Постанова № 4177111, 08.07.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.07.2009
Номер справи
2а-7230/09/12/0170
Номер документу
4177111
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

08.07.09Справа №2а-7230/09/12/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: Головуючого судді Котаревої Г.М.,

при секретарі судового засідання Тарасовій О.М.,

За участю представників сторін:

від позивача Конопльов В.Н., представник за довір., № 5 від 06.01.09р.

від відповідача не зявився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим

до Відділу освіти Ленінської районної державної адміністрації в АР Крим

про стягнення заборгованості по страховим внескам,

Суть спору: Кримське республіканське відділення Фонду соціальногозахисту інвалідів (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Відділ освіти Ленінської районної державної адміністрації в АР Крим (далі відповідач), про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 100876,57

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не зявився, просив розглядати справу за відсутності представника.

Приймаючи до уваги, що позивач зявився у судове засідання, відповідача надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника, в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.124 КАС України розглядати справу у відсутності позивача.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відділ освіти Ленінської районної державної адміністрації в АР Крим зареєстровано у якості юридичної особи Ленінською районною державною адміністрацією АР Крим 31.03.1999 року, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 № 630499, довідка з відділу статистики у Ленінському районі від 13.03.09р. № 71, довідкою з ЄДР Серії АБ № 051987.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-ІІІ від 18.01.2001 р.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 2 цього Закону страхувальниками є:

а) роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону;

б) особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону.

Ч. 1 ст. 6 Закону України №2240-ІІІ передбачено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, підлягають:

1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;

2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.

П. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлений обов'язок страхувальників нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до п. 4.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. N 16, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. У разі виплати заробітної плати за першу половину або іншу частину місяця нараховані страхові внески повинні бути перераховані до Фонду не пізніше дня, встановленого для виплати заробітної плати за другу половину місяця. Не сплачені в цей строк кошти вважаються недоїмкою.

Судом встановлено, що 28.12.2006 року позивачем була проведена ревізія коштів на загальнообовязкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності в Відділі освіти Ленінської районної державної адміністрації в АР Крим.

За результатами перевірки було складено Акт № 06-4/12-189 від 28.12.06р., і винесено рішення №06-4/12-42 від 05.02.07р. яким відповідачу донараховано внесків на загальну суму 3776,57 грн., пеня на суму 265,00 грн., а також застосований штраф за неповну сплату страхових внесків у розмірі 96835,00 грн.

У звіті форми Ф4-ФСС з ТВП за перший квартал 2006 року не прийняті до зарахування внесків на загальну суму 3776,57 грн., пеня на суму 265,00 грн., та штраф в сумі 96835,00 грн.

Ч. 1 ст. 30 Закону України №2240-ІІІ та п. 5.1 Інструкції №339 передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

Ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передбачено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.

Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості, у той час як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ти обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином загальна сума заборгованості відповідача становить 100876,57 грн., у тому числі заборгованість з нарахованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі 96835,00грн., додатково нараховані страхові внески в сумі 3776,57 грн., пеня на суму 265,00 грн.

Однак, суд звертає увагу на те, що одним з основних принципів адміністративного судочинства є пропорційність, тобто дотримання необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване судове рішення.

Відповідно до довідки ЕДРПО серії АБ № 051987 Відділ освіти Ленінської районної державної адміністрації в АР Крим, є державною організацією, а отже фінансується за рахунок коштів Державного бюджету.

В Положенні про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001 року № 71, одним з видів фінансування Фонду є бюджетні асигнування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача 96835,00 грн. штрафних санкцій за неповну сплату страхових внесків призведе до порушення принципу пропорційності судового рішення, та порушення балансу між несприятливими наслідками для відповідача та метою, з якою звернувся до суду позивач. За таких обставин суд вважає, що у разі стягнення вказаного штрафу з Державного бюджету призведе до додаткового навантаження на видаткову частину Державного бюджету, що буде мати негативні соціально-економічні наслідки.

За таких обставин позовні вимоги Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим підлягають задоволенню в частині стягнення з Відділу освіти Ленінської районної державної адміністрації в АР Крим 4041,57 грн. заборгованості, у тому числі зі сплати додатково нарахованих страхових внесків в сумі 3776,57 грн. та 265,00 грн. пені.

Крім того судом встановлено, що відповідач в заперечені на адміністративний позов посилався на зміни внесені 19.02.2005 року до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», відповідно до яких на кредиторську заборгованість з виплат, які здійснюються згідно з цим Законом, не нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Суд не погоджується з доводами відповідача в цій частині, оскільки Акт ревізії № 06-4/12-189, яким були встановлені порушення був складений 28.12.06р., а отже на цей час діяла стара редакція Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів».

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Під час судового засідання, яке відбулось 08.07.2009р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови, постанова оформлена та підписана 10.07.2009 р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Відділу освіти Ленінської районної державної адміністрації в АР Крим (98200 АР Крим, смт. Леніно, вул. Дзержинського, 2; р/р 35416001001122 в УДК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 02144401) на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (р/р 37170200900001 у ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЕДРПОУ 22325042) 4041,57 грн. заборгованості, у тому числі зі сплати додатково нарахованих страхових внесків в сумі 3776,57 грн. та 265,00 грн. пені.

3. В іншій частині у позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Котарева Г.М.