СПРАВА № 638\19536\14-а
2-а\638\574\2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2014 року Дзержинський районний суд міста Харкова в складі головуючого судді Штих Т.В., секретаря Лябах Ю.Ю., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України, Харківського обласного військового комісаріату про оскарження дій.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачі чинять перешкоди в його праві на отримання призначеної пенсії.
В позові ОСОБА_1 зазначив, що він проходив дійсну військову службу в Збройних силах України і згідно наказом Міністра Оборони України від 22.10.2004 року № 819 звільнений у запас за пунктом 67 підпунктом « в» Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками ( мічманами) Збройних Сил України. Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) позивач отримує пенсію за вислугою років, як особа, звільнена з військової служби і перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Згідно ч.3 ст. 36 Закону усі призначені за цим законом пенсії підлягають
перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення
відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим
законом."
Відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року за № 377 (далі Наказ) збільшені посадові оклади військовослужбовців військових навчальних закладів.
Пункт 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону», затвердженого постановою ОСОБА_2 Міністрів України № 45 передбачає, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться уразі введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Позивач неодноразово звертався до керівництва Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, але пенсію з урахуванням підвищення так і не отримує до теперішнього часу.
Відповідно до складеного позивачем розрахунку частини доходів, яку він не отримав через відмову у підвищенні пенсії, він просить зобов'язати 1-го відповідача перерахувати пенсію з 01.05.2014 року, виходячи з розміру посадового окладу у сумі 1460 гривен та виплатити суму недоплаченої суми пенсії, а також продовжувати виплати на майбутнє та зобовязати другого відповідача надати відповідні дані та довідки про розмір грошового забезпечення.
В суді позивач підтримав свої позовні вимоги та дав пояснення відповідно до викладених в позові обставин.
Представники Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Харківського обласного військового комісаріату надали заперечення у письмовому вигляді та дали пояснення відповідно до викладених в запереченнях обставин, просили відмовити в задоволенні позову, послалися на його безпідставності.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного.
На підставі наказу Міністра оборони України від 22.10.2004 року № 819 позивач звільнений у запас за пунктом 67, підпунктом «в» Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками ( мічманами) Збройних Сил України. Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон), та згідно витягу з наказу № 727 від 27.10.2004 року полковник ОСОБА_1 з 28.10.2004 року виключений зі всіх видів забезпечення..
Відповідно до довідки Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років згідно Закону, при цьому розмір посадового окладу, який враховується при розрахунку пенсії позивача з 01.07.2012 року становить 3550 гривен 69 копійок.
Згідно ч.3 ст. 63 Закону всі призначені цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у строки, встановлені ч.2 ст. 51 цього Закону, тобто з 1 числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Саме на підставі зазначених положень Закону та на виконання постанови ОСОБА_2 Міністрів України від 07.11.2007 року за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». яка набрала чинності 01.01.2008 року та якою запроваджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців, позивачеві проведений перерахунок пенсії.
Постановою ОСОБА_2 Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року затверджений «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в п.1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення ОСОБА_2 Міністрів України про зімну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які Мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Пункт 2 вказаного порядку зазначає, що на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення ОСОБА_2 Міністрів України Міноборони та інші державні органи повідомляють у 5-денний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям. Тобто підставою для перерахунку пенсії є рішення ОСОБА_2 Міністрів України, ані якогось іншого державного органу.
Згідно ст. 117 Конституції України ОСОБА_2 Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковим для виконання. ОСОБА_2 Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Нормативно-правові акти. міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації, в порядку встановленому законом.
Тобто, рішення ОСОБА_2 міністрів України відокремлені від рішень міністерств,
тому послання позивача на те, що наказ Міністерства Оборони України, яка структурної
частини ОСОБА_2 Міністрів України фактично являється рішенням самого ОСОБА_2)
Міністрів України є безпідставним.
Як вбачається, іншого рішення ОСОБА_2 Міністрів України, окрім постанови від 07.11.2007 року за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яким би була запроваджена нова система грошового забезпечення військовослужбовців, не існує, а Наказ Міністра Оборони України від 28.07.2008 року № 377 та № 814 від 27.11.2013 не може стати підставою для перерахунку пенсії, отже, відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Окрім того, відповідно до п.5 постанови ОСОБА_2 Міністрів України від 07.11.2007 року за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», керівникам державних органів надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами.
Наказом затверджена схема розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), відповідно до якої посадовий оклад позивача, становить1460-1560 гривен, тобто розмір посадового окладу відрізняється від його розміру відповідно до постанови ОСОБА_2 Міністрів України № 1294 від 07.11.2007року.
Стосовно відповідальності 2-го відповідача суд дійшов до наступного.
Харківський обласний військовий комісаріат виконав всі дії для виконання Наказу, що підтверджується наступним: листом від 29.08.2008 року № 248/6/С/1087-Д Міністерство Оборони України повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки Головними Управлінням Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 року за № 377, та № 814 від 27.11.2013 що передбачено п. 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою ОСОБА_2 Міністрів України від 13.02.2008 року за № 45, однак Пенсійний Фонд України своїм листом від 07.10.2008року № 17466/02-60 повідомив Міністерство Оборони України про відсутність підстав про перерахунок пенсії. Факт такого листування не заперечується сторонами,отже не підлягає доказуванню.
За відсутності списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, які повинні були бути надані органами Пенсійного фонду України, 2-й відповідач не мав можливості скласти відповідні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а тому, його дії не можна визнати протиправними.
Враховуючи викладене, суд не вважає дії відповідачів такими, що суперечать вимогам закону та не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб » , постановою ОСОБА_2 Міністрів України від 07.11.2007 року за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», постановою ОСОБА_2 Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року « Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,на підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,9,10,11,17,69-72,86,94,128,160-162,163,167, 185, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Судові витратив вважати сплаченими позивачем.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту оголошення.
Суддя Штих Т.В.
.