Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/1089/14-а
Провадження № 2-а/280/68/14
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 жовтня 2014 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області
в складі головуючої судді Л.С.Шимон,
при секретарі Добровольській Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Коростишеві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, стягнути з Житомирського обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат різницю недоплаченої щорічної разової грошової допомоги за 2014 рік у розмірі 6915 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що має статус інваліда війни першої групи. Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня повинна виплачуватися разова грошова допомога у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком. Проте, відповідачем було проведено вказану виплату в розмірі 2575 грн., що значно менше розміру, встановленого законодавством України. А отже, позивач вважає, що такими діями відповідача було порушено його конституційні права.
В судове засідання позивач не з'явився, в телефонному режимі повідомив секретаря судових засідань проте, що з'явитись в судове засідання не може у зв'язку поганим станом здоров'я, просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив заперечення на позов, відповідно до яких позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні, в обґрунтування своєї позиції зазначає, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік позивачу, як інваліду війни 1 групи, було профінансовано за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до додатку 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», просить розглядати справу без участі представника.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом війни першої групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 31.10.2006 року.
Згідно довідки №212/09571 від 17.06.2014 року, виданої Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, позивач отримав разову грошову допомогу до Дня Перемоги, як ветеран війни у розмірі 2575 грн.
Згідно чинної редакції статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня інвалідам війни 1 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, положення розділу 2 «Внесення змін до законодавчих актів України» яким змінено ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги визнано такими, що не відповідають Конституції.
Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Після визнання зміни редакції ч.5 ст.13 названого Закону неконституційною, інші зміни в ч.5 ст. 13 цього Закону не вносилися, тому, суд вважає, що виплата одноразової грошової допомоги на 2014 рік має бути в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.
Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16 березня 2014 року «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» передбачена виплата разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам першої групи в розмірі 2575 гривень
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Разом з тим, Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16.01.2014 року № 719-VІІ (п. 1 Прикінцевих положень Закону) не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями визначати розмір соціальних виплат, які підлягають виплаті громадянам.
Таким чином, на період виникнення спірних правовідносин наявні нормативно-правові акти, які по різному встановлюють розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З урахуванням загально-правових засад пріоритетності закону над урядовими нормативними актами, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування до спірних правовідносин статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як нормативно-правового акта, що має вищу юридичну силу у порівнянні з Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16.03.2014 року, якою істотно звужено обсяг встановлених законом прав позивача щодо отримання грошової допомоги. Крім того, на час виплати допомоги зміни до вказаних статей Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Верховною Радою України не вносились, вона не визнана неконституційною, будь-яких інших законодавчих актів щодо визначення розміру щорічної грошової допомоги до 05 травня не приймалося.
Мінімальний розмір пенсії за віком визначається нормами ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частиною 3 якої встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Таким чином, законодавством не визначено застосування мінімальної пенсії за віком для реалізації ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Виходячи з вимог п.7 ст.9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у виплаті недоотриманої суми разової грошової допомоги є неправомірними, крім того, суд вважає, що для визначення мінімальної пенсії за віком для виплати разової грошової допомоги у відповідних розмірах мінімальної пенсії за віком, з урахуванням п.7 ст. 9 КАС України, має бути застосована норма ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і позивачу належить доплатити розмір одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Вимоги позивача щодо стягнення заборгованості по виплаті соціальних виплат у визначеній ним грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки нарахування допомоги здійснюється органами праці та соціального захисту, тобто органом, на якого законодавством покладено такі повноваження, а не судом.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 2, 13, 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ст.ст. 71, 72, 86, 99, 159-163,183-2 КАС України, Бюджетним Кодексом України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про державний бюджет на 2014 рік», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України від 22.05. 2008 року №110-рп/2008, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Житомирського обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж це визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов»язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести нарахування та виплату ОСОБА_1 заборгованість по виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік, з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.С.Шимон