ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"03" грудня 2014 р. Справа № 817/1903/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю представника відповідача Птіцина О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "06" жовтня 2014 р. у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" про застосування заходів реагування ,
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Рівненській області 04.07.2014 звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" про застосування заходів реагування, та просила тимчасово заборонити (зупинити) виконання робіт (експлуатацію), що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки, до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів (отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки).
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року в задоволенні позову Державної екологічної інспекції у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" про застосування заходів реагування відмовлено повністю.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що при проведенні перевірки ТОВ "Бімол" було виявлено порушення правил ведення первинного поточного обліку відходів, зокрема в журналі обліку згідно форми № 1 ВТ не відображені всі операції в сфері поводження з відходами, відсутність дозволу на здійснення операцій в сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки. У зв"язку з тим, що у ТОВ "Бімол" відсутні дозволи на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, господарська діяльність здійснюється з порушенням вимог природоохоронного законодавства при утворенні та розміщенні відходів I, II, III, IV класу небезпеки та інших відходів. Така діяльність забороняється законом і підлягає тимчасовій забороні (зупиненню). Зазначає, що відповідач мав зібрати весь пакет документів для отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на 2014 рік до 01 червня 2013 року. Вважає, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено, що на підставі наказу від 20.05.2014 №390 про проведення планової перевірки (а.с.16), направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 20.05.2014 №320 та повідомлення про проведення планової перевірки від 20.05.2014 №1420/03-07/14 (а.с.17), Державною екологічною інспекцією у Рівненській області у період з 20.06.2014 по 27.06.2014 проведено планову перевірку ТОВ "Бімол" на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт (а. с. 7-13).
В результаті проведення перевірки встановлено наступні порушення, зокрема:
- не налагоджене ведення первинного поточного обліку кількості, типу і складу всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві згідно із форми № 1 ВТ;
- відсутній дозвіл на розміщення відходів I, II, III, IV класів небезпеки у 2014 році.
У зв'язку з виявленими порушеннями позивачем були складені протоколи про адміністративні правопорушення від 20.06.2014 №11-3 (а.с.18-19), від 20.06.2014 №12 (а.с.21) та винесені постанови про накладення адміністративних стягнень від 20.06.2014 № 11-3 (а.с.20), від 20.06.2014 №12 (а.с.22).
На підставі вище зазначеного акту перевірки по відношенню до відповідача був винесений припис від 27.06.2014 про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства (а. с. 15), у тому числі щодо:
- налагодження ведення первинного поточного обліку кількості, типу і складу всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві згідно форми № 1 ВТ. Дата виконання до 01.08. 2014 року;
- отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Дата виконання до 27.12.2014.
04.07.2014 Державна екологічна інспекція у Рівненській області звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" про застосування заходів реагування, а саме тимчасової заборони (зупинення) виконання робіт (експлуатацію), що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки, до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів (отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки).
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, прийшов до висновку про відсутність підстав для застосування заходів реагування, оскільки відповідачем вживалися всі можливі заходи на виконання припису та отримання дозволу на 2014 рік.
Колегія суддів з вказаним висновком не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII (в редакції Закону від 14.12.1999 р) суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Згідно із п. с) ст. 17 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 № 187/98-ВР (зі змінами від 07.03.2002) суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами.
На підставі пункту "а" ч.1 ст. 32 зазначеного Закону (зі змінами від 16.10.2012) з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється:
а) вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 №1218 затверджено Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів (далі Порядок).
Пунктом 12 якого (в редакції, від 20.04.2012, яка діяла станом на червень місяць 2013 року) власники відходів, які здійснюють лише їх розміщення, до 1 квітня, а власники відходів, які утворюють та розміщують їх на своїй території, до 1 червня поточного року подають до органів Мінекоресурсів на місцях заяви на одержання дозволу на розміщення відходів у наступному році. До заяви додаються:
проект ліміту на утворення та розміщення відходів;
довідка про наявність спеціально відведених в установленому законодавством порядку місць чи об'єктів розміщення відходів;
відомості про склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини;
довідка про нормативно допустимі обсяги утворення відходів;
довідка про питомі показники утворення відходів;
довідка про наявність установок (потужностей) з видалення відходів;
довідка про наявність потужностей з утилізації відходів;
копія договору (контракту) на передачу відходів іншим власникам;
довідка про обсяги токсичних відходів та обсяги утворення, використання і поставку відходів як вторинної сировини і відходів виробництва за поточний рік;
висновки санітарно-епідеміологічної експертизи щодо об'єктів поводження з відходами;
інформація стосовно розміщення відходів, накопичених за попередні роки;
наказ про призначення відповідальних осіб у сфері поводження з відходами;
звіт про виконання планових заходів у сфері поводження з відходами за попередній рік;
перспективний план заходів у сфері поводження з відходами, спрямований на запобігання або зменшення обсягів утворення відходів і запобігання їх негативного впливу на навколишнє природне середовище та здоров'я людини;
ліцензія на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (у разі одержання лімітів на утворення та розміщення відходів, включених до розділу А Жовтого переліку відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2000 року N 1120 (Офіційний вісник України, 2000, N 29, ст. 1217);
дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території, виданий органом місцевого самоврядування.
п. 15 Дозвіл набирає чинності після затвердження лімітів на утворення та розміщення відходів.
Законом України від 09.04.2014 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" внесено зміни до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та "Про відходи" (редакція діє з 26.04.2014).
Частина 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" викладена в такій редакції:
Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Пункт "с" ст. 17 Закону України "Про відходи" викладено в такій редакції:
с) мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, крім суб'єктів господарювання у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув не перевищує 1000";
Пункт "а" частини першої статті 32 зазначеного вище Закону викладено в такій редакції:
а) провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону";
Такі ж строки подання власниками відходів до органів Мінприроди та відповідним дозвільним центрам заяви про одержання дозволу на розміщення відходів у наступному році передбачені Порядком відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 N 748.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Встановлено, що відповідачем у 2014 році здійснено ряд заходів для отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Так, позивачем укладено договір від 01.01.2014 з СГ «Круги» на розміщення рідких побутових відходів (а.с.37), договір про надання послуг з вивезення та утилізації (захоронення) твердих побутових відходів № 30 від 01.01.2014 з КП «Березнекомунсервіс» (а.с.38-39), договір про надання послуг (передачу відходів) № 25 від 26.02.2014 з ТзОВ «Утиль-Шина» (а.с.40), договір про збирання небезпечних відходів № 75/1/Р від 26.02.2014 року з ТОВ «Еко Захист-Україна» (а.с.42) та надано акти здачі-приймання робіт (надання послуг) з даними підприємствами, якими підтверджується факт, що виконавцями були здійсненні роботи по збиранню відходів для подальшої передачі на утилізацію (а.с.65, 66, 67, 68, 69).
ТОВ «Бімол» отримано висновки Державної санітарно-епідеміологічної експертизи для отримання дозволу на розміщення небезпечних відходів та погодження лімітів від 10.06.2014 №05.03.02-04/38101 (а.с.43) для отримання дозволу на розміщення відходів та погодження лімітів від 10.06.2014 №05.03.02-04/38102 (а.с.44).
Дані обставини сторонами не оспорюються.
ТОВ «Бімол» також з урахуванням змін у законодавстві подано заяви з додатками документів на отримання дозволу на розміщення відходів №387 від 08.08.2014, №470 від 18.09.2014 (а.с.71, 83).
На адресу ТОВ «Бімол» надійшли відповіді від 14.08.2014 №1356/02/2-07/14, від 30.09.2014 №1709/02/2-07/14 Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації (далі - Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА) на вищезазначені заяви, щодо видачі дозвільного документу. В даних відповідях Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА зазначив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" від 09.04.2014 №1193-VII, було внесено зміни до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про відходи". Внаслідок внесення змін призупинено видачу дозволів на розміщення відходів та лімітів на утворення та розміщення лімітів (а.с.72, 82).
Також, наявний лист Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА від 05.05.2014 №721/02/2-08/14, де повідомлено, що у зв'язку з набранням чинності Закону України від 09.04.2014 №1193-VII ряд документів дозвільного характеру втратили свою чинність, у зв'язку з чим призупинено приймання заяв та пакетів документів відносно отримання дозволів. Після приведення нормативно-правових актів у відповідність до чинного законодавства будуть розроблені нові регламенти відносно отримання документів дозвільного характеру (а.с.36).
Дійсно, пунктом 3 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" від 09.04.2014 № 1193-VII доручено Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати до Верховної Ради України проекти Законів: про внесення змін до деяких законів України з метою їх приведення у відповідність із цим Законом, забезпечити видання нормативно-правових актів, забезпечити приведення нормативно-правових актів органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач після звернення для отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами у серпні та вересні 2014 року, не міг отримати вказаний дозвіл з незалежних від нього обставин.
Однак, виходячи із встановленого законодавством строку подання заяви на отримання дозволу встановлено, що дії вчинені відповідачем у 2014 році, були спрямовані на отримання відповідного дозволу на 2015 рік.
Що стосується отримання дозволу на 2014 рік, колегія суддів зазначає наступне.
Встановлено, що позивач отримував дозвіл №562040/75 від 19.10.2012 на розміщення відходів у 2013 році.
В порушення вимог, передбачених п. 12 Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, Товариство з обмеженою відповідальністю "Бімол" до 1 червня 2013 року до органів Мінекоресурсів на місцях із заявою та переліком доданих документів на одержання дозволу на розміщення відходів у наступному 2014 році не зверталось.
Таким чином відповідачу не видавався дозвіл на розміщення відходів на 2014 рік та не затверджувався ліміт на утворення та розміщення відходів на 2014 рік.
Зазначене порушення було встановлено проведеною позивачем перевіркою.
Факт здійснення у 2014 році операцій у сфері поводження з відходами без отримання належного дозволу та затвердження лімітів на утворення відходів, відповідачем не заперечується.
Встановлено також, що відповідачем не оскаржувались винесені відносно нього припис та постанови про застосування адміністративного стягнення.
У зв"язку з тим, що господарська діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" здійснювалась (здійснюється) у 2014 році з порушенням вимог природоохоронного законодавства без відповідних дозволів, вимоги Державної екологічної інспекції у Рівненській області щодо тимчасової заборони вказаних робіт є правомірними.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" заходів реагування, а саме заборони (зупинення) підприємством у 2014 році виконання робіт (експлуатації), що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів, а саме отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Рівненській області задовольнити.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "06" жовтня 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Позов задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол", розташованого в м. Березне Рівненської області по вул. Андріївській, 87 заходи реагування, а саме тимчасово заборонити (зупинити) виконання робіт (експлуатацію), що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки, до отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "05" грудня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Державна екологічна інспекція у Рівненській області вул.Курчатова,11,м.Рівне,33018
3- відповідачу/відповідачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Бімол" вул.Андріївська,87,м.Березне,Березнівський район, Рівненська область,34600
4-третій особі: - ,