"02" грудня 2014 р. Справа № 363/4386/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2014 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Скарлат О.І.
при секретарі Марченко Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вишгороді Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області про визнання бездіяльності неправомірною та відшкодування матеріальної і моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області про визнання бездіяльності неправомірною та відшкодування матеріальної і моральної шкоди, посилаючись на те, що 19 листопада 2013 року до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області було подано заяву про відкриття виконавчого провадження за виконавчими листами: № 2 «А»-34/2010 від 07 грудня 2011 року, « 2 «А»-34/2010 від 07 грудня 2011 року. 27 листопада 2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області Черток О.Ф. відкриті виконавчі провадження ВП № 41029540 та ВП № 41030106.
11 вересня 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо повідомлення йому, як учаснику виконавчого провадження про проведення виконавчих дій, яку відповідач отримав 15 вересня 2014 року, але відповіді позивачу не надав.
У відповідності до рішення суду та ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» недоотримана сума державної та додаткової пенсії за період з 11 грудня 2008 року по 31 жовтня 2009 року. А також підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіологічного забруднення в зоні посиленого радіологічного контролю, за період з 03 серпня 2009 року по 31 жовтня 2009 року, з урахуванням вже виплачених сум, становить - 39256,57 грн. кошти позивач не отримав.
Оскільки рішення суду та виконавчі листи до цього часу не виконано, позивач вважає, що відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області не здійснив необхідних заходів щодо виконання рішення суду.
На підставі викладеного, позивач просить визнати бездіяльність відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області неправомірною, зобов'язати відповідача в повному обсязі вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення Вишгородського районного суду Київської області у справі № 2 «А»-34/2010 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі здійснити перерахунок пенсії за період - 11 грудня 2008 року по 31 жовтня 2009 року та виплати на користь позивача кошти в сумі - 39256,57 грн., недоотримана сума державної та додаткової пенсії за період з 11 грудня 2008 року по 31 жовтня 2009 року, а також підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю, за період з 03 серпня 2009 року по 31 жовтня 2009 року, з урахуванням вже виплачених сум у відповідності до рішення суду та ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь позивача відшкодування матеріальної та моральної шкоди у сумі 1000, 00 грн. та зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення в цій справі.
В ході судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просить суд визнати протиправними дії відповідача з приводу закінчення виконавчого провадження ВП № 41029540 та ВП № 41030106, скасувати постанову ВП № 41029540 від 22 травня 2014 року про закінчення виконавчого провадження, відновити виконавче провадження № 41029590 щодо примусового виконання виконавчого листа № 2 «А»-34/2010, виданого Вишгородським районним судом Київської області від 07 грудня 2011 року, щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі здійснити перерахунок пенсії за період з 11 грудня 2008 року по 31 жовтня 2009 року та виплатити на користь позивача недоплачену суму як різницю між фактично виплаченою сумою пенсії та належною сумою відповідно до ст.. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», скасувати постанову ВП № 41030106 від 22 травня 2014 року про закінчення виконавчого провадження, відновити виконавче провадження ВП № 41030160 щодо примусового виконання виконавчого листа № 2 «А»-34/2010, виданого Вишгородським районним судом Київської області від 07 грудня 2011 року, щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити за період з 03 серпня 2009 року по 31 жовтня 2009 року перерахунок доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, яки1 проживає на території зони посиленого радіологічного контролю згідно з ст. 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не звернення на стягнення коштів з боржника Управління Пенсійного фонду України у Київській області в сумі 39256,57 грн. (недоотримана сума державної та додаткової пенсії за період з 11 грудня 2008 року по 31 жовтня 2009 року, а також підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіологічного контролю, за період з 03 серпня 2009 року по 31 жовтня 2009 року, з урахуванням вже виплачених сум), визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не повідомлення позивача про закінчення виконавчого провадження ВП № 41029540 та ВП № 41030106, стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь позивача відшкодування матеріальної та моральної шкоди в сумі 1000,00 грн. та зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення в цій справі.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить про їх задоволення.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення від 19 листопада 2014 року.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їх права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Судом встановлено, що 26 січня 2010 року постановою Вишгородського районного суду Київської області позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київській області про стягнення недоотриманих сум щомісячної доплати не працюючому пенсіонеру в зоні посиленого радіологічного контролю та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» задоволено частково, а саме: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України Вишгородського району здійснити перерахунок ОСОБА_1 недоотриманою доплати непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіологічного контролю за період з 09 липня 2007 року по січень 2009 року, з серпня 2009 року по жовтень 2009 року. (а.с.10-11).
Постановою апеляційного суду Київської області від 02 листопада 2011 року, постанову Вишгородського районного суду Київської області від 26 січня 2010 року скасовано і ухвалено нову постанову, якою Управління Пенсійного фонду України в Київській області зобов'язано здійснити перерахунок пенсії за періоди з14 грудня 2008 року по 31 жовтня 2009 року та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену суму,як різницю фактично виплаченою сумою пенсії та належною сумою відповідно до ст.. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити за період з 03 серпня 2009 року по 31 жовтня 2009 року перерахунок доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони посиленого радіологічного контролю згідно ст.39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с.12-14).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18 грудня 2012 року, постанову Апеляційного суду Київської області від 02 листопада 2011 року залишено без змін. (а.с.15-16).
07 грудня 2011 року Вишгородським районним судом Київської області було видано виконавчі листи « 2 «А»-34/2010 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок пенсії з 14 грудня 2008 року по 31 жовтня 2009 року та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену суму, як різницю між фактично виплаченою сумою комісії та належною сумою відповідно до ст.. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виконавчий лист № 2 «А»-34/2010 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити за період з 03 серпня 2009 року по 31 жовтня 2009 року перерахунок доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони посиленого радіологічного контролю згідно ст.. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
12 листопада 2013 року ухвалою Вишгородського районного суду Київської області заяву ОСОБА_1 про поновлення строку для пред'явлення виконавчих листів по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання проведення перерахунку пенсій задоволено.
19 листопада 2013 року ОСОБА_1 звернувся до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області із заявою про відкриття виконавчого провадження по виконавчим листам № 2 «А»-34/2010 від 07 грудня 2011 року та № 2 «А»-34/2010 від 07 грудня 2011 року.
27 листопада 2013 року державним виконавче відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області Черток О.Ф. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 41029540 по виконавчому листу № 2 «А» - 34/2010 від 07 грудня 2011 року та винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 41030106 по виконавчому листу № 2 «А»-34/2010 від 07 грудня 2011 року.
ОСОБА_1 11 вересня 2014 року звернувся до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області із заявою, в якій просив повідомити його про проведення виконавчих дій з виконання постанови про відкриття виконавчого провадження № 41030106 від 27 листопада 2013 року та постанови про відкриття виконавчого провадження № 41029540 від 27 листопада 2013 року.
Відповідно до листа № 7911 Управління державної виконавчої служби відділу примусового виконання рішень від 30 вересня 2014 року, по вищезазначеним виконавчим провадженням, 15 травня 2014 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 680 грн., 22 травня 2014 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 1360,00 грн.. Того ж дня до Вишгородського РВ ГУ МВС України в Київській області направлено подання про притягнення боржника до відповідальності в порядку ст. 89 ЗУ «Про виконавче провадження». 22 травня 2014 року державним виконавцем, керуючись п. 11 ст. 49 ЗУ «Про виконавче провадження», винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про державну виконавчу службу», державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб відповідно до законів України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, видані у тому числі на підставі рішень третейського суду є виконавчими документами, які підлягають виконанню державною виконавчою службою.
Відповідно до ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження», державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до ст. 24 ЗУ «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбачений ЗУ «Про виконавче провадження» та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
Відповідно до ст.. 11 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти дії.
Відповідно до п. 2 ст. 30 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії по виконанню рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Заходом примусового виконання рішень є - звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, згідно ст. 32 ЗУ «про виконавче провадження.
У відповідності до п. 3 ст. 49 ЗУ «Про виконавче провадження», про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копія постанови у триденний строк надсилається сторонам і може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 49 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає закінченню у разі повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадовою особою), який його видав, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 75 цього Закону.
Частиною 3 ст. 75 ЗУ «Про виконавче провадження», передбачено, що у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до ст. 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Боржник Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області є державною установою та здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства, а тому не можна вважати, що в даному випадку неможливо виконати рішення без участі боржника.
Постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 41029540 та ВП № 41030106 винесено передчасно, оскільки відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області не було вжито всіх необхідних заходів примусового виконання рішення суду, відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження».
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 26.12.03 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" у разі визнання неправомірними рішення, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд зобов'язує їх усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює порушені права чи свободи заявника. При цьому суд не вправі зобов'язувати зазначених осіб до вчинення тих дій, які згідно із Законом України "Про виконавче провадження" можуть здійснюватися тільки державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що дії державного виконавця з прийняття оскаржуваних постанов від 22.05.2014 року про закінчення виконавчого провадження було здійснено в порушення вимог Закону України "Про виконавче провадження", які підлягають застосуванню при виконанні державним виконавцем виконавчих дій. Таке порушення вказаних норм законодавства про виконання судових рішень спричинило порушення прав позивача, а тому вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 ЗУ «Про виконавче провадження», у разі якщо постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або керівником відповідного органу державної виконавчої служби або якщо до державного виконавця надійшло рішення суду про скасування заходів до забезпечення позову, а також у разі повернення виконавчого документа з іншого відділу державної виконавчої служби, виконавче провадження підлягає відновленню протягом трьох робочих днів з дня надходження рішення суду, виконавчого документа чи постанови керівника відповідного органу державної виконавчої служби.
За таких обставин вимоги позивача щодо відновлення виконавчого провадження ВП № 41030106 від 22.05.2014 року та ВП №41029540 від 22.05.2014року не підлягають до задоволення, оскільки суд дійшов висновку щодо скасування постанов про закінчення виконавчого провадження, а обов'язок про відновлення виконавчого провадження покладається на державного виконавця та таким чином на даний час відсутнє порушене право позивача.
Також, є необґрунтованими позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не звернення на стягнення коштів з боржника та щодо не звернення до виконання постанов про накладення штрафів на боржника з огляду на наступне.
Частиною 3 ст. 11 Закону № 606 визначені права державного виконавця у процесі здійснення виконавчого провадження. Отже, реалізацію таких прав державний виконавець здійснює за власним розсудом відповідно до вимог закону та згідно змісту виконавчого документу.
За таких умов судовий захист прав стягувача у виконавчому провадженні не може полягати у визначенні судом та зобов'язанні судовим рішенням державного виконавця здійснювати певні виконавчі дії, які він повинен здійснювати відповідно до вимог закону.
З огляду на досліджені у судовому засіданні докази вбачається, що державним виконавцем здійснений ряд заходів по виконавчому провадженню. Проте, невиконання виконавчого документу на користь позивача пов'язано не з будь-якими протиправними діями чи бездіяльністю відповідача, а з недостатністю грошових коштів та майна в боржника.
Таким чином, з урахуванням викладеного, враховуючи те, що державним виконавцем вживались необхідні заходи з виконання виконавчого документу, позовні вимоги про визнання бездіяльності відповідача є безпідставними.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЗУ «Про виконавче провадження», рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня чи до суду.
Відповідно до положень ст. 11 ЗУ «Про державну виконавчу службу» шкода, заподіяна державним виконавцем фізичним чи юридичним особам під час виконання рішення, підлягає відшкодуванню у порядку, передбаченому законом, за рахунок держави.
Відповідно до ч 2. ст. 87 ЗУ «Про виконавче провадження» збитки, завдані державним виконавцем фізичним чи юридичним особам під час проведення виконавчого провадження, підлягають відшкодуванню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Ні в наданих суду матеріалах справи, ні в поясненнях самого позивача не зазначено в чому полягали його моральні страждання та заподіяння йому матеріальних збитків. Похилий вік позивача, невиконання рішення суду не може служити підставою для стягнення моральної шкоди Таким чином суд приходить до висновку, що позивач не навів доказів завдання йому моральної та матеріальної шкоди.
Не підлягає задоволенню вимога позивача про надання відповідачем звіту про виконання судового рішення, оскільки відповідно до ст.267 КАС України, подібний звіт може бути наданий суб'єктом владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, після набрання постановою суду в даному провадженні законної сили.
Таким чином, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог .
Керуючись ст. ст. 7-12, 69-71, 94, 158-160, 162, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області про визнання бездіяльності неправомірною та відшкодування матеріальної і моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області щодо винесення постанов від 22.05.2014 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 41029540 та ВП № 41030106 з виконання виконавчих листів №2-«А»-34/2010, виданих Вишгородським районним судом Київської області 07 грудня 2011 року.
Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області Черток О.Ф. про закінчення виконавчого провадження ВП № 41030106 від 22.05.2014 року з виконання виконавчого листа №2»А»-34/2010, виданого Вишгородським районним судом Київської області 07.12.2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити за період з 03 серпня 2009 року по 31 жовтня 2009 року перерахунок доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру , який проживає на території зони посиленого радіологічного контролю згідно ст..39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області Черток О.Ф. про закінчення виконавчого провадження ВП № 41029540 від 22.05.2014 року з виконання виконавчого листа №2»А»-34/2010, виданого Вишгородським районним судом Київської області 07.12.2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 11 грудня 2008 року по 31 жовтня 2009 року та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену суму як різницю між фактично виплаченою сумою пенсії та належною сумою відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , виходячи з розміру встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язове державне пенсійне забезпечення».
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови . У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України , а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.І.Скарлат