Постанова № 4177177, 15.07.2009, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
15.07.2009
Номер справи
2а-887/09/2770
Номер документу
4177177
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

+

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

15.07.09 11 год. 25 хв. Справа №2а-887/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Лотової Ю.В.;

при секретарі - Мамедової Е.С.,

з участю:

позивача –Токарева Л.В., довіреність № 747/10/10-055

відповідача–керівник Кирилова В.М., паспорт серії АР № 105296

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом – Державної податкової адміністрації у м. Севастополі (вул. Кулакова, 56, м. Севастополь, 99011),доСадівничого товариства «Яблоня» (вул. Хрюкіна, 8-Б, кв. 66, м. Севастополь, 99055),

про надання дозволу на проведення позапланової перевірки.

Обставини справи:

11.06.2009 р. Державна податкова адміністрація у м. Севастополі (далі по тексту позивач або ДПА у м. Севастополі) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Садівничого товариства «Яблоня» (далі по тексту відповідач або товариство) про надання позивачу дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки відповідача строком 5 робочих днів з дати початку перевірки згідно розпорядку робочих днів підприємства за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2008 р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 12 червня 2009 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-887/09/2770, призначено попереднє судове засідання.

Ухвалою від 12.06.2009 р. закінчене підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.

Позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просив суд: надати Державній податковій адміністрації в м. Севастополі дозвіл на проведення позапланової перевірки Садівничого товариства «Яблоня» (ідентифікаційний код 24501161) з питань оприбуткування Садівничим товариством «Яблоня» грошових коштів до каси підприємства від членів кооперативу на реконструкцію водопроводу та з питань правових відносин з ПП «Авкулстрой» (ідентифікаційний код 32610927) строком 5 робочих днів з дати початку перевірки згідно розпорядку робочих днів підприємства за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року. Документальна позапланова виїзна перевірка Садівничого товариства «Яблоня» буде здійснюватися головним державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового аудиту окремих платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у м. Севастополі Захаровою Л.В.(службове посвідчення серія УСВ № 168542).

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення, відповідно до яких вважає, що підстав для проведення перевірки не має.

Розглянувши документи і матеріали та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд

,

ВСТАНОВИВ:

Правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення – ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).

В ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990 р. № 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" зазначено, що позапланові перевірки можуть здійснюватися за рішенням суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості.

Таким чином, позивач є суб’єктом владних повноважень, що має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом про надання дозволу на проведення позапланової перевірки.

Садівниче товариство «Яблоня» зареєстроване в Ленінської районної державній адміністрації 12.02.1991 року, про що видане відповідне Свідоцтво. Товариство поставлено на облік як платник податків у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Севастополя 11.12.1996 року. (арк.с. 5, 50-63).

До ДПА у м. Севастополі надійшла заява від голови ініціативної групи щодо можливості порушень законодавства з боку позивача (арк.с. 9).

На запит позивача відповідачем були надані документи щодо правовідносин з фізичними особами та ПП «Авкулстрой».

Під час вивчення цих документів були встановлені порушення Закону України від 16.07.1999 р. № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637.

Згідно з п. 2 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;

5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;

7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;

8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів);

9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду. Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.

Виходячи із системного аналізу зазначених норм суд дійшов до висновку що, у разі виникнення будь-якої з обставин, викладених у ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", позапланова перевірка може бути проведена за рішенням керівника податкового органу, оформленим наказом. Рішення керівника податкового органу є альтернативною підставою для проведення позапланової перевірки поруч із рішенням суду, яке, як підстава, передбачено цією нормою. У випадках виникнення обставин, які прямо не зазначені у ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" рішення суду є виключною підставою для проведення такої позапланової документальної перевірки.

З урахуванням зазначеного суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягаю задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов задовольнити.

2.          Надати Державній податковій адміністрації в м. Севастополі дозвіл на проведення позапланової перевірки Садівничого товариства «Яблоня» (ідентифікаційний код 24501161) з питань оприбуткування Садівничим товариством «Яблоня» грошових коштів до каси підприємства від членів кооперативу на реконструкцію водопроводу та з питань правових відносин з ПП «Авкулстрой» (ідентифікаційний код 32610927) строком 5 робочих днів з дати початку перевірки згідно розпорядку робочих днів підприємства за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року в складі комісії – головний державний податковій ревізор-інспектор відділу податкового аудиту окремих платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у м. Севастополі Захарова Л.В.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                      Ю.В. Лотова

Судді:                                                                      

Суддя                                                                      

Судді: