.2011 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено. Визнано незаконними дії реєстратора комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради по реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, розташований за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований за реєстраційним номером 24476629 кадастровий номер 2310400000:09:011:0012. Скасовано рішення комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради про реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва, розташований за адресою АДРЕСА_1.

У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд», не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 року та залишити в силі постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01.02.2011 року.

Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією та ОСОБА_3 подано заперечення на касаційну скаргу, в яких вони просять залишити касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд» без задоволення, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

Бердянська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, яка є правонаступником Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби, подала клопотання про заміну сторони у справі її правонаступником, а саме - на Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Запорізькій області.

Перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи, заперечення на неї, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд» задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Як вбачається із постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Державної податкової служби реорганізовано у Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Запорізькій області.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність заміни позивача - Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Державної податкової служби на Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Запорізькій області.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 13.07.2006 року комісією у складі представника Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області, представника УІ ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л., в присутності голови правління Товариства співвласників багатоквартирного будинку «Сусіди», голови правління ЗАТ «Бердянська міська стоматологічна поліклініка» складений акт № 11 опису та попередньої оцінки майна з ознаками безхазяйного. В пункті 24 переліку найменування виявленого майна, що міститься в цьому акті, зазначено майно - фундамент частково зруйнований, що складається із залізобетонних блоків, плит перекриття та цегли, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

Підставою для складення означеного акту став лист управління комунальної власності Бердянської міської ради від 04.07.2006 року про те, що на земельній ділянці по АДРЕСА_1 виявлено майно, власник якого не відомий. Одночасно повідомлено про те, що відповідно до рішення сесії міської ради від 25.11.2005 року № 49 припинено право користування вказаною земельною ділянкою орендним підприємством «Уренгойська дирекція житлового будівництва» та земельна ділянка передана до земель м. Бердянська.

23.01.2007 року постійно діючим третейським судом при Всеукраїнській громадській організації «Український правовий союз» прийнято рішення у справі № 40/29, а 13.02.2007 року - ухвалу у справі № 40/29, яким визнано право власності за ТОВ «Північазовбуд» на недобудоване нерухоме майно - мансардний житловий поверх в осях І-ІІІ над прийнятим до експлуатації квартирами житлового будинку АДРЕСА_1, вбудовано-прибудоване приміщення охорони здоров'я першого поверху в осях І-ІІІ житлового будинку АДРЕСА_1, приміщення електрощитової на 1-му поверху в осях Б-В и 4-ІІІ житлового будинку АДРЕСА_1, прибудовані гаражі в осях І-ІІІ житлового будинку АДРЕСА_1: літ. «Б» площею 43,8 м2, літ. «В» площею 118,6 м2 та прибудовані приміщення охорони: літ. «А» площею 10,4 м2, літ «А1» площею 10,6 м2, фундамент житлового будинку АДРЕСА_1 в осях ІV-VІ, фундамент гаражів житлового будинку АДРЕСА_1 з розмірами в осях 6 м. х 28,8 м.

На підставі рішення постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Український правовий союз» від 23.01.2007 року та ухвали від 13.02.2007 року, за заявою ТОВ «Північазовбуд» від 29.05.2008 року № 47 Комунальним підприємством з технічної інвентаризації Бердянської міської ради 26.08.2008 року здійснено реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, про що внесено запис 1135 в книзі 1; реєстраційний номер 24476629.

Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в України» передбачено, що виявлення, облік та реєстрація безхазяйного та конфіскованого майна належить до компетенції органів податкової служби.

Правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

Згідно із статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом.

Державна реєстрація прав є публічною, здійснюється місцевим органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані речові права та їх обмеження в порядку, встановленому законом.

Реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.

Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме: право власності на нерухоме майно.

Частиною 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачено, що у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо, зокрема, подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, на час виникнення спірних правовідносин, було врегульовано Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5.

Пунктом 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачено, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідно до пункту 1.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено, та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.

Не підлягають реєстрації тимчасові споруди, а також споруди, не пов'язані фундаментом із землею.

Частиною 3 статті 331 Цивільного кодексу України передбачено, що до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).

У разі необхідності особа, зазначена в абзаці 1 цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.

Згідно із пунктом 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно та пунктом 10 додатку № 1 до вказаного пункту, для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючі документи, зокрема: рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна та про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.

Пунктом 4.1.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно передбачено, що розділ Реєстру прав має дві частини, які включають записи про нерухоме майно та про право власності на нього.

Записи про нерухоме майно містять:

- порядковий номер запису;

- порядковий номер об'єкта нерухомого майна та відомості про його місцезнаходження;

- призначення нерухомого майна;

- опис нерухомого майна, отриманий у порядку технічної інвентаризації (дані про межі земельної ділянки (у разі наявності такої інформації), будівлі, її частини, споруди та інші характеристики, перелік яких установлений нормативно-правовими актами);

- зміни в описі нерухомого майна (у разі добудови, знесення, нового будівництва тощо), отримані в порядку технічної інвентаризації;

- вартість нерухомого майна за станом на дату проведення інвентаризаційних робіт;

- дату внесення записів та дату внесення змін до записів;

- прізвище реєстратора та дату прийняття рішень.

Записи про право власності на нерухоме майно містять:

- порядковий номер запису;

- для власників (співвласників) - фізичних осіб - громадян України - прізвище, ім'я та по батькові, дату та місце народження, адресу постійного місця проживання, ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, дані документа, що посвідчує особу; для іноземних громадян - прізвище, ім'я та по батькові (за наявності останнього), адреса постійного місця проживання за межами України, дані документа, що посвідчує особу;

- для власників (співвласників) - юридичних осіб - резидентів - назву, адресу постійного місцезнаходження, код у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; для власників - юридичних осіб - нерезидентів - найменування, адресу постійного місцезнаходження та країну, де зареєстровано юридичну особу;

- вид спільної власності та розмір часток, якщо майно належить на праві спільної часткової власності;

- підстави виникнення права власності;

- дату внесення записів та дату внесення змін до записів;

- прізвище реєстратора та дату прийняття рішень.

Статтею 55 Закону України «Про третейські суди» передбачено, що рішення третейського суду виконуються зобов'язаною стороною добровільно, в порядку та строки, що встановлені в рішенні.

Виконання рішення третейського суду, якщо воно потребує вчинення дій органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх службовими особами, здійснюється за умови видачі компетентним судом виконавчого документа.

У даному випадку мало місце саме таке рішення третейського суду.

Проте, в матеріалах справи, відсутні докази видачі виконавчого документа на виконання вказаного рішення третейського суду, як то передбачено статтею 55 Закону України «Про третейські суди».

Судом встановлено, що рішенням постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Український правовий союз» від 23.01.2007 року у справі № 40/29, з урахуванням ухвали від 13.02.2007 року, за ТОВ «Північазовбуд» визнано право власності на недобудоване нерухоме майно - мансардний житловий поверх в осях І-ІІІ над прийнятим до експлуатації квартирами житлового будинку АДРЕСА_1, вбудовано-прибудоване приміщення охорони здоров'я першого поверху в осях І-ІІІ житлового будинку АДРЕСА_1, приміщення електрощитової на 1-му поверху в осях Б-В и 4-ІІІ житлового будинку АДРЕСА_1, прибудовані гаражі в осях І-ІІІ житлового будинку АДРЕСА_1: літ. «Б» площею 43,8 м2, літ. «В» площею 118,6 м2 та прибудовані приміщення охорони: літ. «А» площею 10,4 м2, літ «А1» площею 10,6 м2, фундамент житлового будинку АДРЕСА_1 в осях ІV-VІ, фундамент гаражів житлового будинку АДРЕСА_1 з розмірами в осях 6 м. х 28,8 м.

Реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 Комунальним підприємством з технічної інвентаризації Бердянської міської ради за ТОВ «Північазовбуд» здійснено на підставі рішенням третейського суду від 23.01.2007 року у справі № 40/29, з урахуванням ухвали від 13.02.2007 року

Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, Комунальним підприємством з технічної інвентаризації Бердянської міської ради проведено державну реєстрацію права власності об'єкту незавершеного будівництва, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, без його визначення згідно зазначеного вище рішення третейського суду та опису, отже відповідачем зареєстрований об'єкт, що не закінчений будівництвом та не прийнятий в експлуатацію у встановленому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, визнавши незаконними дії реєстратора комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради по реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, розташований за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований за реєстраційним номером 24476629 кадастровий номер 2310400000:09:011:0012 та скасувавши рішення комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради про реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва, розташований за адресою АДРЕСА_1.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції порушень норм матеріального чи процесуального права при вирішенні цієї справи, не допущено, правова оцінка обставин по справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

Керуючись статтями 55, 160, 167, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и л а :

Замінити позивача - Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Державної податкової служби на її правонаступника - Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Запорізькій області.

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд» - залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 року у справі за позовом Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби, правонаступником якої є Бердянська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, до Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд», за участю: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_3, про визнання незаконними дій, недійсною реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва - без змін

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: