Постанова № 41809679, 08.12.2014, Кіровський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
08.12.2014
Номер справи
203/7727/14-п
Номер документу
41809679
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 203/7727/14-п

Провадження № 3/0203/2528/2014

ПОСТАНОВА

08 грудня 2014 р. суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Підберезний Г.А., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянство України, працюючої начальником фінансової економічної служби ДП «Придніпровська залізниця», яка мешкає АДРЕСА_1 ,за ч.1 ст. 163-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 10.09.2014 року, при перевірці ДП «Придніпровська залізниця», ОСОБА_1 за період з 01.03.2010 року по 31.12.2014 р. повторно порушено встановлений законом порядок ведення податкового обліку, а саме: занижено податок на прибуток на загальну суму 581001,00 грн; занижено податок на додану вартість на загальну суму 457965,00 грн, в тому числі по періодах: за березень 2010 року у сумі 817,00 грн, за січень 2013 року у сумі 46172,00 грн, за березень 2013 рік у сумі 11711,00 грн, за червень 2013 рік у сумі 658,00 грн, за липень 2013 рік у сумі 77845,00 грн, за серпень 2013 рік у сумі 68858,00 грн, за вересень 2013 рік у сумі 2520,00 грн, за жовтень 2013 рік у сумі 631,00 грн, за листопад 2013 рік у сумі 668,00 грн, за грудень 2013 рік у сумі 248085,00 грн, про що складений акт.

Отже відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємств самостійно обирає форми його організації. Зокрема, цією нормою передбачається введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером.

Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства, забезпечує складання і подання у встановлені строки фінансової звітності. При цьому, питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Відтак, особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку, визначається наказом керівника та, відповідно до ч. 7 ст. 8 зазначеного Закону забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності; організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.

Так, наказом начальника залізниці від 17.02.2012 № 100/Н «Щодо складання податкової звітності з ПДВ відокремленими структурними підрозділами» встановлено відповідальними за своєчасну реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних та отримання витягів з ЄРПН начальників фінансово- економічних відділів дирекцій залізничних перевезень, галузевих служб, головних бухгалтерів відокремлених структурних підрозділів залізниці.

Окрім того, вказаним наказом зобов'язано начальників фінансово-економічних відділів дирекцій залізничних перевезень, галузевих служб, головних бухгалтерів відокремлених структурних підрозділів залізниці призначити відповідальних за своєчасне та правильне складання податкових накладних та податкової звітності з ПДВ.

Також наказом начальника залізниці від 06.07.2011 № 492/Н начальників фінансово-економічних відділів дирекцій залізничних перевезень, галузевих служб, головних бухгалтерів відокремлених структурних підрозділів залізниці зобов'язано здійснювати подання декларацій з основної діяльності залізничного транспорту, неосновної діяльності та зведеної декларації в терміни, передбачені для подання фінансової звітності.

Відтак, по дирекціях, службах та структурних підрозділах призначено відповідальних осіб (головні бухгалтери, начальники фінансових відділів), які мають нести відповідальність за порушення вимог, в тому числі й податкового законодавства. Зазначаю, що відповідні посадові особи підписали акт перевірки від 15.01.2014 року № 24/25.3-01073828 із запереченнями.

При цьому, права та обов'язки, а також відповідальність як начальника фінансово-економічної служби ДП «Придніпровська залізниця» передбачені Положенням про фінансово-економічну службу ДП «Придніпровська залізниця», затвердженим наказом начальника залізниці від 14.04.2011 № 234/Н.

Відповідно до п. 6.3 вказаного положення начальник служби несе відповідальність за виконання завдань, передбачених цим Положенням, дотриманням законодавства України, наказів Мінтрансу, Укрзалізниці, начальника залізниці та інших нормативно - правових актів.

В свою чергу, Положенням передбачено, що основною метою служби є організація та забезпечення впровадження на залізниці єдиних методологічних засад управлінського, податкового та бухгалтерського обліку і звітності відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», забезпечення єдиних методологічних засад на залізниці з дотримання законодавства і нормативних документів щодо оподаткування.

Фінансово-економічна служба забезпечує ведення єдиних методологічних засад у підрозділах залізниці в частині правильності складання та достовірності відображення бухгалтерської та податкової звітності відповідно до чинних нормативних актів, інструктивних вказівок щодо складання та подання фінансових звітів.

Враховуючи викладене, фінансово-економічна служба виконує координаційні функції у відношенні до фінансових відділів дирекцій, служб та структурних підрозділи ДП «Придніпровська залізниця», а начальник фінансово-економічної служби - функції координатора.

Висновки зроблені податковими ревізорами - інспекторами щодо порушень - пп.14.1.13, пп.14.1.202 п.14.1 ст. 14, пп.135.5.4 п. 135.5 ст.135, п.44.1 ст.44, п.138.1, п.138.2, п.138.8 ст.138, пп.139.1.9 п.139.1 ст.139, п.144.1 ст.144, пп.145.1.2 п.145.1 ст.145 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI (із змінами і доповненнями) суперечать нормам податкового законодавства України.

Так, ДП «Придніпровська залізниця» отримала від ТОВ "Майстер-Буд" та ПП "КБ "НОВЕ СТОЛІТТЯ" послуги (виконані роботи) на підставі таких первинних документів:

-рахунок-фактура;

-податкова накладна;

-акти приймання-передачі виконаних робіт.

Дані документи містять обов'язкову інформацію, яка передбачена ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 №96-XIV та наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 №88, а саме: у наданих актах зазначено назва, дата та місце складання документу, назва підприємств від імені яких складений акт, ідентифікаційний код, номер та підстава для виконання операції, одиниці виміру, ціни, посади та особисті підписи осіб підтверджуючих факт виконаних робіт, завірені печатками.

Відповідно до пункту 2.4 статті 2 наказу Міністерства фінансів України від 24.05.95 року № 88 "Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" первинні документи для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складається документ, назва документа (форма), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посада, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Крім цього, згідно ст. 1 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Таким чином, вказані документи є первинними бухгалтерсько-фінансовими документом в розумінні зазначеного Закону.

Пунктом 2 статті 9 ЗУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Безпосередньо в Акті перевірки ревізорами - інспекторами вказується, що на підтвердження взаємовідносин з постачальниками, залізницею були надані податкові накладні, акти виконаних робіт, акти приймання - передачі, рахунки на оплату, платіжні доручення, видаткові накладні.

Всі операції зі вказаними контрагентами підприємства відображено у регістрах бухгалтерського та податкового обліку, що в свою чергу відображено у фінансовій та податковій звітності.

Відповідно до статті 201.8. Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Відповідно до статті 201.10. Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Крім цього, положеннями листа ВАСУ від 02.06.2011 N 742/11/13-11 передбачено, що оцінюватися при дослідженні факту здійснення господарської операції повинні відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовані дані податкового обліку.

Відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платником податків та його безпосереднім контрагентом.

Підприємство має всі підтверджуючі документи для обліку витрат та відповідно праве на податковий кредит господарських операціях, які перевірялись, що відповідає вимогам ст. 44.1 та ст. 198 ПК України.

Таким чином, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбачений ч.1 ст. 163-1 КУпАП і вважаю за необхідне провадження у адміністративній справі у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у звязку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.163-1, 247, 284, 285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у адміністративній справі у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 КУпАП закрити, у звязку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Дніпропетровської області через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська.

Суддя Г.А. Підберезний