ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
У Х В А Л А
03 грудня 2014 року м. Київ К/800/2083/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О.,Смоковича М.І.,Чумаченко Т.А.,
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі до ПАТ «Укрсоцбанк» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 16232 грн. 15 коп., за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі (далі - УПФ) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 липня 2011 року і ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2012 року, -
встановив:
У травні 2011 року УПФ звернулося до суду з позовом, у якому просило стягнути з ПАТ «Укрсоцбанк» на його користь 16232,15 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 липня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2012 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, УПФ звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить їх скасувати як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
У запереченні на касаційну скаргу ПАТ «Укрсоцбанк», посилаючись на законність судових рішень, просить залишити їх без змін.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що договором від 28.12.2009 № 90/ЮВ щодо взаємодії між УПФ та ЧВ ДРП КМФ АКБ «Укрсоцбанк» передбачені терміни проведення зарахування сум пенсій грошової допомоги на поточні рахунки одержувачів, повернення коштів на рахунок управління. Визначено відповідальність за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки органів фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі фінансування.
У лютому 2011 року УПФ згідно підпункту 9 пункту 2.3 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах та районах у містах, плану проведення перевірок на 1 квартал 2011 року проведено планову перевірку відповідача щодо дотримання Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (зі змінами, далі - Порядок) , та своєчасності і повноти зарахування коштів УПФ на поточні рахунки пенсіонерів за період з 01.11.2010 по 31.01.2011, в результаті якої було складено акт від 08.02.2011 № 7.
В ході проведення перевірки виявлено порушення пункту 19 Порядку та пункту 2 статті 3 &2 договору від 28.12.2009 № 90/ЮВ щодо своєчасності зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки одержувачів не пізніше наступного операційного дня після надходження коштів від Фонду та порушення терміну зарахування пенсій на поточні рахунки одержувачів на суму 16232,15 грн.
01.03.2011 УПФ на адресу відповідача направлено вимогу про сплату штрафу в сумі 16232,15 грн., накладеного відповідно до частини 11 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 09.02.2011 № 10.02-09/26-6704 відповідач повідомив УПФ про відсутність у його діях порушень вимог законодавства, а відтак про відмову сплатити штраф у розмірі 16232,15 грн. Вказувало, що в зв'язку зі створенням Київського макрорегіону та приєднання до нього Черкаської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк» були змінені рахунки для безготівкового зарахування пенсійних коштів. Так рахунок № 25600895000140 обліковується на картці банку з кодом ЄДРПОУ 09322018 КМФ ПАТ «Укрсоцбанк», оскільки УПФ не є клієнтом банку.
Таким чином, внаслідок невідповідності рахунку та коду отримувача кошти, що надходили від УПФ, зараховувалися на рахунок «Кредитові суми до з'ясування».
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з наступного.
Згідно статті 1066 Цивільного Кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.
Загальні правила, види і стандарти розрахунків юридичних і фізичних осіб та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків, встановлені в Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою Постановою Національного банку від 21.01.2004 № 22, у редакції на час виникнення спору, (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 2.32 Інструкції для встановлення належного отримувача банк отримувача зобов'язаний надіслати банку платника запит щодо уточнення номера рахунку та/або коду отримувача. Обмін запитами щодо уточнення цих реквізитів та відповідями здійснюється засобами платіжної системи в захищеному вигляді за допомогою окремих типів електронних документів, формати та правила заповнення яких визначаються цією платіжною системою.
Судами встановлено, що в зв'язку з невідповідністю коду та рахунку отримувача, зазначених в платіжному дорученні № 2876 від 10.11.2010, кошти в сумі 16232,15 грн., які надійшли від УПФ для фінансування пенсій, були зараховані на рахунок «Кредитові суми до з'ясування належного отримувача.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій, дійшли до висновку про вчинення відповідачем необхідних дій щодо своєчасного зарахуванням коштів на рахунки пенсіонерів.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду також погоджується з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій і доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
ухвалив:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 липня 2011 року і ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді: