ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2014 р. Справа № 804/8767/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Криворізька північна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Мідоходів у Дніпропетровській області (далі - Криворізька північна ОДПІ, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» (далі - ДП «Кривбасшахтозакриття», відповідач), в якому (з урахуванням змін та уточнень до адміністративного позову) просить стягнути кошти з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника, що перебувають у власності ДП «Кривбасшахтозакриття», в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 97201, 86 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що ДП «Кривбасшахтозакриття» має непогашену податкову заборгованість з плати за землю з юридичних осіб, яка в ході судового розгляду зменшилась та станом на день розгляду справи склала 97201, 86 грн., яка утворилась в результаті несплати самостійно визначених платником податків податкових зобов'язань, визначених в податкових деклараціях з плати за землю. Представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника за наявними в матеріалах справи документами.
Представником відповідача 28.07.2014 р. до суду були надані письмові пояснення, в яких зазначено про часткову незгоду з адміністративним позовом у зв'язку з частковою сплатою самостійно визначених сум грошових зобов'язань з плати за землю. Представник відповідача в судовому засіданні не погодився з сумою боргу, яка виставлена відповідачу контролюючим органом та просив витребувати у Криворізької північної ОДПІ детальний розрахунок по нарахуванню та сплаті ДП «Кривбасшахтозакриття» земельного податку та пені із зазначенням дати виникнення боргу, суми боргу тощо, враховуючи проведені оплати податкових зобов'язань. 28.07.2014 р. представником відповідача подано до суду клопотання про відстрочення початку виконання погашення заборгованості з плати за землю за квітень 2014 р. у розмірі 124000, 00 грн. до січня 2015 р. та розстрочення виконання вказаного грошового зобов'язання терміном на 10 місяців з 01.01.2015 р. до 31.10.2015 р. включно шляхом здійснення щомісячних платежів у розмірі 12400, 00 грн. В судовому засіданні 15.10.2014 р. представник відповідача заперечував проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У відповідності до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ДП «Кривбасшахтозакриття» (код ЄДРПОУ 32975178) зареєстроване Виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 08.08.2004 р., перебуває на обліку платників податків у Криворізькій північній ОДПІ як платник податків та зборів, в тому числі, земельного податку.
Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до ст. 269 ПК України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі.
Згідно п. 285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Положеннями п. 286.2 ст. 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
10.02.2014 р. відповідачем подано до Криворізької північної ОДПІ звітну податкову декларацію з плати за землю на 2014 р. Поданою декларацією платник податків самостійно визначив податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2014 р. в розмірі 554892, 39 грн. кожного місяця, річна сума орендної плати за даними декларації становить 6658708, 05 грн.
13.05.2014 р. відповідачем подано до Криворізької північної ОДПІ уточнюючу податкову декларацію з плати за землю на 2014 р. Поданою декларацією платник податків самостійно визначив податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2014 р. в розмірі 554892, 39 грн. кожного місяця, річна сума орендної плати за даними декларації становить 7066022, 80 грн.
Пунктом 287.3 статті 287 ПК України встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Самостійно визначене відповідачем грошове зобов'язання по деклараціям від 10.02.2014 р. та від 13.04.2014 р. з плати за землю сплачено частково, непогашена сума грошового зобов'язання станом на день розгляду справи складає 82452, 65 грн.
Відповідно до п. п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з п.п.129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
На виконання вищенаведених норм відповідачу за порушення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання по земельного податку було нараховано пеню в розмірі 14749, 21 грн.
Відповідачем в судових засіданнях сума боргу, виставлена контролюючим органом, заперечувалась у зв'язку з частковою сплатою грошових зобов'язань.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
У відповідності до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Положеннями ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
У зв'язку з тим, що представник відповідача заперечував проти виставленої контролюючим органом суми боргу по земельного податку та пені, судом неодноразово відкладався розгляд адміністративної справи для надання можливості сторонам скласти акт звірки розрахунків по нарахуванню та сплаті податкових зобов'язань з плати за землю за період січень-квітень 2014 р. Ухвали суду про витребування доказів в адміністративній справі від 29.07.2014 р. та від 29.09.2014 р. виконані частково. Станом на день розгляду адміністративної справи акт звірки розрахунків, узгоджений та підписаний позивачем та відповідачем, суду не надано.
Судом встановлено, що сума податкового боргу відповідача по деклараціям від 10.02.2014 р. та від 13.04.2014 р. станом на день розгляду справи складає 82452, 65 грн. (недоїмка) та 14749, 21 грн. (пеня), що підтверджує зворотній бік облікової картки ДП «Кривбасшахтозакриття» та довідка-розрахунок про наявність заборгованості. Наявність заборгованості у вказаному розмірі не спростована відповідачем.
Відповідно до п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктами 59.1 та 59.3 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Керуючись положеннями ст. 59 ПК України, позивачем сформовано податкову вимогу форми «Ю» № 182-25 від 31.03.2014 р. про обов'язок відповідача сплатити податковий борг у розмірі 508091, 79 грн. Зазначена вимога була отримана заступником директора підприємства 31.03.2014 р.
Згідно п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Податковий борг за податковою вимогою в повному обсязі сплачений не був, тому з урахуванням вищенаведеної норми нові податкові вимоги на адресу відповідача не направлялись.
Згідно ч. 1 ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст. 95 ПК України визначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
При дослідженні матеріалів справи судом встановлено, що станом на день розгляду справи відповідачем суму податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 97201, 86 грн. не сплачено.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо клопотання представника відповідача про відстрочення початку виконання погашення заборгованості з плати за землю за квітень 2014 р. у розмірі 124000, 00 грн. до січня 2015 р. та розстрочення виконання вказаного грошового зобов'язання терміном на 10 місяців з 01.01.2015 р. до 31.10.2015 р. включно шляхом здійснення щомісячних платежів у розмірі 12400, 00 грн., яке не було відкликано представником відповідача, суд зазначає наступне.
Клопотання обґрунтоване тим, що діяльність ДП «Кривбасшахтозакриття» не спрямована на отримання прибутку, відповідач сплачує нараховані суми земельного податку з коштів, які виділяються підприємству з Державного бюджету України. Проте грошові кошти з Державного бюджету не виділяються ДП «Кривбасшахтозакриття» в повному обсязі відповідно до затвердженого кошторису та бюджетних асигнувань на 2014 р., у зв'язку з чим кошти для сплати відповідачем земельного податку у відповідача відсутні, що унеможливлює здійснення відповідних платежем. Представником відповідача зазначено, що підприємство перебуває у тяжкому фінансовому становищі та має кредиторську заборгованість у розмірі 2774000, 00 грн. Враховуючи зазначене, відповідач не має можливості розрахуватись з позивачем одноразово та в короткий строк, а стягнення суми за виконавчим документом призведе до зупинення діяльності підприємства, яка є соціально важливою. Таким чином, податковий борг в сумі 124000, 00 грн. фактично визнано відповідачем.
Як вже було встановлено судом, з дати подання адміністративного позову сума податкового боргу відповідача зменшилась та станом на день розгляду справи склала 97201, 86 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Аналогічна правова норма закріплена в ч. 1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження».
Положеннями ч. 1 ст. 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом досліджено надані представником відповідача в судовому засіданні документи на обґрунтування клопотання, а саме, зміни № 2 до лімітної довідки про бюджетні асигнування та кредитування на 2014 р., зміни № 2 до зведеного кошторису витрат на 2014 р., довідку змін № 2 до плану використання бюджетних коштів на 2014 р., звіт про фінансовий стан на 30.06.2014 р., звіт про фінансові результати за І півріччя 2014 р., проте суду не надано доказів того, що податковий борг буде погашено підприємством у визначений відповідачем строк (графіку погашення боргу тощо).
У відповідност до ч. 2 ст. 263 КАС України, суд у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає клопотання представника відповідач про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі № 804/8767/14 необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» у банках, обслуговуючих платника податків, що перебувають у власності Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття», в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 97201 (дев'яносто сім тисяч двісті одну) грн. 86 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя О.М. Неклеса