ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"08" грудня 2014 р. Справа № 817/2102/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "01" вересня 2014 р. у справі за позовом Млинівського міжрайонного прокурора до Млинівської селищної ради фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про скасування рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2014 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Млинівської селищної ради №1308 від 25.04.2014 року "Про розгляд заяви ОСОБА_3.".
Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами перевірки від 18.06.2014 року, проведеної Млинівською міжрайонною прокуратурою Рівненської області, з питань додержання вимог земельного законодавства посадовими особами Млинівської селищної ради Рівненської області при розпорядженні землями внесено подання Млинівській селищній раді Рівненської області №57-1882 вих.14 про усунення порушень земельного законодавства, яким вимагалося усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства, вказані в поданні, а також причини і умови, що їм сприяли, притягнути до дисциплінарної відповідальності інженера-землевпорядника селищної ради Петрука С.П. та про результати розгляду подання і вжиті заходи повідомити міжрайонну прокуратуру у 15-денний строк з дня отримання подання. Перевірку проведено в порядку нагляду у зв'язку зі зверненням жителів смт.Млинів Рівненської області на підставі постанови від 27.05.2014 року.
Перевіркою встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_3 не звертався до Млинівської селищної ради Рівненської області із заявою про надання дозволу на виготовлення правовстановлюючих документів, відповідні рішення сесією селищної ради не приймалися. Земельну ділянку передано в оренду без розроблення відповідної документації із землеустрою щодо її відведення. Крім того, договір оренди землі зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди Млинівської селищної ради Рівненської області, а це суперечить вимогам Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Млинівською селищною радою подання Млинівської міжрайонної прокуратури відхилено, про що винесено рішення №1379 від 27.06.2014 року. Рішення та повідомлення про відхилення подання від 07.07.2014 року вручено органу прокуратури 08.07.2014 року (а.с.56-57).
Вказане та приписи ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року стали підставою для звернення до суду про скасування рішення Млинівської селищної ради Рівненської області №1308 від 25.04.2014 року, як незаконного.
Суд встановив, що рішенням Млинівської селищної ради №1308 від 25.04.2014 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 надано в оренду земельну ділянку площею 150 кв.м. для встановлення на території пляжу тимчасової споруди, а саме, торгового кіоску для здійснення підприємницької діяльності (а.с.5). 01.05.2014 року з ним укладено договір оренди земельної ділянки №368 загальною площею 0,015 га. строком на 5 місяців (а.с.6-7), але технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж вказаної земельної ділянки в натурі (на місцевості) не розроблялася та не затверджувалася.
Судом вірно визначено характер спірних правовідносин та зазначено, що за ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Згідно ч.2 статті набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У відповідності до ч.2 ст.16 Закону України "Про оренду землі" №161-XIV від 06.10.1998 року, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування передбачений статтею 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
В силу вимог частини 3 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Абзацом 3 частини 1 статті 1 Закону України "Про землеустрій" №858-IV від 22.05.2003 року, термін "документація з землеустрою" визначено як затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за використанням проектів тощо.
Згідно п. "д" ч. 2 ст. 25 цього ж Закону, проект щодо відведення земельних ділянок є одним з видів документації з землеустрою.
Дослідивши представлені докази, суд надав їм належну правову оцінку, з'ясував обставини, що мають значення для вирішення спору та дійшов правильного висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для надання земельної ділянки в оренду та оформлення права користування нею, а оскаржуване рішення №1308 від 25.04.2014 року прийнято всупереч приписам Земельного кодексу України, з перевищенням наданих Законом відповідачу повноважень, у зв'язку із чим не може залишатися без зміни.
Суд вірно визнав безпідставними посилання третьої особи на порушення прокурором встановленого строку для звернення до суду та правильно зазначив, що пунктом 9 Перехідних положень Конституції України на прокуратуру покладено виконання функції нагляду за додержанням і застосуванням законів. Предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів, у відповідності до п.1 ч.1 ст.19 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII, є, зокрема, відповідність актів, що видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Пунктом 1 частини 3 статті 20 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року встановлено, що при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право вносити подання.
За ч.2 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року, відповідний прокурор має бути повідомлений про результати розгляду подання та вжиті заходи у визначений ним строк, що обчислюється з дня отримання подання та не може бути меншим 10 днів. Частиною 3 вказаної статті визначено, що в разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду.
Частиною 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року передбачено, що для звернення прокурора з позовом до суду встановлюється 15-денний строк, що обчислюється з дня одержання повідомлення про відхилення подання або в разі неповідомлення прокурора про результати розгляду подання з дня закінчення визначеного прокурором строку для його розгляду.
В ході розгляду справи з'ясовано, що подання Млинівського міжрайонного прокурора про усунення порушень земельного законодавства №57-1882 вих.14 від 18.06.2014 року було розглянуто та Млинівською селищною радою прийнято рішення №1379 від 27.06.2014 року, яке направлено прокуророві супровідним листом №602 від 07.07.2014 року. Вказане рішення одержано прокурором 08.07.2014 року, про що свідчить вхідний штамп органу прокуратури на супровідному листі №602 від 07.07.2014 року, а також копія з книги реєстрації вхідної кореспонденції органу прокуратури за відповідну дату (а.с.10-11, 55-57). Відтак, 15-денний строк на звернення прокурора до суду в порядку статті 23 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року закінчився 23.07.2014 року.
Згідно відмітки на конверті, в якому до Рівненського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Млинівського міжрайонного прокурора прокурора, останній було здано у відділення поштового зв'язку 23.07.2014 року. До суду адміністративний позов надійшов 25.07.2014 року.
В свою чергу, відповідно до ч. 9 ст. 103 КАС України, строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Підстави вважати строк звернення до суду пропущеним відсутні.
Постанову судом першої інстанції прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "01" вересня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Млинівський міжрайонний прокурор вул.Т.Шевченка,11,смт.Млинів,Рівненська область,35100
3- відповідачу/відповідачам: Млинівська селищна рада вул.Ватутіна,1,смт.Млинів,Рівненська область,35100
4-третій особі: Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 - АДРЕСА_1,35100,