ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/3012/14
03 грудня 2014 року 09год. 55хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 до Управління Укртрансінспекції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансінспекції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 022138 від 29.09.2014 р.
Представники позивача у судовому засіданні надали пояснення аналогічні позовній заяві, зокрема, пояснили суду, що при перевезенні вантажу у водія були наявні всі документи, передбачені ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, посвідчення водія відповідної категорії, товарно-транспортна накладна, протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, щоденні реєстраційні листки режимів праці і відпочинку тахокарти, у кількості, передбаченій ЄУТР.
На обґрунтування позовних вимог представники позивача зазначили, що посадовими особами Управління Укртрансінспекції у Рівненській області було проведено перевірку під час якої виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: при здійсненні вантажних перевезень по Україні водій відмовився надати посвідчення водія, документи на вантаж, протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, щоденні реєстраційні листки режимів праці і відпочинку (тахокарти) за 29.07.2014 р. та з 01.07.2014 по 28.07.2014 р. За результатами проведеної перевірки було складено акт № 000951 від 29.07.2014 р., на підставі якого було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 022138 від 29.09.2014 р. на суму 1700 грн. Позивач не погоджується з вказаною постановю та просить її скасувати, оскільки, на його думку, жодних порушень законодавства про автомобільний транспортним допущено не було, так як документи , на підставі яких здійснювалися вантажні перевезення, були оформленні належним чином і знаходилися у водія, а фактично, ніякої перевірки інспектори не проводили.
Представник відповідача - Управління Укртрансінгспекції у Рівненській області, в судове засідання не прибув. Про дату, час та місце судового розгляду справи відповідач повідомлений належним чином. Подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги заперечує.
В обґрунтування письмових заперечень зазначив, що рейдова перевірка транспортного засобу марки Renaut Magnum 440, державний номер НОМЕР_1, що належить суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_4, на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, проведена 29.07.2014 р. відповідно до завдання на перевірку № 006196 від 28.07.2014 р. на окремо визначеній ділянці дороги, двома державними інспекторами, яким було доручено її здійснення. Відповідно до п.п. 25-26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів україни від 08.11.2006 р. № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення не пізніше ніж протягом 2-х місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. 17.09.2014 р. на адресу ОСОБА_4 було направлено повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. Однак, на розгляд справи ОСОБА_4 не з'явився, пояснень та доказів не вчинення порушення не надав. Згідно п. 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу. Таким чином, 29.09.2014 р. на підставі, документів, що буди у справі прийнята постанова про застосування у відношенні ОСОБА_4 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 29.07.2014 року посадовими особами управління Укртрансінспекції у Рівненській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в результаті якої встановлено, що автомобілем марки Renaut Magnum 440, державний номер НОМЕР_1, що належить суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_4 здійснювалися перевезення вантажів без посвідчення водія, документів на вантаж, протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водія, чим порушено ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
За наслідками проведення перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 000951.
На підставі зазначеного акта відповідачем винесено постанову № 022138 від 29.09.2014 р. про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344-IIIвід 05.04.2001 зі змінами встановлено, що державному контролю підлягають усі транспорті засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до статті 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - це фізична чи юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідно зі статтею 34 Закону № 2344-III автомобільний перевізник повинен серед іншого виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів і вантажів.
Відповідно до статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Статтею 2 Закону № 2344-III визначено, що законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень. Одним із таких нормативно-правових актів є Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Мінтрансзв'язку України № 340 від 07.06.2010. Вимоги Положення № 340 поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами. Відповідно до п.1.5 Положення № 340 тахограф - це контрольний пристрій, який встановлюється на транспортний засіб для показу та реєстрації інформації про рух транспортного засобу. Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів регулюються інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Мінтрансзв'язку України № 385 від 24.06.2010.
Відповідно до п.3.3 Інструкції № 385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:
забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
своєчасно встановлює, змінює та заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;
використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту карту водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
має при собі протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, заповнені тахокарти у кількості, що передбачена Європейською угодою щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР).
Відповідно до п. 2.6 Інструкції № 385 пункти сервісу тахографів (далі - ПСТ) виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР періодично кожні два роки.
Відповідно до п.2.7 Інструкції № 385 за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформляє у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою.
Так, протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу марки Renaut Magnum 440, державний номер НОМЕР_1 стверджено проведення перевірки та адаптації тахографа Siemens VDO Automotive AG до вищевказаного транспортного засобу.
Судом досліджено оригінали тахокарт за період з 01.07.2014 по 28.07.2014 та за 29.07.2014 до вищевказаного тахографа, відповідність відображених на них показників обставинам справи підтверджена представниками позивача в судовому засіданні.
Крім того, позивачем до матеріалів позовної заяви, як на підтвердження обґрунтування правомірності здійснення 29.07.2014 р. вантажних перевезень, додано документи, на підставі яких здійснювалися такі перевезення, а саме: посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, товарно-транспортна накладна, договір обов"язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті, договір транспортного експедирування.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду адміністративної справи відповідачем не доведено факту допущеного позивачем порушення та не надано суду належних і допустимих доказів правомірності спірного рішення. Натомість, позивач підтвердив, що під час перевірки у водія належного йому транспортного засобу були оформлені належним чином всі необхідні для вантажних перевезень документи.
Враховуючи наведене, суд вважає, що постанова Управління Укртрансінспекції у Рівненській області № 022138 від 29.09.2014 р. не відповідає критеріям правомірності та підлягає до скасування.
Судовий збір відповідно до ст. 94 КАС України присуджується на користь позивача.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансінспекції у Рівненській області про застосування адміністративно - господарського штрафу №022138 від 29 вересня 2014 року.
Присудити на користь позивача Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 182,70 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Щербаков В. В.