Ухвала суду № 41801984, 01.12.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2014
Номер справи
638/5550/14-а
Номер документу
41801984
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2014 р.Справа № 638/5550/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Бенедик А.П. , Водолажської Н.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.08.2014р. по справі № 638/5550/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Харківської міської ради

про визнання протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Харківської міської ради, в якому просила суд визнати дії Харківської міської ради щодо порушення порядку розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання їй безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах міста Харкова та зобов'язати Харківську міську раду винести на пленарне засідання сесії та розглянути її клопотання у порядку і в строки, встановлені чинним законодавством України та надати мотивовану відповідь за результатами розгляду клопотання у формі рішення.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.08.2014 року у задоволенні зазначеного адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: ст. ст. 14, 19, 124 Конституції України, ст. ст. 26, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 2, 81, 116, 118, 121, 122 Земельного, ст. ст. 22, 1163, 1190 Цивільного кодексів України, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 03.02.2014 року ОСОБА_1 в порядку ст. 118 Земельного кодексу України звернулася із клопотанням до Харківської міської ради про визначення без її погодження та виділення їй земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,10 га в межах міста Харкова з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га по передачі його безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в межах міста Харкова.

До вказаної заяви ОСОБА_1 додала: копії паспорту та ідентифікаційного коду, графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки - зменшена карта міста Харкова на форматі листа А-4, копію договору доручення від 14.02.2013 року.

ОСОБА_1 не включена до загальноміських списків черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Листом Управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства Харківської міської ради від 05.03.2014 року №547 було надано роз'яснення ОСОБА_1 про необхідність відповідно до рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 року №1191/13 надання документів, передбачених Порядком обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 року №83. Також було повідомлено, які документи необхідні для розгляду питання включення ОСОБА_1 до загальноміських списків черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також надано телефон та адресу для отримання більш детальнішої інформації.

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 року №83, яке є чинним на час розгляду справи, затверджено Порядок обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Вказане рішення є обов'язковим для виконання всіма особами на території міста Харкова.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що позивач не включений до загальноміських черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ним не надано ані до Управління земельних відносин, ані до суду пакету документів, передбаченого Положенням про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок, затвердженого рішенням міської ради від 24.12.2008 року №364/08 зі змінами.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_1 відповідачем надано відповідь з відповідними роз'ясненнями.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно із ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. ^

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.

Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.

Відповідно до ст. 6, 7 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Згідно зі ст. 12 п. 1,5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Згідно із ст. 53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.

Пунктом 6. ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» унормовано, що основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України органи передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України визначено порядок отримання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян в межах безоплатної приватизації.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель] державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

Розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв'язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою цієї статті (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, є меншим).

Рішенням сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 № 364/08 зі змінами від 29.04.2010 № 73/10 затверджено «Положення про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, обслуговування індивідуальних капітальних гаражів та ведення садівництва» (далі Положення).

Порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок, визначений у даному Положенні, поширюється на всіх громадян, які відповідно до Земельного кодексу України мають право на землю.

Пунктом 3.1 розділу 3 Положення визначено, що «громадянин України, зареєстрований для проживання в місті Харкові, зацікавлений в одержанні у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності, звертається до Харківської міської ради із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельної ділянки.

До заяви (клопотання) громадянином додаються: обгрунтування необхідності надання (відведення) земельної ділянки.

Розгляд питання обґрунтування необхідності відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд здійснюється міською громадською комісією з житлових питань.

За письмовим запитом міської громадської комісії з житлових питань Управління містобудування та архітектури надає інформацію щодо можливості відведення відповідної земельної ділянки.

Пропозиції міської громадської комісії з житлових питань затверджуються виконавчим комітетом Харківської міської ради.

- позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами та площею в масштабі 1:500, 1:2000, погоджене управлінням містобудування та архітектури;

- копія паспорта громадянина України;

- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

- довідка Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про відсутність або наявність державної реєстрації права власності або права користування на земельну ділянку, яку бажає отримати громадянин;

- довідка Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про відсутність або наявність у громадянина, який бажає отримати земельну ділянку, державної реєстрації раніше придбаного права власності на землю;

- довідка КП «Харківське міське БТІ» (при необхідності) про наявність або відсутність на земельній ділянці, яку бажає отримати громадянин, будівель і споруд та їх державної реєстрації;

- нотаріально посвідчена відмова землекористувача від права користування землею у разі, якщо земельна ділянка буде надаватися громадянину за рахунок раніше наданої.

З урахуванням отриманих документів, управління земельних відносин готує проект рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки. Після погодження проекту рішення у порядку, встановленому Регламентом Харківської міської ради, зазначене питання виноситься на розгляд пленарного засідання сесії Харківської міської ради.

Рішенням Харківської міської ради від 20.02.2009 № 83 затверджено "Порядок обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд".

Відповідно до п. 1.2. Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого Рішенням Харківської міської ради від 20.02.2009 № 83, облік громадян, які бажають одержати земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ведеться управлінням обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства.

Відповідно до п. 1.3. вказаного Порядку, для включення до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд громадяни подають заяву на ім'я міського голови. В заяві вказується бажане місце розташування та площа земельної ділянки. До заяви додаються: довідка Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах» про відсутність або наявність у громадянина, який бажає отримати земельну ділянку, державної реєстрації раніше придбаного права власності на землю; ксерокопія паспортних даних; ксерокопія ідентифікаційного коду, документи, які підтверджують право на першочергове або позачергове надання земельної ділянки; інші документи на вимогу міської громадської комісії з житлових питань, що посвідчують право громадян бути визнаними такими, що мають переважне право на отримання земельної ділянки у власність. Заява після розгляду міським головою передається для опрацювання до Департаменту житлового господарства.

В п. 1.4. вказаного Порядку визначено, що зареєстровані заяви з доданими документами в 30- ти денний термін передаються на розгляд міської громадської комісії з житлових питань. За результатами розгляду управління квартирного обліку та розподілу житлової площі готує пропозиції виконавчому комітету Харківської міської ради для прийняття рішення про включення до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд або про відмову щодо включення до таких списків. При позитивному рішенні громадянин включається до списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва по даті прийняття рішення виконавчого комітету Харківської міської ради та в порядку черговості поданих заяв. Окремо додаються списки обліку громадян, які мають право на першочергове та позачергове одержання земельних ділянок.

Згідно з п. 1.5. Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого Рішенням Харківської міської ради від 20.02.2009 № 83, про прийняття на облік або про причини відмови в прийнятті на облік на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд управління квартирного обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства повідомляє громадян письмово в десятиденний термін з моменту прийняття відповідного рішення.

В п. 1.7. вказаного Порядку визначено, що земельні ділянки розподіляються між черговиками в такому порядку: 50 % - для черговиків загального списку: 25 % - для черговиків, які мають право на позачергове одержання земельних ділянок; 25 % - для черговиків, які мають право на першочергове одержання земельних ділянок.

Таким чином, облік громадян та порядок передачі у власність або в оренду громадянам земельних ділянок, які бажають одержати земельні ділянки є єдиним.

Виконавчим комітетом Харківської міської ради не приймалось рішення про відмову ОСОБА_1 у включенні її до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

ОСОБА_1 не надала відповідачу документів, вказаних у листі Управління обліку та розподілу житлової площі Харківської міської ради, натомість звернулася до суду з адміністративним позовом про незаконність відмови у наданні земельної ділянки та розгляду її клопотання.

Графічні матеріали, додані ОСОБА_1 до клопотання не відповідають вимогам ст. 118 Земельного кодексу України та рішенню Харківської міської ради від 24.12.2008 року №364/08 «Про затвердження Положення про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, обслуговування індивідуальних гаражів та ведення садівництва».

Згідно пунктів 1-4 статті 29 Регламенту Харківської міської ради, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 31.05.2006 року 317/06 із змінами, міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні акти у формі рішень. На пленарних засіданнях приймаються рішення з питань, включених до порядку денного сесії міської ради та рішення з процедурних питань.

Рішення, які приймає міська рада, є актами нормативного або індивідуально-правового характеру.

Проект рішення вважається підготовленим після узгодження і візування відповідними виконавчими органами міської ради та юридичним департаментом. У разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства, він повертається автору проекту для доопрацювання.

На пленарному засіданні сесії міської ради розглядаються не клопотання (звернення) про надання земельних ділянок, а проекти відповідних рішень.

Позивач не включений до загальноміських черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ним не надано ані до Управління земельних відносин, ані до суду пакету документів, передбаченого Положенням про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок, затвердженого рішенням міської ради від 24.12.2008 року №364/08 зі змінами.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ОСОБА_1 відповідачем надано відповідь з відповідними роз'ясненнями.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.08.2014 року по справі №638/5550/14-а прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.08.2014р. по справі № 638/5550/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Водолажська Н.С.