01.12.2014
ЄУН № 337/6994/14-а
Провадження № 2-а/337/192/2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 грудня 2014 року Хортицький районний суд міста Запоріжжя
в складі: головуючого судді - Нещеретної Л.М.
при секретарі - Шварцер Г.М.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Шульц В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про спонукання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії ЧАЕС 1-ї категорії, та є інвалідом ІІІ групи, перебуває на обліку в УПСЗН ЗМР та має право на виплату одноразової компенсації в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, у відповідності до ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 07.10.2014 року звернувся з заявою до відповідача, але листом від 13.10.2014 року у виплаті одноразової компенсації в розмірі 30 мінімальних заробітних плат йому було відмовлено, у зв'язку з тим, що управлінням 13.08.2014 року йому була виплачена одноразова компенсація у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та паспорту бюджетних програм на відповідний рік у сумі 189,60 гривень.
Просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району згідно ч. 1 ст. 256 КАС України нарахувати та негайно виплатити йому одноразову компенсацію як інваліду ІІІ групи у розмірі 30 мінімальних заробітних плат у відповідності до вимог ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку мінімальної заробітної плати за 2014 рік, так як саме у поточному році йому була встановлена інвалідність, пов'язана з його участю у ліквідації наслідків Чорнобильської аварії в 1986 році.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, суду пояснив, що є учасником ліквідації наслідків аварії ЧАЕС 1-ї категорії та йому передбачена одноразової компенсації в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, у відповідності до ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, у зв'язку з чим просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, суду пояснила, що УПСЗН ЗМР по Хортицькому району при виплаті позивачу допомоги діяло в межах наданих повноважень, в обсягах затверджених паспортом бюджетної програми на відповідний рік, у якому зазначено, що підставою для виконання бюджетної програми по виплаті одноразової компенсації є постанова Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», якою Кабінетом Міністрів України визначені розміри цієї компенсації відповідно до категорії одержувача, а саме, розмір одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідам ІІІ групи (на одну особу) складає 189,60 гривень та яка була виплачена позивачу, у зв'язку з чим, просить у позові відмовити.
Суд з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтували свої позиції по справі, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (а.с.6).
01.07.2014 року обласною медико-соціальною експертною комісією № 3 Запорізької облдержадміністрації ОСОБА_1 безстроково встановлена ІІІ група інвалідності у зв'язку з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.7).
09.10.2014 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району з заявою про виплату йому одноразової компенсації, як інваліду ІІІ групи, в розмірі 30 мінімальних зарплат на підставі ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом № 12-02/К-58 від 13.11.2014 року Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району ОСОБА_1 повідомлено, що Управлінням здійснюються компенсації виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в межах своїх повноважень відповідно до Бюджетного кодексу України, Закону України про державний бюджет на відповідний рік, постанов Кабінету Міністрів України та паспорту бюджетних програм на відповідний рік, затвердженим Міністерством праці та соціальної політики та Міністерством фінансів України. 13.08.2014 року ОСОБА_1 була виплачена одноразова компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка стала інвалідом внаслідок ЧАЕС у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та паспорту бюджетних програм на відповідний рік у сумі 189,60 гривень (а.с.8).
Статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 6 червня 1996 року N 230/96-ВР передбачено, що одноразова компенсація особам, які стали інвалідами, та сім'ям, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується в таких розмірах: - інвалідам III групи - 30 мінімальних заробітних плат.
Пунктами 1, 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року N 256 з наступними змінами, передбачено, що вказаний Порядок визначає механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету та головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
При розгляді спору судом встановлено, що правовідносини щодо виплати одноразової компенсації особам, які стали інвалідами, та сім'ям, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не передбачено інших умов для реалізації положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ніж ті, які визначені останнім.
Застосування відповідачем у 2014 році положень Постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» суперечить положенням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», та не може бути віднесено до реалізації права Кабінету Міністрів України на встановлення розмірів соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, як таке, що передбачено законом.
Отже, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення застосуванню підлягають норми ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» а не норми Постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Враховуючи, що ОСОБА_1 13.08.2014 року була виплачена одноразова компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, яка стала інвалідом внаслідок ЧАЕС у розмірі 189,60 гривень, суд вважає, що Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову компенсацію як інваліду ІІІ групи у розмірі 30 мінімальних заробітних плат у відповідності до вимог ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку мінімальної заробітної плати за 2014 рік з вирахуванням сплачених у 2014 році 189,60 гривень.
Щодо негайного виконання постанови суду, то відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнень за один місяць.
Оскільки одноразова компенсація є разовою допомогою та не відноситься до періодичних платежів, суд вважає, що вимоги позивача в частині виплати компенсації негайно задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163 КАС України, ст. 48 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову компенсацію як інваліду ІІІ групи у розмірі 30 мінімальних заробітних плат у відповідності до вимог ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку мінімальної заробітної плати за 2014 рік з вирахуванням сплачених у 2014 році 189,60 гривень.
Судові витрати по справі віднести за рахунок держави.
В іншій частині відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя: Л.М. Нещеретна