ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
УХВАЛА
"04" грудня 2014 р.Справа № Б-39/147-10
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатого В.О.
при секретарі судового засідання Мазуренко А.О.
за участю сторін:
ліквідатора - не -"явився
представника Харківської ОДПІ головного управління Міндоходів у Харківській області - не з"явилася
розглянувши заяву Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області з грошовими вимогами до боржника
По справі за заявою ВАТ по будівництву, реконструкції автомобільних шляхів та шляхових споруд "Харківшляхбуд", м. Харків
до ВАТ по будівництву, реконструкції автомобільних шляхів та шляхових споруд "Харківшляхбуд", м. Харків
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою суду від 04.07.2013 р. визнано Відкрите акціонерне товариство "Харківшляхбуд" (код 03450502) банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Жарова П.В.
Ухвалою суду від 24.12.2013 р. затверджено реєстр вимог кредиторів.
08.09.2014 р. до суду надійшла заява Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області (вх. № 30679 від 08.09.2014 р.) з грошовими вимогами до боржника в сумі 31085,23 грн., з якої 136,97 грн. пені.
Розглянувши надану заяву, суд призначив її до розгляду в судовому засіданні 23.09.2014 р.
В судовому засіданні 23.09.2014 р. ліквідатор зазначив, що вимоги Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області ним визнані, проте письмових доказів розгляду вимог податкової інспекції не надав.
Представник Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області в даному судовому засіданні просила визнати її вимоги.
Розглянувши заяву Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області, заслухавши учасників процесу, враховуючи необхідність отримання витребуваних та додаткових доказів, суд відклав розгляд заяви на 29.10.2014 р.
В судове засідання 29.10.2014 р. ліквідатор зазначив, що ним вимог податкової інспекції не визнані, оскільки вони виникли після визнання боржника банкрутом.
Представник Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області в даному судовому засіданні зазначила, що заявлені вимоги вже подавалися податковою інспекцією та були визнані ліквідатором.
Заслухавши учасників процесу, враховуючи необхідність отримання додаткових доказів, суд відклав розгляд заяви на 04.12.2014 р. та зобов"язав Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області надати суду докази визнання ліквідатором заявленої суми, а також розшифровку заявленої суми, а саме: за який період (за які місяці) нарахована сума заборгованості.
В судове засідання 04.12.2014 р. представник Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області не з"явився, витребуваних документів не надала.
В дане судове засідання ліквідатор не з"явився.
За приписами ст.75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути заяву податкової інспекції за наявними в ній матеріалами.
З матеріалів справи вбачається, що оголошення про визнання боржника порушення справи про банкрутство ВАТ "Харківшляхбуд" здійснено в газеті "Голос України" № 128 від 13.07.2013 р., тому останнім днем подання заяви з грошовими вимогами до боржника було 13.09.2013 р.
Заява Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області з грошовими вимогами до боржника в сумі 31085,23 грн., з якої 136,97 грн. пені надійшла до суду 08.09.2014 р., тобто з порушенням встановленого Законом строку.
Вимоги кредитора ґрунтуються на тому, що боржником не сплачене грошове зобов"язання по оплаті за землю в сумі 30048,28 грн. за період з серпня по грудень 2013 р. включно, а також пені в сум 136,97 грн., що підтверджується податковою декларацією на землю за 2013 р. та розрахунком заявленої суми.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Статтею 1 Закону визначено поняття кредитора - це юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство.
До конкурсних кредиторів належать також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, у процедурах банкрутства боржника.
Із дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури згідно з частиною першою 1 статті 23 Закону закінчується технологічний цикл із виготовлення продукції, і підприємницька діяльність банкрута завершується. Строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав. Припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута. Вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.
Водночас, зазначеною статтею передбачено, що за відповідних обставин припиняється підприємницька діяльність банкрута та повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом і розпорядження його майном, а також повноваження власника (власників) майна банкрута.
У межах повноважень, визначених частиною першою 1 статті 25 Закону, ліквідатор заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, є неоплаченими і заявлені кредитором у межах строку ліквідаційної процедури, передбаченого частиною другою статті 22 Закону.
Отже, зазначеними нормами Закону, законодавець чітко встановив, що поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора.
В ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута в особі його органу управління - ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених у цьому Законі, а порядок їх виконання визначений відповідними нормами Закону про банкрутство. Такими випадками є зобов'язання з оплати поточних комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури (ч.8 ст. 41 Закону України про банкрутство).
З наданої кредитором заяви вбачається, що вимоги кредитора в сумі 30948,26 грн. земельного податку (за серпня по грудень 2013 р. включно) виникли після визнання боржника банкрутом.
Таким чином, вимоги податкової інспекцій не мають характеру поточних у розумінні статті 1 Закону, заявлені після введення ліквідаційної процедури, під час якої не виникає будь-яких нових зобов'язань, що можуть бути заявлені в порядку частини 1 статті 23 Закону.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України у своїх постановах від 18.03.2014 у справі № 6/108-09, від 08.04.2014 р. № 3-8гс14 (10/б-711).
Враховуючи встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які підлягають до застосування у спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне відхилити вимоги Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області в сумі 30948,26 грн. земельного податку, нарахованого з серпня по грудень 2013 р. включно.
Щодо заявленої податковою інспекцією пені в сумі 136,97 грн., то суд зазначає, що ухвалою суду від 24.12.2013 р. вона була включена до реєстру вимог кредиторів до шостої черги, тому припиняє розгляд заяви в цій частині на підставі п.2 ст.80 ГПК України.
Керуючись п.2 ст.80 ГПК ,ст.86 ГПК України, ст.ст.23, 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"
УХВАЛИВ:
Відхилити вимоги Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області в сумі 30948,26 грн. земельного податку за період з серпня по грудень 2013 р..
В задоволенні іншої частини вимог припинити провадження.
Ухвалу направити ліквідатору, Харківській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області.
Суддя Усатий В.О.