Справа № 357/14504/14-а
2-а/357/344/14
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2014 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя Голуб А. В. ,
при секретарі Руденко Н. Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві залі суду № 4 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області про визнання протиправною бездіяльності та спонунання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом та посилалася на те, що до 1998 року вона проживала у м.Біла Церква за адресою: АДРЕСА_1 та отримувала пенсію за віком, надалі виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю у зв»язку з чим виплату пенсії їй було припинено. 30.07.2014 року позивачка через свого представника за нотаріально посвідченою довіреністю ОСОБА_2 звернулася до Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області із заявою про поновлення виплати пенсії за віком (додаток 4 до Порядку №22-1), листом №13083/15 від 06.08.2014 року Управлінням Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області було повідомлено про необхідність надання оригіналу довіреності. 12.08.2014 року відповідачу надіслано нотаріально посвідчену копію довіреності з проханням надати відповідь по суті в передбачений законодавством 10-денний термін. Однак відповідачем виплату пенсій не поновлено і у листі № 13894/08 від 21.08.2014 року Управлінням Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області зазначено, що заява про поновлення раніше призначеної пенсії подається пенсіонером особисто, за місцем проживання (реєстрації) та ОСОБА_1 на підтвердження громадянства надано незасвідчену копію закордонного паспорта. Позивачка вказувала на те, що бездіяльність відповідача щодо не поновлення виплати їй пенсії є протиправною. Позивачка просила в судовому порядку визнати протиправною бездія льність Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області щодо не поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1, а також позивачка просила зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 30.07.2011 року в розмірах відповідно до чинного законодавства.
Представник позивачки ОСОБА_2 01.12.2014 року до суду не з»явився, про день і час розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву в якій просив справу розглядати без участі представника позивача у заяві вказав, що позовні вимоги він підтримує. В судовому засіданні 07.11.2014 року представник позивачки ОСОБА_2 вищевказаний позов підтримував.
Представники відповідача на підставі довіреностей позов заперечували.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та пенсійну справу архівний № 35104, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.
Так, по справі встановлено, що згідно до протоколу засідання комісії по призначенню пенсій при виконкомі Білоцерківської міської Ради народних депутатів №4/514 від 04.01.1988 року позивачці ОСОБА_1 з 13.01.1988 року було призначено пенсію за віком. ОСОБА_1 знаходилася на обліку в Управлінні соціального захисту населення Білоцер ківської міської ради і отримувала пенсію за віком. ОСОБА_1 знята з обліку у зв»язку з виїздом в Ізраїль 13.07.1998 року, пенсійна справа була закрита, пенсія виплачена по 01.02.1999 року.
В судовому засіданні встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області не призначалась, та не припинялась виплата пенсії позивачу. ОСОБА_1 не перебувала на обліку в УПФУ у м.Білій Церкві Київської області як одержувач пенсії.
Функції з призначення пенсії були передані до УПФУ у м. Білій Церкві згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1828 з 15.01.2001 року. Управління ПФУ у м.Білій Церкві не є правонаступником Управління соціального захисту населення Білоцерківсь кої міської ради.
В судовому засіданні встановлено, що 30.07.2014 року представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 направив поштою Управлінню Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області заяву від 28.07.2014 року про призначення /перерахунок пенсії ОСОБА_1 (Додаток 4 до Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування). Вказана заява була підписана ОСОБА_2 У вказаній заяві зазначалося прохання про перерахунок, поновлення пенсії ОСОБА_1 Відповідно до розписки-повідомлення, яка міститься на зворотній стороні вказаної заяві, перелік документів доданих до заяви наступний: копії нотаріально посвідчених довіреності та паспорта 4 арк. 563/14 від 08.07.2014 р., АН №295879 від 08.07.1998 року; копія картки платника податків 1 арк. № 403-14-04030 від 25.07.2014 р.; копія посвідчення ветерана праці 1 арк. №163473 від 06.05.1996 року; копія паспорта представника 1 арк. АЕ 322812 від 24.06.1996 року; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру представника 1арк. б/н від 31.08.1999 року; оригінал заяви з банку 1 арк. б/н від 29.07.2014 року. Наведене підтверджується копією вказаної заяви та копією фіскального чеку Укрпошти від 30.07.2014 року.
06.08.2014 року за №13083/15 ОСОБА_2 відповідачем була надана письмова відповідь на вищевказану заяву в якій було зазначено, що в направленому пакеті документів не має оригіналу довіреності, натомість є копія довіреності на право представляти інтереси довірителів, а тому УПФУ у м.Білій Церкві не може взяти до розгляду надані документи.
15.08.2014 року до УПФУ у м.Білій Церкві поштою надійшов лист представника ОСОБА_1, ОСОБА_3 - ОСОБА_2 від 12.08.2014 року, в якому останній вказав, що відповідно до листа УПФУ у м.Білій Церкві від 06.08.2014 року за №13083/15 він надсилає нотаріально засвідчену копію довіреності №563/14 від 08.07.2014 року з правом представляти інтереси довірителів та просив розглянути дві заяви (Додаток 4 до Порядку 22-1) від 28.07.2014 року ОСОБА_1 і ОСОБА_3 щодо поновлення виплати раніше призначеної пенсії за віком по суті в передбачений законом 10-денний строк, про що письмово повідомити представника. До даного листа додано нотаріально засвідчену копію довіреності на 5-ти аркушах.
Листом від 21.08.2014 року за №13894/08 Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області повідомило ОСОБА_2, про те, що з метою поновлення виплати раніше призначених пенсій заявникам слід звернутись із заявою у відповідності до додатку №4 Порядку, із долученням всіх документів, необхідність надання яких визначено нормативно, та в порядку, визначеному чинним законодавством України. В листі також зазначено, що заява про поновлення раніше призначеної пенсії подається пенсіонером особисто, за місцем проживання (реєстрації), а також ОСОБА_1 необхідно довести як факт громадянства, так і факт права на отримання пенсій, а також, чи не отримує вона пенсію (довічне грошове утримання) з інших джерел, на підтвердження громадянства ОСОБА_1 надано незасвідчену копію закордонного паспорта.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Пунктом 2 ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Статтею 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван ня» встановлено, що у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 року №25-рп/2009 щодо відповід ності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначені положення визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України визначено звернути увагу Верховної Ради України на необхідність приведення у відповідність до Конституції України положень інших Законів, які регламентують виплату пенсій пенсіонерам, які постійно проживають у державах, з якими Україною не укладено відповідного договору, а також прийняття Закону про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданою фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними. З прийняттям рішення Конституційним Судом України від 07 жовтня 2009 року виключена така підстава для припинення пенсійних виплат як проживання пенсіонера за кордоном, що є підставою для поновлення конституційного права громадянина України на виплату пенсії, незалежно від місця його постійного проживання.
Після прийняття зазначеного Рішення і на теперішній час інших законів, які регламентують виплату пенсій пенсіонерам, які постійно проживають у державах, з якими Україною не укладено відповідного договору, не прийнято.
Як встановлено ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, положення п.2 ч.1 ст.49 та другого речення ст.51 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» втратили чинність з 07.10.2009р., тобто з дати прийняття Рішення Конституційним Судом України №25-рп/2009.
З вищенаведеного, суд робить висновок про те, що громадянин України, який проживає в Ізраїлі має такі ж самі конституційні права, як і інші громадяни України, оскільки Конституція України та пенсійне законодавство України не допускають обмеження права на соціальний захист, зокрема права на отримання пенсії за ознакою місця проживання, про що вказано у Рішенні Конституційного Суду України від 07.10.2009 року №25-рп/2009.
В ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван ня» передбачено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страху вання», нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що при
значає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Згідно до ст. 8 ч. 1 п.п.1,2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення" - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей.
Відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне стра хування», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов»язко вого державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Таким чином позивачка має право на пенсійне забезпечення якщо вона є громадянином України, або якщо є іноземцем чи особою без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
В ч.1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за значено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», було прийнято Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846.
Згідно до п. 3 вказаного Порядку, заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з виїздом за кордон, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, - через кожний рік дії такої довіреності тощо, подається пенсіонером (опікуном, піклувальником) особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації).
Згідно до п. 15 вищевказаного Порядку, поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії. При поновленні виплати раніше призначеної пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа додає: а) документи про страховий стаж, який не врахований у пенсійній справі, після призначення пенсії за період роботи до 01.01.2004 (за період роботи, починаючи з 01.01.2004, відділ персоніфікованого обліку подає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3; б) довідку про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфіко ваного обліку за формою згідно із додатком 2, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3; в) документи про виникнення обставин, що впливають на розмір пенсії наприклад, зміни кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годуваль ника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім'ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника інвалідом або учасником війни тощо). Поновлення пенсії здійснюється за матеріалами, що є в пенсійній справі, із урахуванням додатково наданих документів. При цьому, якщо особа надає довідку про заробітну плату, яка відповідає вимогам частини першої статті 40 Закону, заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який передує року поновлення виплати раніше призначеної пенсії чи переведенню з одного виду пенсії на інший.
Відповідно до п. 16 Порядку, особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Згідно до п. 30 Порядку, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Відповідно до п. 37 Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при звернен ні особи з відповідною заявою (додаток 4). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, при наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно до п. 38 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Відповідно до п. 39 Порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про громадянство України», документами, що підтвер джують громадянство України, є: 1) паспорт громадянина України; 3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 4) тимчасове посвідчення громадянина України; 6) дипломатичний паспорт; 7) службовий паспорт; 8) посвідчення особи моряка; 9) посвідчення члена екіпажу; 10) посвідчення особи на повернення в Україну.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідно до вимог п. 3 Порядку, позивачка мала особисто подати заяву про поновлення виплати раніше призначеної пенсії до відповідача, однак із вказаною заявою звернувся до відповідача представник позивачки.
Представником ОСОБА_1 ОСОБА_2 Управлінню Пенсійного фонду України в м.Білій Церкві була направлена ксерокопія паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 Нюсі АН 295879. Однак всупереч вимогам п.п. 16,30 вищевказаного Порядку позивачкою та її представником не було надано відповідачу належним чином засвідчену у нотаріальному порядку копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон виданого на імя позивачки.
Таким чином суд вважає, що позивачкою не було надано відповідачу документ, який би підтверджував той факт, що ОСОБА_1 є громадянкою України.
Крім вказаного, представником позивачки відповідачу була направлена ксерокопія картки платника податків № 403-14-04030 від 25.07.2014 р., та ксерокопія посвідчення ветерана праці №163473 від 06.05.1996 року. Суд вважає, що позивачкою та її представником було порушено вимоги п.30 вищевказаного Порядку, де вказано, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ст. 9 КАС України вказано, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті осбтавини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. А відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністра тивного позову.
Суд вважає, що позивачці слід відмовити у задоволенні її позовних вимог, оскільки позивачка особисто не зверталася до УПФУ у м.Білій Церкві Київської області із заявою встановленої форми про поновлення раніше призначеної пенсії, позивачка не надала відповідачу належним чином засвідчену у нотаріальному порядку копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон, також не надала відповідачу належним чином засвідчені у нотаріальному порядку необхідні документи відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також позивачка не надала відповідачу доказів того, що вона не отримує пенсію (щомісячне довічне утримання) з інших джерел, таким чином позивачка не надала до суду належних доказів, які б підтверджували факт протиправної бездіяльності відповідача, а відповідач, як субєкт владних повноважень довів правомірність своєї бездіяльності. А тому суд вважає, що відсутній факт протиправної бездіяльності відповідача щодо не поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1. А також суд вважає, що відсутні законні підстави для зобов»язання Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 30.07.2011 року в розмірах відповідно до чинного законодавства.
Суд вважає, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі вищевикладеного, та ст.ст. 19,24,152 Конституції України, ст.ст. 8,44,46,49,51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст. 5 Закону України «Про громадянство України», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, керуючись ст.ст. 6,9,17,19,71,158-163,167,185,186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_4