Постанова № 41822557, 25.04.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2014
Номер справи
804/4809/14
Номер документу
41822557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2014 р. Справа № 804/4809/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного науково-виробничого підприємства "Цирконій" про стягнення заборгованості , -

ВСТАНОВИВ:

Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі-Дніпродзержинська ОДПІ, податковий орган, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Державного науково-виробничого підприємства "Цирконій", у якому просить стягнути з рахунків в обслуговаючих відповідача банках податковий борг по земельному податку у розмірі 1 781 732, 35 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що податковий борг Державного науково-виробничого підприємства "Цирконій" по платежам до бюджету виник у грудні 2001р., у зв'язку з чим податковою інспекцією відповідно до ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами були сформовані та вручені перша і друга податкові вимоги № 1/206 від 25.12.2001р. та № 2/81 від 28.01.2002р. Надалі, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2002р. було порушено провадження у справі № Б15/52/02 про банкрутство відповідача та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Позивач приєднав свої грошові вимоги до реєстру кредиторів в сумі 2775, 00 грн. У процедурі санації реєстрові вимоги податкової інспекції були погашені в повному обсязі та активи відповідача звільнено з податкової застави. 29.11.2005р. введено процедуру санації відповідача та на даний час провадження у справі про банкрутство відповідача перебуває на стадії санації. В процедурі банкрутства у відповідача виникли нові поточні заборгованості. Так, за період з 21.05.2013р. по 30.03.2014р. у підприємства виник новий податковий борг, який складається із заборгованості по податку на землю в сумі 1 781 732, 35 грн.

Позиція відповідача, відображена у запереченнях на позов полягає у безпідставності заявлених Дніпродзержинською ОДПІ вимог. Так, відповідач стверджує, що 13.06.2002р. господарським судом Дніпропетровської області порушено провадження у справі про банкрутство відповідача та одночасно введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, санаційна процедура продовжена до 25.09.2014р. Також, відповідач наголошує, що згідно ст. 1 загальних положень Податкового кодексу України сфера дії Кодексу не розповсюджується на погашення податків або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом - п.1.3 Податкового кодексу України. Крім того, відповідач зазначає, що ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 10.11.2013р. по справі №Б15/52/02 заборонено органам державної податкової служби проводити заходи по погашенню податкових зобов'язань або стягненню податкового боргу. На думку відповідача, позовні вимоги Дніпродзержинської ОДПІ по стягненню з рахунків Державного науково-виробничого підприємства "Цирконій" податкового боргу по земельному податку не підлягають задоволенню, у зв'язку з тим, що ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено стягнення з рахунків відповідача коштів.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Державне науково-виробниче підприємство "Цирконій" (далі-ДНВП «Цирконій», підприємство, відповідач) зареєстровано виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради 20.11.1997р. за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, Баглійський район, проспект Аношкіна буд.179.

Відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності та перебуває на обліку як платник податків та обов'язкових платежів у Державній податковій інспекції у м. Дніпродзержинську (правонаступник-Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області) та відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), положення якої кореспондуються із вимогами, закріпленими у п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, який набрав чинність з 01.01.2011 року, несе обов'язок по сплаті належних сум податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Станом на 04.04.2014р. підприємство має наступні відкриті банківські рахунки:

-р/р №2600338533, №26001709239103, №26002709239403, №26003709239703, №26005709239303, №26043709239503, №26004385332 в АТ «Райффайзен банк Аваль» м. Київ, МФО 380805;

-р/р №26006000110205, №26040000110205, №26006000110205, №26006000110205 філії АТ «Укрексімбанк» м. Дніпропетровська, МФО 305675;

-р/р №26003287465099 філії ПАТ «ПриватБанк» м.Дніпродзержинськ, МФО 305965;

-р/р №35249001009074, №37113006003949, №37120911601388, №35236003009074 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012;

-р/р №26005962504224 в ПАТ «ПУМБ», МФО 334851;

-р/р №26001016809001 у філії ПАТ КБ «ПівденкомБанк» м.Дніпропетровськ, МФО 305266;

-р/р №26000081428200 у філії АТ «Райффайзен банк Аваль» м.Дніпропетровськ, МФО 305653.

При цьому, ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2002 року порушено провадження у справі про банкрутство ДНВП «Цирконій» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника, відповідно до ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»до закінчення провадження у справі.

Відповідачем у період з 21.05.2013р. по 30.03.2014р. були подані до податкової інспекції податкові декларації (податкові розрахунки) з земельного податку за 2013р., 2014р., в яких відповідач самостійно визначив до сплати загальну суму земельного податку на 2013 та 2014 рік - 1 781 732, 35 грн.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ (чинного на момент винекнення спірних правовідносин), з метою погашення податкового боргу відповідача податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податковим органом на виконання вищенаведеної статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-Ш була сформована перша податкова вимога 25.12.2001р. № 1/206 на суму 14 268 грн. та друга податкова вимога № 2/81 від 28.01.2002р. на суму 537 200 грн., які були вручені відповідачу 25.12.2002р. та 12.02.2002р.

Відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-Ш у разі несплати попередніх податкових вимог, на новостворений податковий борг податкові вимоги не формуються.

Доказів оскарження в апеляційному чи судовому порядку зазначеної податкових вимог, а також відомостей про сплату боргу у повному обсязі до суду не надано.

Згідно зі ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Згідно ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010р. № 2755-УІ, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно по 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірі, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.

У ст. 36 Податкового кодексу України встановлено податковий обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку в порядку і строки, визначеному цим кодексом та законами з питань митної справи. Податковий обов'язок платника податків виникає за кожним податком і збором.

Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно із визначенням, наведеним в п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно із визначенням, наведеним в статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», мораторій на задоволення вимог кредиторів -це зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 19.05.1992 р. № 2343-ХІІ, кредитор -це юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів).

Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство.

Поточні кредитори -кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

Таким чином, дія мораторію поширюється на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Щодо зобов'язань поточних кредиторів, які виникли під час судових процедур, правила мораторію не застосовуються і про стягнення цих зобов'язань -податкового боргу, згідно чинних положень законодавства, податковий орган в межах своєї компетенції і на виконання покладених на нього завдань звертається до адміністративного суду із відповідним позовом.

При вирішенні питання щодо наявності підстав для задоволення вимог позивача про надання дозволу на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить відповідачу, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 4 статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

- забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;

- не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, що ж стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Таким чином, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань, які виникли після введення мораторію, але зупиняє виконання тих грошових зобов'язань, що виникли до моменту введення мораторію.

Наведена правова позиція закріплена і у п.17 Постанови Пленуму Верховного суду України №15 від 18.12.2009р. «Про судову практику в справах про банкрутство».

При цьому, як вбачається з визначення терміну «мораторій», його режим поширюється на ті зобов'язання, термін виконання яких (за визначенням ч.2 ст.251 Цивільного кодексу України, термін -певний момент у часі) настав (розпочався строк виконання) до дня введення мораторію, тобто якщо початок строку виконання зобов'язань припадає на дату, яка передує введенню мораторію.

Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом між іншим заявлено вимогу про стягнення боргу зі сплати податку за землю за період з 30.05.2013р. по 30.03.2014р., тобто після введення мораторію, а отже на ці зобов'язання, дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється.

Пункт 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України визначається, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктом 20.1.34 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі мають право звертатись до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно положень п.п.95.1 - 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З огляду на викладене, а також, враховуючи відсутність доказів сплати податкового боргу, позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного науково-виробничого підприємства "Цирконій" про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню.

Керуючись ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного науково-виробничого підприємства "Цирконій" (код ЄДРПОУ 25012091) на користь державного бюджету (р/р №33218811700013 у ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код платежу 13050100, одержувач- Управління державної казначейської служби України у м.Дніпропетровську,п.к. 38028588) податковий борг у розмірі 1 781 732, 35 грн. (один мільйон сімсот вісімдесят одна тисяча сімсот тридцять дві гривні тридцять п'ять копійок).

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Р.А. Барановський