_____________________
Справа № 520/14237/13-а
Провадження № 2-а/520/28/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.12.2014 року Київський районний суд м. Одеси у складі :
головуючого судді: Коваленко О.Б.,
за участю секретаря: Маценко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії посадових осіб відповідача про відмову провести перерахунок пенсії з дня її призначення, а саме з 17 квітня 2010 року, та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з дня її призначення, з 17 квітня 2010 року та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що з 17.04.2010 року отримує відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ пенсію за вислугу років, однак при призначенні пенсії в поданні ГУМВС України в Одеській області не була врахована вислуга років у пільговому обчисленні, та відповідно Головним управлінням ПФУ в Одеській області неправильно був розрахований розмір пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.10.2011 року та Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2012 року дії ГУМВС України в Одеській області щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подання від 05.05.2010 року № 1433 про призначення пенсії, без зазначення вислуги років у пільговому обчисленні визнані неправомірними. При розгляді справи в суді Головне управління ПФУ в Одеській області було стороною у якості третьої особи.
На виконання рішення суду, ГУМВС України в Одеській області в квітні 2013 року було направлено подання про призначення пенсії з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні. Разом з тим, перерахунок його пенсії належним чином не був проведений та її розмір не збільшений. У вересні 2013 року позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління ПФУ в Одеській області про необхідність проведення перерахунку пенсії з дня її призначення, з 17 квітня 2010 року, та виплати різниці між перерахованою та виплаченою пенсією. 01 жовтня 2013 року він отримав відповідь, що перерахунок пенсії був зроблений тільки за останній рік, але збільшення розміру пенсії не відбулось та різниця в пенсії за останній рік не виплачена у зв'язку з тим, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» визначено максимальний розмір пенсії призначених (перерахованих) з 01.10.2011 року.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у судового засідання позов не визнав та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли у позивача в квітні 2013 року, а відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців, тому перерахунок пенсії з урахуванням вислуги 30 років було здійснено з 01.05.2012 року. У зв'язку з тим, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» з 01.10.2011 року визначено максимальний розмір пенсії призначених (перерахованих) підвищення пенсії не відбулось.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Позивачу призначено пенсію починаючи з 17 квітня 2010 року за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.
При призначенні пенсії, в наданому управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управляння МВС України в Одеській області поданні від 05.05.2010 року № 1433, не була врахована вислуга років у пільговому обчисленні, та відповідно Головним управлінням ПФУ в Одеській області неправильно був розрахований розмір пенсії.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2012 року дії ГУМВС України в Одеській області щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подання від 05.05.2010 року № 1433 про призначення пенсії, без зазначення вислуги років у пільговому обчисленні визнані неправомірними. На виконання рішення суду, ГУМВС України в Одеській області 29.04.2013 року за № 14/3-380 було направлено подання про перерахунок пенсії з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні станом на 16.04.2010 року.
У вересні 2013 року позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління ПФУ в Одеській області про необхідність проведення перерахунку пенсії з дня її призначення, з 17 квітня 2010 року, та виплати різниці між перерахованою та виплаченою пенсією.
01 жовтня 2013 року на адресу позивача надійшла відповідь Головного управління ПФУ в Одеській області, в якій було повідомлено позивачу, що перерахунок пенсії був зроблений тільки за останній рік, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, але збільшення розміру пенсії не відбулось у зв'язку з тим, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» визначено максимальний розмір пенсії призначених (перерахованих) з 01.10.2011 року.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З аналізу норми ч. 2 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ вбачається, що її приписи діють лише, коли настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Але вказані в поданні ГУМВС від 29.04.2013 року обставини, а саме вислуга років у пільговому обчисленні, була у позивача 16.04.2010 року, ще на день призначення пенсії. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен був зроблений з дня призначення йому пенсії. Адже є встановлений судом факт щодо винних неправомірних дій посадових осіб ГУМВС, які неправильно вказали у поданні від 05.05.2010 року розмір вислуги років для призначення пенсії, у зв'язку з чим, відповідно був неправильно нарахований розмір пенсії.
Суд звертає увагу на вибірковість виконання відповідачем приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Так, в редакції Закону станом на 17.04.2010 року, день призначення позивачу пенсії, граничного розміру пенсії встановлено не було, а максимальний розмір пенсії не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, в редакції ж станом на 29.04.2013 року, день перерахунку пенсії, максимальний розмір пенсії не повинен був перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, відповідачем був зроблений перерахунок пенсії виходячи з 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, але були застосовані норми Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» щодо визначення максимального розміру пенсії.
Відповідно до п. 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень ч. 2, 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
На підставі наведеного суд дійшов до висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, а саме з 17 квітня 2010 року та виплати різниці між перерахованою та виплаченою пенсією.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163, КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати неправомірними дії посадових осіб Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня призначення 17 квітня 2010 року та виплати різниці між перерахованою та виплаченою пенсією.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (іпн.2213020998) з дня призначення з 17 квітня 2010 року та виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання її копії
Суддя Коваленко О. Б.