УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2014 р.Справа № 820/17192/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2014р. по справі № 820/17192/14
за позовом Публічного акціонерного товариства "Завод "Південкабель"
до Головного управління державної казначейської служби України у Харківській області , Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів
про стягнення з держбюджету пені,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 р. позов ПАТ "Завод "Південкабель" задоволено.
Стягнуто на користь ПАТ "Завод "Південкабель" з держбюджету в особі ГУДКСУ у Харківській обл. пеню у сумі 837,73 грн. за прострочку 125 днів (з 26.04.14р. по 28.08.14 р.) погашення боргу бюджету з відшкодування ПДВ за жовтень 2011 р.
СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі відповідач), не погодившись з судовим рішенням подала апеляційну скаргу, в якій простить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 р. та винести нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування посилається на порушення судом норм матеріального права, неврахування доказів, що привело до невірного вирішення справи
ПАТ "Завод "Південкабель" (далі позивач) подало заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, скаргу без задоволення.
Сторони, повідомлені належним чином по дату, час, місце, в судове засідання не прибули, у зв'язку із чим справа розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечень проти неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Оскаржувана постанову переглянута в межах апеляційної скарги згідно ст. 195 КАС України.
Судом встановлено, що позивач є платником ПДВ згідно свідоцтва № 100332453, за жовтень 2011 року позивачем задекларовано бюджетного відшкодування на суму 19 330,00 грн. (а.с. 35).
Правомірність зазначеної суми бюджетного відшкодування підтверджено у судовому порядку. Так, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.05.2012 р. по справі №2а-882/12/2070 (набрала законної сили згідно ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2012 р.) скасовано податкове повідомлення-рішення СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові №0000470840 від 19.01.2012 р., яким ПАТ "Завод "Південкабель" зменшено бюджетного відшкодування за жовтень 2011 р. на відповідну суму (а.с.13-14)
Зазначене бюджетне відшкодування за жовтень 2011 року погашене на користь позивача шляхом видачі державних облігацій казначейського займу 28.08.2014 р. , тобто з простроченням 125 днів за період з 26.04.2014 р. по 28.08.2014 р.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з наявності права у позивача на предявлення вимоги про стягнення пені, оскільки існує не погашена заборгованість бюджету з ПДВ .
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, зважаючи на таке.
Відповідно до п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно з п. 200.11 ст. 200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Пунктом 200.12 ст. 200 ПК України закріплено, що орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Згідно з п. 200.15 ст. 200 ПК України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Згідно зі статтею 25 БК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судовим розглядом встановлено, що достовірність нарахування бюджетного відшкодування позивача за жовтень 2011 р., підтверджено в судовому порядку, проте своєчасно з бюджету відшкодування з податку на додану вартість позивачу не виплачено.
Згідно з п. 200.23 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Колегія суддів зазначає, що наявність не погашеної заборгованості бюджету з ПДВ , не позбавляє права платника податку права пред'явити вимоги про стягнення пені .
Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, викладеною в постанові від 03.06.2014 р. по справі 21-131а14.
Судом встановлено, що пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування на 125 дні складає 837,73 грн. (496,12 грн. за період 26.04.2014 р. - 16.07.2014 р. 82 дні за ставкою НБУ 9,5 % + 341,61 грн. за період 17.07.2014 р. - 28.08.2014 р. 43 дні за ставкою НБУ 12,5 грн.)
Доводи апеляційної скарги про відсутність механізму та порядку нарахування пені за прострочення, колегія суддів вважає такими, що не позбавляють права позивача на стягнення пені в розмірі, визначеному п. 200.23 ПК України.
З приводу доводів апеляційної скарги, щодо незрозумілості відповідачем дати нарахування пені 26.04.2014р. , колегія суддів зазначає наступне.
Судом встановлено, що в зв'язку з несвоєчасною виплатою заборгованості бюджету з ПДВ на користь ПАТ " Завод Південкабель" стягнуто постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2014 р. по справі №820/7653/14, яка набрала законної сили згідно ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.07.2014 р.) з державного бюджету пеню за період з 05.09.2013 р. по 25.04.2014 р. за прострочення повернення бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 19 330,00 грн.
Заборгованість по цьому ж бюджетному відшкодуванню не була погашена у наступні 125 днів (з 26.04.2014 р. по 28.08.2014 р.), а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, шодо стягнення пені саме за цей період.
З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно, всебічно та об'єктивно з'ясував обставини справи, прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.
Згідно ч.1 ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2014р. по справі № 820/17192/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Русанова В.Б.Судді Курило Л.В. Присяжнюк О.В.