ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2014 року м. Київ К/800/35434/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В., Васильченко Н.В., Леонтович К.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2014 року у справі № 502/575/13-а за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, третя особа: Кілійський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, про перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про проведення перерахунку вислуги років на момент звільнення з органів внутрішніх справ, врахування при обчисленні пенсії додаткових видів грошового забезпечення та поновлення строків для призначення пенсії з проведенням її перерахунку на момент звільнення - 19.09.2008 року.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 11.03.2011 року позивач отримав повідомлення від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про те, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з січня 2010 року йому призначена пенсія за вислугу років, однак у вказаному повідомленні протиправно не вказані та не враховані такі види додаткового грошового забезпечення які позивач отримував фактично щомісячно внаслідок специфіки проходження служби в органах внутрішніх справ на останній перед звільненням посаді: надбавка за службу в нічній час в період з січня по лютий 2008 року в сумі 1130,09 гривень; компенсація за службу в надурочний час в період з січня по лютий 2008 року в сумі 5236,28 гривень; компенсація у дні щотижневого відпочинку та святкові дні за період з січня по лютий 2008 року в сумі 774,97 гривень.
Постановою Кілійського районного суду Одеської області від 07 серпня 2013 року позовні вимоги задоволено: визнано протиправним рішення Головного Управління Пенсійноо фонду України в Одеській області щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років з 31.01.2010 року без врахування всіх отриманих середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління МВС України в Одеській області включити в грошове утримання позивача, звільненого з органів внутрішніх справ в запас ВС за власним бажанням з 19.09.2008 року, згідно наказу Управління МВС України в Одеській області № 504 о/с від 16.09.2008 року, за пунктом "ж" статті 64 "Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС", для первісного розрахунку пенсії середньомісячні суми додаткових видів грошового утримання, отримуваних ним під час проходження служби, а саме: доплату за службу в нічний час, в розмірі 1130,09 грн.; оплату праці за несення служби в надурочний час, в розмірі 5236,28 грн.; оплату праці за несення служби у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, в розмірі 774,97 грн.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії позивача, звільненого з органів внутрішніх справ в запас ВС за власним бажанням з 19.09.2008 року, згідно наказу Управління МВС України в Одеській області № 504 о/с від 16.09.2008 року, за пунктом "ж" статті 64 "Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС", з урахуванням середньомісячних сум додаткових видів грошового утримання, отримуваних ним під час проходження служби, а саме: доплати за службу в нічний час, в розмірі 1130,09 грн.; оплати праці за несення служби в надурочний час, в розмірі 5236,28 грн.; оплати праці за несення служби у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, в розмірі 774,97 грн.; з моменту призначення пенсії.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2014 року рішення суду першої інстанції скасовано, позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправним рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років з 31.01.2010 року без врахування середньомісячної суми додаткового виду грошового забезпечення - доплати за службу в нічний час в розмірі 141,26 грн.; зобов'язано Головне управління МВС України в Одеській області включити в грошове утримання позивача, звільненого з органів внутрішніх справ в запас ВС за власним бажанням з 19.09.2008 року, згідно наказу Управління МВС України в Одеській області №504 о/с від 16.09.2008 року, за пунктом "ж" статті 64 "Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС", для первісного розрахунку пенсії середньомісячну суму доплати за службу в нічний час в розмірі 141,26 грн.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії позивача, звільненого з органів внутрішніх справ в запас ВС за власним бажанням з 19.09.2008 року, згідно наказу Управління МВС України в Одеській області № 504 о/с від 16.09.2008 року, за пунктом "ж" статті 64 "Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС", з урахуванням середньомісячної суми доплати за службу в нічний час в розмірі 141,26 грн. з 31.01.2010 року; в задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваним судовим рішенням, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивач займав посаду помічника начальника районного відділу оперативного чергового чергової частини Кілійського РВ ГУ МВС України в Одеській області з 10.05.2006 року згідно наказу № 189 о/с.
Наказом Головного управління МВС України в Одеській області за № 504 / від 16.09.2008 року позивача було звільнено з посади за власним бажанням згідно з пунктом 64 "ж" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Листом № 14/1-105 від 12.02.2009 року Головне управління МВС України в Одеській області повідомило позивача про надходження до відділу забезпечення соціальних виплат УФЗБО ГУМВС України в Одеської області матеріалів для призначення пенсії та роз'яснено про необхідність прийти до відділу забезпечення соціальних виплат для написання заяви для призначення пенсії та надання необхідних документів.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року у справі № 2-а-9824/08/1570 було встановлено, що позивач проходив службу в Кілійському РВ ГУ МВС України в Одеській області понад встановлений законодавством робочий час, нічний час та святкові і неробочі дні та, відповідно, визнано протиправною бездіяльність керівництва Кілійського РВ ГУМВС України в Одеській області щодо непроведення обліку роботи позивача у понаднормовий час в період часу з травня 2006 року по серпень 2008 року та несвоєчасної виплати грошової компенсації за понаднормовий час.
Вказана постанова у даній частині залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 червня 2011 року.
07 грудня 2010 року позивач звернувся до УФЗБО ГУ МВС України в Одеській області з заявою про призначення пенсії за вислугу років.
Згідно грошового атестату № 23 майор міліції позивач мав: посадовий оклад в розмірі 950 гривень; оклад за спеціальним званням у розмірі 125 гривень; відсоткову надбавку за вислугу років у розмірі 322,50 гривень /30 відсотків/; 50-ти відсоткову надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 698,75 гривень; 10-ти відсоткову надбавку за роботу в умовах режимних обмежень - у розмірі 95 гривень; 35-ти відсоткову надбавку за службу в нічний час - у розмірі 45,34 гривень. Задоволений такими видами грошового забезпечення: посадовим окладом у сум 601,67 гривень; окладом за спеціальним званням у сумі 79,17 гривень; 30-ти відсотковою надбавкою за вислугу років - у розмірі 204,25 гривень; 50-ти відсотковою надбавкою за виконання особливо важливих завдань у розмірі 442,54 гривень; 10-ти відсотковою надбавкою до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень - у розмірі 60,17 гривень; 35-ти відсотковою надбавкою за службу в нічний час - у розмірі 45,34 гривень; усього нараховано 1433,14 гривень.
Відповідно до розрахунку нарахування позивачу компенсації за службу в понаднормовий час, у святкові, не робочі дні та у нічний час за 2008 рік згідно припису № 15-18-026/0105-0070 від 06.11.2008 року, за підписом начальника та зав. фін. Сектору Кілійського РВ ГУМВС України в Одеській області, позивачу були нараховані та виплачені вказані види додаткового грошового забезпечення у розмірах, вказаних позивачем, та з них проведені відповідні утримання до пенсійного фонду. Даний факт також підтверджується довідкою від 11.07.2013 року за підписом вищевказаних осіб.
У листі № 448/П-15 від 05.04.2013 року, за підписом начальника Пенсійного фонду України в Одеській області вказано, що доплата за службу в нічний час правомірно не включена позивачу в грошове забезпечення.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу неправомірно не включені у грошове забезпечення, з якого проводиться розрахунок пенсії, додаткові види видів грошового утримання, отримуваних ним під час проходження служби, а саме: доплату за службу в нічний час в розмірі 1130,09 грн.; оплату праці за несення служби в надурочний час в розмірі 5236,28 грн.; оплату праці за несення служби у дні щотижневого відпочинку та святкові дні в розмірі 774,97 грн.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов частково, суд апеляційної інстанції виходив з того, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині врахування при розрахунку пенсії компенсації за службу в надурочний час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, а також невірно зазначив розмір надбавки для нарахування пенсії позивача за службу в нічний час.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Для осіб, які звільнені із служби в 2008-2009 роках (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17.08.2005 року № 748, від 03.09.2005 року № 865, від 09.03.2006 року № 268 і від 15.11.2006 року № 1588) або які померли (загинули) в зазначений період, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 року на кількість таких місяців. При цьому для осіб, звільнених у січні 2008 року, сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.
Однак, наведений перелік видів грошового забезпечення, з якого проводиться розрахунок пенсії не є вичерпним.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до додатку № 26 до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надбавка за службу в нічний час віднесена до додаткових видів грошового забезпечення.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що позивачу неправомірно не включені у грошове забезпечення, з якого проводиться розрахунок пенсії, такий додатковий вид грошового забезпечення, як доплату за службу в нічний час.
В той же час, як встановлено судом апеляційної інстанції, в грошовому атестаті №23, виданому Кілійським РВ ГУМВС України в Одеській області, зазначено, що середньомісячна доплата позивачу за службу в нічний час складала 35% - 45,34 грн.
Водночас, в довідці про додаткові види грошового забезпечення за січень-серпень 2008 року зазначена сума надбавки за службу в нічний час для нарахування пенсії позивачу у розмірі 141,26 грн. При цьому 1130,09 грн. цієї надбавки позивач отримав за 9 місяців - за січень-серпень 2008 року.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що сума надбавки для нарахування пенсії позивача за службу в нічний час повинна складати саме 141,26 грн.
Щодо неврахування відповідачами оплати позивачу праці за несення служби в надурочний час та оплати праці за несення служби у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно примітки 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 для перерахунку пенсій враховуються усі щомісячні (які мають постійний характер) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, Міністерство внутрішніх справ України видало наказ "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" № 499 від 31.12.2007 року, відповідно до якого затвердило Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 року за №205/14896, та установило, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; визначило, що виплата грошового забезпечення здійснюється в порядку, затвердженому Інструкцією.
Компенсації за службу в понаднормовий час і в дні щотижневого відпочинку та святкові дні у додатках 25-28, 33 до цієї постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" не зазначено.
Таким чином, компенсація за несення служби в надурочний час, святкові дні та дні щотижневого відпочинку, які виплачуються лише у разі залучення особи до служби у відповідні періоди (дні), не може бути включена до розрахунку пенсії.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, згідно з довідки Кілійського РВ ГУМВС України в Одеській області вбачається, що компенсація за службу в надурочний час та у дні щотижневого відпочинку та святкові дні виплачувалась позивачу періодично і не носила постійного характеру.
Така ж обставина вбачається і з розрахунку нарахувань позивачу компенсацій за службу в понаднормовий час, у святкові дні та у нічний час період з 2006 по 2008 роки, виданого Кілійського РВ ГУМВС України в Одеській області.
З огляду наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що позов в частині врахування при розрахунку пенсії компенсації за службу в надурочний час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні не підлягає задоволенню.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)